Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Co prozradí personální psycholog PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 28 Únor 2011 21:42

Minulý týden jsem se vypravila do mateřského centra na personální poradenství, abych zjistila, jestli práce, kterou vykonávám, je pro mě ta pravá, k čemu mám vlohy a čemu se vyhnout. Ano, podvědomě to asi každý tušíme, ale po pár letech na rodičovské dovolené je možná dobré si otestovat své schopnosti a probrat možnosti s psychologem.

 

Sešlo se nás tam pět. Všechny mámy na rodičovské dovolené, dvě z nich, které se neměly kam vrátit, dvě, které pracují při rodičovské a jedna, která měla práci po třech letech stále jistou. Po mírném zpoždění nás uvítal psycholog z Karlových Varů, představil se, informoval nás o několika následujících hodinách a pak nás rozesmál prvním testem. Měly jsme namalovat dvě postavy opačného pohlaví.

 

Pak už následoval tvrdší oříšek, testy na čas, které měly ukázat na verbální a matematické schopnosti, prostorové vnímání a další. Čtyři z pěti jsme pohořely na matematice, ono se není co divit, po tolika letech na rodičovské, kdy prakticky počítáme jen nákupy a výhody slev na pleny. Po testech následoval ještě osobnostní dotazník, kde jsme známkovaly jednotlivé druhy chování tak, jak se k nám hodí, či nikoliv.

 

Po vyhodnocení testů jsme jednotlivě chodily k psychologovi, který s námi vše probral. Každá jsme se dozvěděla převážně věci, které jsme podvědomně tušily, jen nám je ještě nikdy nikdo neřekl. První mamince bylo doporučeno, aby zůstala u dětí a dál rozvíjela svůj hudební talent například v lidové škole, druhé bylo doporučeno dále studovat, třetí jakákoliv práce s komunikací – od realitního makléře po úřednici, čtvrtá se měla vrátit k podnikání... Poté, co třem maminkám z pěti, psycholog oznámil, že prvděpodobně trpí dyskalkulií, tedy poruchou při které jim prostě nejde matematika, čekala jsem také špatný výsledek. Ve skupině mám totiž problém se soustředit, udržet pozornost a hlavně nechat jen tak otázku, kterou nevím, a vrátit se k ní později. Proto v mých testech chyběly vyplněné otázky.

 

Jsou věci, které bych raději nevěděla, pak ty, o kterých jsem ráda, že vím a můžu s nimi něco udělat. To co jsem se dozvěděla, jsem ještě sama příliš nezpracovala, proto nevím, do jaké škatule to zařadit. Potvrdilo se totiž, že mám od dětství lehkou mozkovou dysfunkci (dnes ADHD), která se věkem neztrácí, jak se mnozí psychologové ještě dříve domnívali. Tato porucha nezasahuje intelektové schopnosti, proto mi vždy IQ testy vycházely velmi dobře, ovšem detaily, které spočívají v této poruše, mi značně znesnadňují život nejen osobní, ale i pracovní.

 

Musím ale říct, že se mi trochu ulevilo, konečně mi do sebe zapadly věci, které celý život prožívám a nechápu, proč mi prostě nejdou dělat jinak. A to od organizace práce a vůbec běžných činností, přes utkvělost na maličkostech a dělání chyb ze zbrklosti. Také už vím, proč jsem na jedné straně impulzivní a vzápětí unavená. Personální psycholog mi zkrátka pojmenoval soubor problémů, které jsem celý život oddělovala a dělala si z nich hlavu. Také mi potvrdil, že jsem si podvědomě vybrala správný pracovní směr a zbývá tedy jen uklidnit pracovní morálku lepším prokrvením mozku. Jakmile přestanu kojit, pustím se tedy do doplňků stravy, které by mi měly pomoci..

 

Také si nevíte rady sami se sebou, těžko hledáte pracovní uplatnění nebo nevíte, co budete dělat, až se vrátíte z rodičovské? Chtěli byste podnikat, ale netušíte, jestli na to máte? Máte doma studenta, který neví, jestli se uplatní? Pak zapátrejte v okolí po podobném poradenství. I když se třeba odehrává v mateřském centru, nebývá určen jen pro mámy, ale pro všechny, kdo nejsou uchazeči o práci na úřadu práce, ale potřebují personální poradenství. Tyto kurzy jsou pod hlavičkou Evropského sociálního fondu: www.esfcr.cz

 
 
25 Let hranice, kdy začíná pleť stárnout

problem_skinZnámky stárnutí se časem mění. zprvu  začínají jako drobné mělké vrásky a kůže ztrácí jas a pevnost. S přibývajícím časem se vrásky rozšiřují a prohlubují, pokožka ztrácí svou kompaktnost, hydrataci a výživu, což způsobuje ochablost a ztrátu vitality.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo