Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
S upřímností nikam nedojdeš PDF Tisk Email
Napsal uživatel veru   
Středa, 09 Únor 2011 07:10

Musela jsem známé pořekadlo upravit na dnešní dobu podle mé dcery. Rodiče dospívajících určitě pochopí, o čem mluvím. Moje dcera je vychovávána k pravdomluvnosti za každou cenu a trpí tím. Kdybych to věděla, vychovávala bych ji jinak.

 

 

Pavle lhaní prostě nejde, když byla ještě maličká, byla jsem na ni hrdá a občas jsem si z ní proto dělala srandu. Stačilo se zeptat „kdo to rozbil?“, a Pavla hned kápla božskou. Nikdy se nesnažila cokoliv zamaskovat nebo hodit na někoho jiného. Dokonce ani nehledala výmluvu typu „stálo to moc na kraji“. Vždycky mi říkala „maminko já se moc omlouvám, koupím ti nový talířek…“. Tahle její roztomilá vlastnost s ní rostla a první potíže jsem zaznamenala ve školce, kdy její upřímnosti využívaly učitelky. Stačilo aby se jí zeptaly na cokoliv a hned věděly kdo koho uhodil první, kdo vzal Mařence bonbon nebo roztrhal knížku. Jenže se s ní kvůli tomu děti nechtěly bavit. Řekla jsem učitelkám, ať se jí prostě na ty věci neptají, ale stejně se ptaly, bylo to pro ně jednodušší. Pavla neumí říct „já nevím“, prostě všechno řekne hned popravdě. Myslela jsem si, že ve školce okouká trochu vypočítavosti a pochopí, že drobné lži k životu patří, ale to se nestalo.

 

Do školy nastupovala v jiném městě, protože jsem se přestěhovali. Našla si dvě kamarádky a vypadalo to, že si spolu dobře rozumí. Měly svá tajemství a řekla bych, že byly k sobě upřímné ve všem. Ve třídě Pavlu moc nemusí, protože podle nich zkazí každou legraci. Jakmile na ni učitelka uhodí, kdo napsal na tabuli nehezký text, může se ukroutit, ale stejně to z ní učitelka nakonec dostane. Nějak víc jsme to neřešili, až teď. K pubertě lhaní tak nějak patří a Pavla tím začala trpět. 

„Mami, Jitka se na mě zlobí, protože jsem jí řekla, že by přeci jen mohla ten zadek shodit a nabídla jsem jí, ať chodí se mnou na zumbu.“ Jitka se jí jen zeptala, jestli nemá v těch nových kalhotách nový zadek… Vysvětlila jsem Pavle, že po ní chtěla jen potvrzení, že jí kalhoty sluší a zadek má akorát, ale Pavla prostě nechápe, proč by jí nemohla říct, co si opravdu myslí. Když si její kamarádka Veronika našla kluka a potřebovala, aby Pavla jejím rodičům řekla, že přespí u ní, nedokázala lhát a tak se na ni naštvala i Veronika. 

„Mami, dneska to není tak, že s upřímností nejdál dojdeš, ale líp se má ten kdo lže. Vždyť se podívej třeba na politiky. Já bych to dělat nemohla. Sestřenice Jarka taky dostala vysoký post jen díky tomu že lhala o některých svých schopnostech a teď se třeba po nocích drtí angličtinu, aby to dohnala. Kdybych lhala, tak bych měla mnohem víc kamarádů. Vždyť půlka třídy chodí spolu na pivo a lže o svém věku, mě by nenalili ani limonádu. Nevím, proč bych někomu měla říkat, že se mi líbí něco, co je zrovna v módě, když se mi to nelíbí. Proč bych měla poslouchat hudbu, kterou mají všichni rádi, když mě je proti srsti? Stejně si myslím, že půlka lidí je na tom jako já, jen umí lhát…“ No uznejte, snažím se ji podporovat v tom, ať je prostě sama sebou, jenže nemá ta holka pravdu? Jak ji mám naučit lhát?

 

 
 
25 Let hranice, kdy začíná pleť stárnout

problem_skinZnámky stárnutí se časem mění. zprvu  začínají jako drobné mělké vrásky a kůže ztrácí jas a pevnost. S přibývajícím časem se vrásky rozšiřují a prohlubují, pokožka ztrácí svou kompaktnost, hydrataci a výživu, což způsobuje ochablost a ztrátu vitality.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo