For Babies
Rýma, kašel – nachlazení? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 26 Únor 2013 00:00

Máme tu zimu a s ní drobné nepříjemnosti, jako například rýmu a kašel, případně nachlazení. Rýma a kašel jsou nejčastějšími projevy onemocnění dýchacích cest. Stejné u dětí všech věkových kategorií i u dospělých. Jen u novorozenců jsou poměrně vzácné, u nich se obtížnější dýchání nosem objeví spíše po ublinknutí a podráždění nosní sliznice zvratky.

 

Rýma miminko pořádně potrápí

Pro malé miminko dovede být rýma opravdu velkým problémem, který mu znemožňuje nejen dýchání, ale také příjem potravy. Miminko je pak hladové, mrzuté, unavené a nemůže se prospat a odpočinout si. Zkrátka kojenecký život naruby. Při rýmě je nos dítěte ucpán hlenem a oteklou a zbytnělou sliznicí, takže se miminku špatně dýchá. K rýmě se po pár dnech často přidá kašel, protože nosní hlen ležícímu děťátku stéká do krku a dráždí ke kašli.

Jak děťátku pomůžeme od potíží spojených s rýmou?

Miminku pomůže odsávání hlenu z nosíku několikrát za den. Nejlépe před každým krmením, aby se děťátko mohlo najíst pokud možno v klidu. Ale ani s odsáváním se to nemá přehánět. Příliš časté dráždění nosní sliznice hadičkou může její otok a bolestivost zvyšovat. Dýchání usnadňuje udržování nižší teploty v místnosti, jen mezi 20 – 22 stupni, a zvlhčování vzduchu v okolí postýlky. Zvlhčovače vzduchu je však třeba pravidelně čistit, aby se v nich nemnožily plísně. Někdy bývá vhodnější přehodit přes topení či přes postýlku mokré pleny a osušky. Také může pomoct miska s horkou vodou, ve které rozpustíme lžíci soli, umístěná za nebo pod postýlku dítěte. Solné ionty nosní sliznici uklidňují a otok zmírňují. Pokud tato opatření nepřinášejí potřebný efekt, můžeme děťátku nosík několikrát denně propláchnout vincentkou – prodává se i nosní sprej ve verzi pro miminka. Na noc pak nosík odsajeme a zakápneme nosními kapkami. Po koupání můžeme namazat zádíčka a hrudníček prsním balzámem či dětskou mastičkou, jejímž základem je eukalyptus uvolňující dýchací cesty. Přes den je možné aplikovat kapku eukalyptové silice i do aromalampy. Pokud miminko nemá teplotu, je vhodné s ním chodit na delší procházky, chladnější vzduch mu usnadní dýchání, miminko se lépe prospí a odpočine si.

Když se přidá kašel

Někdy se rýma přesune do zadní části nosu a začnou potíže s jejím odsáváním. Hlen stéká do krku a miminko začne kašlat. Zejména po ránu ho nahromaděné hleny potrápí. Pak je nutné podávat sirup na ředění hlenů, třeba i domácí výroby. Pomáhá svařená majoránka či tymián v cukerném roztoku nebo šťáva z cibule uvolněná po zasypání cukrem. Ty můžeme podávat průběžně během dne podle potřeby. A důležitou zásadou je zvýšit množství tekutin.

Pokud se stane, že rýma zhoustne, špatně se odsává a kašel je dráždivý či dusivý, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Chřipka

Někdy to rýmou a kašlem jen začíná a v zápětí nás navštíví chřipka. Je to akutní virové onemocnění dýchacích cest, vyvolané chřipkovým virem. Existuje mnoho různých kmenů těchto virů a mutacemi vznikají další. Šíří se kapénkovou cestou, tj. kašláním a kýcháním.

Typické pro chřipku je, že onemocnění propukne náhle, tj. z ničeho nic se najednou člověk cítí zchvácený, nastupuje vysoká horečka se zimnicí, bolesti hlavy, svalů a kloubů a celková slabost. U dětí se často objevuje nechutenství, někdy i zvracení a průjem. U miminek tyto příznaky obvykle bývají.

U chřipky jsou poměrně účinnou prevencí vakcíny proti chřipce,  nedoporučuje se však pro velmi malé děti. V případě miminek a batolat je nutné podávat léky na snížení horečky, případně léčit rýmu a kašel tak, jak jsme si to popsali.

Nachlazení

Nachlazení je také akutní virové onemocnění dýchacích cest, které je vyvolané rhinoviry. Zánětem je postižena sliznice nosní dutiny, hrdla a hrtanu. Infekce se šíří zpravidla kapénkovou cestou. Nachlazení většinou provází zvýšená teplota, kýchání a rýma, chrapot a kašel. Příznaky se začnou projevovat několik hodin až několik dnů po nakažení a do dvou týdnů samy odezní.

Proti nachlazení neexistuje žádné očkování. Existuje více než 100 různých druhů rhinovirů (viry vyvolávající zánět horních cest dýchacích), proto vyvinutí účinné očkovací látky v současné době není možné.

Viróza

Viróza propuká následkem prochladnutí. Virus, který nás oslabí, byl v našem těle již dávno předtím, než se projevil. Čekal jenom na vhodný okamžik, kdy bude moci zaútočit, tj. na oslabení organismu způsobené například prochladnutím. V okamžiku, kdy nemoc propukne, vyvíjí se jako nachlazení.

Žádná specifická léčba virozy a nachlazení neexistuje, doporučuje se hlavně klid na lůžku v teplé a dobře větrané místnosti, dokud neodezní příznaky. Zpravidla se doporučuje nejméně týden.

Na snížení teploty a úlevu od bolesti se dítěti podává lék na snížení horečky a dostatečný přísun tekutin a minerálů.

U nachlazení se kromě těchto léků navíc doporučuje i inhalace páry, která pomáhá uvolnit ucpaný nos a uleví od tíhy na hrudi. V případě, že se rozběhne sekundární infekce, například zánět středního ucha, bronchitida (zánět průdušek), bronchopneumonie (zápal plic) nebo sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin), je potřeba nasadit antibiotika.

U malých dětí se musíme zaměřit i na vedlejší potíže. Při rýmě a kašli budeme aplikovat vše výše popsané.

-if-

Foto: SAMphoto.cz

Zdroj: Chripka.zdrave.cz