Za rakovinu může vir! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 17:34

Každé dvě minuty zemře ve světě jedna z nás na rakovinu děložního čípku. Donedávna jsme netušili, že rakovinu způsobí i vir, kterým se můžeme nakazit několikrát za život a velmi přirozeně. Jak? Při sexu. Žijete aktivním sexuálním životem a střídáte partnery, či oni vás? Pak se jistě obáváte mnoha pohlavně přenosných nemocí od chlamýdie až po AIDS. Pokud se milujete, pak vězte, že pohlavním stykem se šíří také čtyřicet typů viru HPV!

Z více než sta druhů HPV viru i ty nízce rizikové typy vyvolávají benigní genitální bradavice. Z 80% infikovaných žen se však 75% přesvědčilo, že nejhrůznější čísla v pořadníku jsou 16 a 18. Patří do skupiny patnácti onkogenních, které vedou až k rakovině děložního čípku.

Přitom Human Papilloma Virus - je docela běžný virus s DNA

Díky faktu, že je geneticky stabilní, umožňuje vyvinutí vakcíny, která má za úkol dlouhodobě zabránit infekci pomocí očkování… A na očkování jsme v našich krajích zvyklí a do povinných očkovacích kalendářů necháváme přidat dětem pro jistotu i další štítky z lahviček séra. Mohou být naočkované i proti streptokoku, chřipce, žloutence, klíšťové encefalitidě a děvčátka také proti rakovině. Na české trhy se dostala letos v září vakcína, která je údajně až stoprocentní prevencí proti infekci papilomaviru. Jedná se o tři včeličky v průběhu šesti měsíců, kterými se očkují dívky od deseti let i ženy do pětadvaceti, které již pohlavním životem žijí. A o ten tu právě jde…

Kondom nás neochrání, pomůže očkování?

„Budeš nechávat Mílu očkovat?“ ptala jsem se kamarádky, která má dceru v pubertě. „To těžko, ta super nová vakcína stojí asi 20 tisíc, nehradí to pojišťovna, ale hlavně nikde není zaručeno, že rakovinu děložního čípku nedostane i tak!“ Očkování ale nezavírá dveře do ordinace v růžové zahradě, gynekologové doporučují i očkovaným ženám kombinovat vakcínu s ambulantní prevencí, na kterou naopak mají jednou za rok od pojišťovny nárok. Vakcína totiž nepůsobí proti rakovině jako takové, ale slibuje vymýtit hrozbu infekce, proti které standardně nechrání dokonce ani kondom. HPV se totiž pouhým dotykem sliznic, či kůže a je tedy pravděpodobné, že právě v tuto chvíli se imunitní systém mnohé z nás s infekcí vypořádává, aniž bychom na sobě pozorovaly zjevné problémy. Od pozorování je tu ostatně lékař, který při pravidelných gynekologických prohlídkách provede cytologický stěr z děložního čípku. Pomocí laboratorních testů, lze zachytit změněné buňky na děložním čípku a předrakovinové stavy vyléčit, aniž by k rozvoji rakoviny došlo.