For Babies
Hrajeme si s kojencem I PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pátek, 10 Červen 2011 04:00

mimi_mazleniV novém seriálu vám postupně poradíme, jak si hrát s různě starými dětmi a přitom je po všech stránkách rozvíjet. Začneme s „oříškem“ největším. Jak si hrát s kojencem?

Mnoho maminek vám jistě potvrdí, že zabavit miminko nějakou hrou, není zrovna jednoduché. Děti do 6 měsíců se ještě nevydrží dlouho soustředit, zato se při dlouhém ležení nudí a jsou nespokojené. Největší zábavou pro ně je tahat vás za vlasy, trhat z kočárku okolní lístečky a hlavně všechno strkat do pusy.

 

Kojenci do 6 měsíců ještě nezvládají jemnou motoriku a trefit se i do velké hračky, vyžaduje velké úsilí. Takto malé miminko si ještě hrát neumí, musíte ho to postupně naučit vy. V téhle době jsou pro něj nejlepší hračky, které může pozorovat. Přibližně od 6 týdne věku už umí miminko lépe zaostřit a rozeznat výrazné barvy. Pořiďte mu hračky v kontrastních barvách, jako např. Černou s bílou, malé hračky, s výraznými barvami a chrastítka, která se dají snadno uchopit do malé ručičky. Obchody jsou zahlcené obřími chrastítky a dalšími hračkami, které jsou ale pro malé dětské ruce příliš velké. Snad všechny miminka ale milují jednoduché chrastítko ve tvaru velkého spínacího špendlíku. Snadno se jim uchopí do ruky, je lehké a chrastí. Navíc není drahé a tak potěší i vás. Zkusit můžete také šustivý bryndáček – bavlněný vespod s igelitem, kterého si miminko „mudlá“ a šustivý zvuk ho uklidňuje. Někteří kojenci mají rádi i obyčejnou látkovou plenu s uzlem.

 

Pro období do 6 měsíců jsou také ideální hračky, které zavěsíte na postýlku nebo kočárek. , na které si může sáhnout a třeba pískají nebo hrají. Kolotoč nad postýlku, chrastítka na lanku do kočárku, nebo hrazdičky, pod které dítě položíte, ty v této době vedou. Nečekejte od nich ale zázraky jako že položíte miminko na deku pod hrazdičku a ono bude hodiny koukat na chrastítka, případně do nich občas bouchne. V tomto období jste hlavním činitelem k rozpohybování věcí a jiným hrám, vy... Jestliže miminko rádo tráví čas na bříšku, pořiďte mu barevnou dečku a dejte mu na ni dvě chrastítka. Pamatujte si jedno základní pravilo, které bude vaše dítě provázet dlouho. Čím méně hraček, tím lépe. U kojenců to platí dvojnásob, pokud mají příliš podnětů, zneklidňuje je to a nakonec si nehrají s ničím a vyhledají máminu náruč.

 

„Pamatuji si, jak byl první půl rok s naší nejstarší náročný. Nevěděla jsem, jak ji zabavit a nakonec to dopadlo tak, že jakmile vstala, dala jsem ji pod hrazdičku a hodinu bouchala do hraček, pak se nabaštila, šla zase spát a museli jsme ven, tam hodinu koukala, usnula a zzase domů pod hrazdu, a tak pořád dokola až do večera. Občas do toho chtěla ještě nosit a ukazovat věci v bytě. I když se to nezdá, bylo to velmi únavné.“ Vypráví o typických starostech Monika.

 

Příště se dozvíte o hrách pro děti do jednoho roku.