For Babies
Zápisy do školky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 09 Únor 2011 08:19

 

skolkyChystáte se k zápisu do školky? Co by vaše dítě mělo splňovat a jak se na zápis připravit? 

 

Každá školka vypisuje termín zápisu, který probíhá zpravidla dva dny v únoru až dubnu. Jakmile si vyberete školku, kam chcete dítě umístit, dostavíte se v určený den s občanským průkazem a rodným listem dítěte. Dostanete dva formuláře. Jeden vyplníte vy, druhý váš pediatr. Pozor, někteří lékaři mají pro vyplnění formuláře o zdraví vašeho dítěte, objednací termíny, zavolejte mu proto předem, kdy se k zápisu chystáte a objednejte se. Některé školky totiž požadují odevzdání hned druhý den, jinde jim to ale stačí v červnu. 

K zápisu do školky nemusíte mít s sebou dítě, ale je to lepší. Během krátkého pohovoru s ředitelkou, která se vás zeptá na základní údaje (vaše jméno, zaměstnání, kontaktní údaje, jméno vašeho dítěte). Pokud budete mít dítě s sebou, zeptá se na jméno jeho. Dítě by samozřejmě mělo umět pozdravit a představit se… 

Před nástupem do školky by vaše dítě mělo být  bez plen a dudlíku, dále by mělo znát své jméno a svoji značku v mateřince. Předškolák by se měl také zvládat sám najíst, napít z hrnečku, obout se, poznat své oblečení a alespoň základně se obléci (punčocháče, tepláky, tričko…), smrkat a samostatně si umýt ruce (pustit kohoutek, namydlit se, vypnout vodu, utřít se). Dítě by mělo také umět základy slušného chování (pozdravit, poprosit, poděkovat). 

Tyto schopnosti většinou u zápisu nikdo nezkoumá, máte tedy ještě půl roku na to, aby se je dítě naučilo. Až totiž nastoupí do školky, budou je po něm chtít. Zpočátku jsou učitelky většinou mírné, dětem rády pomohou, někdy ale rodiče upozorní už na začátku, co by jejich dítě mělo zvládat lépe. Neberte to jako nějaké osočování, ale uvědomte si, že jedna učitelka má na starost i 20 dětí a kdyby je měla všechny nakrmit a obléknout, nedělala by s nimi celý den nic jiného. 

K přijetí dítěte do školky, hraje největší roli věk. Přednost mají děti, které následující rok, nastupují do školy. U těch nejmenších jsou upřednostňováni předškoláci, kteří v září daného školního roku, dosáhnou tří let věku. Protože kapacity mateřinek jsou plné, většina z nich udělá tlustou čáru za 31. srpnem a může se tak stát, že dítě narozené 1.září, opravdu nevezmou. Pokud čekáte druhé dítě, jste ně mateřské, nebo jste vy či váš partner nezaměstnaní, i to může ovlivnit nepřijetí dítěte do školky. Zvažte tedy už dopředu i jinou možnost hlídání dítěte..