Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Zdravé dětství pro mé děti PDF Tisk Email
Napsal uživatel olina   
Pondělí, 07 Únor 2011 07:03

 

deti_tata_pesTy tam jsou časy, kdy jsme si jako děti hrávaly venku od rána do večera. V televizi nic nebylo, po Večerníčku jsme šly spát a počítačové technologie byly ještě v plenkách. Když se mi narodily děti, chtěla jsem pro ně jen jedno. Zdravé dětství. Moje děti vyrůstají bez televize, internetu, technických novinek a hromady hraček. Někdy je to těžké, ale jsem ráda, že děti jsou hlavně dětmi a ne zmenšeninou dospělých…

 

Když se narodila Anežka, úplně změnila můj pohled na svět. Najednou mi začalo vadit, že žijeme v paneláku i to, kolik času ubírá nesmyslné sedění u televize, počítače nebo chození do posilovny. Chtěla jsem tu být pro ni a tak jako první vzala za své právě televize. Manžel zpočátku nesouhlasil, ale později sám uznal, o kolik hodnotněji trávíme čas. Najednou  jsme nepotřebovali dokoukat film, šli jsme prostě zavčas spát a ráno jsme byli krásně vyspalí, i když nám Anežka dala v noci občas zabrat. Počítač potřebujeme oba k práci, toho jsme se zbavit nemohli, ale omezili jsme čas u počítače jen na nutnou práci a bylo. Zjistili jsme, že nám stačí maximálně hodina denně. Místo prázdného času u televize a počítače, jsme chodili ven. Dlouhé procházky jsme podnikali i v zimě nebo za deště. Našli jsme spoustu krásných lokalit se skoro nedotčenou přírodou. Když Anežka povyrostla, nechali jsme doma auto a vyráželi do blízkého okolí vlakem. 

Po dvou letech se nám narodil Jonášek. Seděla jsem na hřišti a poslouchala dvě maminky, jak si povídají o svých dětech. „Honzík už si umí sám pustit DVDčko, takže když potřebuju klid, pošlu ho vedle a pustí si nějakou pohádku.“ Chlubila se jedna. „Fakt? Tak to je opravdu šikovný. A jak jsi ho to naučila?“ O chvíli později zavedly řeč i se mnou. Litovaly mě, jak to musí být náročné se dvěma malými dětmi. Jedna z nich poznamenala, že ještě že je televize, to je od dětí na chvíli pokoj. Už ani nevím, co jsem jim řekla, něco neurčitého a pak se zase bavily spolu. Celou cestu domů jsem nad tím přemýšlela. Nejsem divná, když své děti neodstavím u televize a raději je zapojím do činnosti doma? Které dítě je šikovnější, to které si samo pustí DVD nebo to, které se dokáže samo zabavit s hračkami nebo běžnými předměty? 

U nás doma nenajdete plastové kuchyňky ani dětské ponky s nářadím. Když děti chtějí, zabaví se s normálními hrnci, do kterých jim nasypu třeba čočku. Nářadí jim půjčuje tatínek… Nepotřebují hrdiny pohádkových postav ani hračky z reklamy, stačí jim obyčejné panenky a auta. Když chtějí pohádku, otevřeme knížku. Dnes už je Anežce 5 let a Jonáškovi 3. Otevřou si knížku a vymýšlí si svoje příběhy. Jednou, když byly Anežce 2 roky, se mě jedna z maminek v mateřském centru zeptala, jak to dělám, že Anežka tak krásně mluví. Odpověděla jsem, že hodně čteme. Na to jsem dostala odpověď, že to její dítě nebaví, že si raději sedne k televizi… Ani se nad tím nezamyslela, prostě to pro ni asi bylo moc zdlouhavé… 

Když šla Anežka do školky, učitelka ji moc chválila, že si na rozdíl od ostatních dětí, dokáže krásně hrát, vydrží se dlouho soustředit a vůbec je chytrá. Anežka ale zpočátku ve školce trpěla. Neznala Mickey Mouse ani Hello Kitty, dokonce ani panenku Barbie. Tehdy po mě začala tyto hračky vyžadovat. Povolila jsem. Nechtěla jsem, aby byla ve školce za podivínku. Začala se mě ptát, proč nemáme televizi a že tam běží krásné pohádky. tehdy jsem jí začala brát do divadla a babičky měly povolené jí televizi občas pustit. Nadšená byla jen chvíli. Barbie brzy skončila na dne krabice s hračkami a televize ji nezajímá. Raději se mnou vyrazí ven nebo si zahrajeme karty. Když se děti ve školce baví o televizi, může se s nimi dát do hovoru, protože povědomí o těch věcech má, ale nezajímají ji.

Jonáš začal chodit do školky letos a ptá se mě po počítačových hrách. I jemu ty neškodné ukazuji a ukázala jsem mu i ty střílecí. Přestože je některé děti hrají, jemu se nelíbí střílet do lidí…

 

Trochu se bojím toho, až děti začnou chodit do školy, ale doufám, že svou odlišností nebudou trpět. Mají tolik zážitků, které se liší od jejich vrstevníků, že dokážou zaujmout jiným vyprávěním. Příklad? Anežka se nedávno dohadovala s jedním klukem ve školce. Naparoval se, jak byli u moře a co mu všechno rodiče koupili. Anežka vyprávěla o letní výpravě vlakem k rybníku, poznávání hub v lese a číhání na srnky. Protože má velkou slovní zásobu a umí si vymýšlet pohádky, bylo její vyprávění natolik poutavé, že kluka v pohodě trumfla a rodiče dětí se mě pak ptali, kamže jsme to jeli. Jako by nemohli uvěřit, že dovolená se dá strávit jinak a jinde než v hotelu u moře s all inclusive. 

A proč to vlastně píšu? Možná by stálo za to, aby se více rodičů zamyslelo nad tím, jak děti tráví svůj čas. Buďte s nimi, nekupujte hračky, ale vyrábějte je, z takových je daleko větší radost. Vypněte televizi a zahraje si nějakou hru nebo jděte ven. Vyhoďte mikrovlnku a užívejte si vaření s malými kuchtíky. Nevyhazujte peníze za značkové oblečení, hračky, které všechno udělají za vaše dítě, za PC hry… Raději jim doplňte knihovničku a až bude hezky, sedněte na první vlak poznávat krásy naší vlasti. Obohatíte tím děti daleko víc.. 

Musím říct, že mě mrazí při pohledu na šestileté holčičky, které si malují pusu a kluky kteří střílejí samopalem se slovy „zabiju tě“. Vraťte dětem jejich dětství.

 

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo