For Babies
Vybíráme školku PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 02 Únor 2011 09:56

Ještě nedávno jste chovala svůj uzlíček v zavinovačce a najednou je z něj předškolák. Čeká vás zápis do školky? Jaké jsou druhy mateřinek a podle čeho vybírat?

 

Státní, soukromá nebo alternativní?

Pokud bydlíte ve větším městě, určitě máte na výběr z většího množství školek. Montessori, walfdorská, školka zaměřená na jazyky nebo sporty... Záleží na vašem zaměření a kam chcete dítě směrovat.

 

Státní školky nejsou všechny stejné, než do některé své dítě přihlásíte, podívejte se na jejich internetové stránky nebo ji navštivte osobně. I státní mateřinky nabízejí zaměření třeba na přírodu, sporty nebo třeba zpívání. Některé nabízí i volnočasové aktivity, takže hned po školce může dítě v jejím rámci navštívit kroužek tancování, zpívání.... Někde jsou tyto aktivity až pro starší děti, jinde už je děti můžou navštěvovat od tří let. Výhodou státní školky jsou hlavně peníze. Protože je dotovaná, zaplatíte nižší poplatek na provoz a k tomu připlatéte za jídlo. Ceny se město od města liší, např. V Chomutově je to 300 Kč za školku a cca 35 korun za jídlo a pití na celý den. Ve státních školkách dbají hlavně na režim dětí, mají svůj rozvrh, kdy si děti hrají, kdy svačí, spí... Děti se tu naučí základy potřebné k nástupu do školy. Stříhat, lepit, osamostatnit se, obléknout se...

 

Montessori školka

Výhodou těchto školek je bezesporu i to, že sem můžete umístit dítě už od 2,5 let. Školky s tímto zaměřením kladou důraz na přirozenost a individualitu dítěte. Zjednodušeně řečeno si tu děti můžou dělalat co chtějí, kdy chtějí. Učitel tu není tím, co určuje co se bude dělat, ale hlavně průvodcem a kamarádem dítěte. Děti se tu naučí praktické věci jako oblékání, přípravu jídla, zametání... Je respektováno tempo dítěte. Učitel dítěti ukazuje cestu k poznání a vědění a následně ho směruje tak, aby si dítě utvořilo svůj vlastní pracovní plán. Děti se v této školce rozvíjí emočně, společensky, duchovně i fyzicky. Podporována je tvořivost i schopnost řešení problémů Děti tady sice nemají jasně stanovená pravidla a přesně naplánovaný den, přesto ale základy dodržovat musí. To se týká například hygieny nebo spaní. Pokud dítě nechce přes poledne spát, musí alespoň dodržet polední odpočinek nebo klidové hraní... Tyto školky jsou soukromé a tedy i dražší.

Pokud máte strach, že by se dítě z Montessori školky, těžko zařadilo do běžné školy, můžete ho většinou minimálně na první stupeň zařadit do Montessori školy. Ta většinou funguje právě při těchto školkách.

 

Walfdorská školka

Podobně jako v Montessori, i tady se dbá na přirozennost dítěte v tom kterém věku. Školka respektuje přirozený vývoj dítěte a snaží se ho učit nápodobou, pozorováním a experimentováním. Dbá na to, aby děti měly dostatek podnětů ke zkoumání a napodobování, čímž si dítě samo vytvoří svoje názory. V této školce se dítě naučí každodennímu řádu i rytmu ročních období. Děti poznávají lidové tradice a prožívají svátky nejen povrchně, ale do hloubky. Rovněž se přirozeně nápodobou učí, jak se chovat k přírodě a lidem. I v této školce si můžou děti dělat co chtějí, ovšem mají stanovené určité hranice a řád.

 

Další typy školek

Existují školky anglické, většinou velmi drahé. Pozor, zjistěte si, jestli se na děti mluví anglicky nebo jestli děti angličtinu jen memorují („to je pes a řekne se dog). Zvláště úzkostnější děti nemusí dobře snášet, když musí být bez maminky a ještě nerozumí jazyku, jakým se na ně mluví. Některé tyto školky ale mají uzpůsobenou výuku tak, že na nováčky mluví většinu dne česky a postupně je na jazyk zvykají. Zvažtem jestli pro vás není finančně i časově lepší dát dítě do státní školky a přihlásit ho na kurz angličtiny.

Některé školky zase nabízejí rozšířenou výuku sportů, hudební nebo výtvarné výchovy.

 

Soukromé školky

Běžné soukromé školky můžete zvolit, pokud vaši ratolest nepřijmou do státní mateřinky nebo v případě, že ještě dítěti nebudou v září tři roky. Může se tedy jednat o dočasné řešení a následující rok dítě přihlásíte opět do státní. Soukromé školky ale mívají ještě jiné výhody. Například vycházejí vstříc s otevírací dobou, nekteré nabízejí program až do večera nebo hlídání dětí v případě potřeby třeba i o víkendu.

Věšina školek nabízí den otevřených dveří nebo se můžete domluvit na individuální návštěvě. Vyplatí se ale také poptat u rodičů, kteří tu mají dítě. 

Zohledněte si také fakt, jak daleko je školka od vašeho bydliště, jestli je na cestě do zaměstnání. Vyplatí se přemýšlet i nad tím, jestli vaši ratolest nebude vyzvedávat i někdo jiný, např. manžel nebo babička. V tom případě promyslete, jestli není lepší zvolit školku blíže manžolova zaměstnání nebo babiččina bydliště. 

V mateřinkách mají přednost děti, které mají rok před nástupem do školy, pak ty, které dosáhnou ve školní rok nástupu do školky, tří let. Postupuje se podlě měsíce narození, pokud jsou vašemu dítěti 3 roky např. V srpnu, má větší šanci, než to, kterému budou tři roky v půli září. Některé mateřinky vám dítě vezmou jen na dopoledne nebo vůbec, ale pokud si budete platit školkovné, vezmou vám ho v měsíci, kdy oslaví třetí narozeniny. Zohledňuje se i fakt, jestli jste zaměstnaná. Pokud budete na mateřské s druhým dítětem, nemusí vám to starší do školky vzít. Upřednostňují se i děti, které již mají v té samé školce sourozence.

 

Příště se dozvíte, co všechno by mělo vaše dítě umět, než půjde do školky.