Varovné příznaky nemoci PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 24 Leden 2011 22:38

cerny_kaselJsou nemoci, které jsou na první pohled celkem jasné – rýma, kašel… Ale co když vaše dítě trápí záhadná viróza s nespecifickými příznaky? Kdy ještě můžete být v klidu a kdy vyrazit okamžitě k lékaři?

 

Bohužel jsou ale nemoci, které se zpočátku můžou projevovat jako běžné nachlazení, ale jsou mnohem závažnější. Pro příklad uvádím naše peripetie s tříletým Adámkem, který měl týden teploty nad 38,5 °C, ale vždy jen odpoledne, jeden den se přidala i rýma, později světloplachost. Nakonec se ukázalo, že má v nose pneumokoka, naštěstí neinvazivní formu, a dostal antibiotické kapky.

Zákeřný meningokok a pneumokok

Drobné bakterie, které jsou všude kolem nás, mnozí jsme jejich přenašeči, aniž bychom o tom věděli a měli nějaké potíže. A právě v tom je jejich zákeřnost. Nejčastěji útočí na naše nejmenší a na staré lidi, protože mají oslabenou imunitu. Proti některým typům pneumokoků a jednomu typu meningokoka lze očkovat, zbytek je dílem náhody, osudu či štěstí, zda vaše dítě zrovna nebude v kolektivu nebo na místě, kde může lehce vir nebo bakterii chytit. Nepodceňujte žádné banální nachlazení a zvyšte pozornost, jestliže má vaše dítě horečky, které nereagují na běžně dostupné léky proti teplotám. Je nápadně plačtivé, unavené, malátné. Pokud má váš lékař CRP přístroj, neváhejte ani chvíli a  nechte vaši ratolest otestovat. Tento přístroj rychle odhalí zánět. Pokud ale přístroj nemá, sice vaše dítě vyšetří, ale je možné, že i on nezjistí nic než běžnou virózu. Sledujte proto další příznaky.

Těmi jsou:

Bolest hlavy, kloubů, svalů…

Světloplachost (dítěti vadí i běžné denní světlo).

Ztuhlost šíje (hlavičku dítěte předkloňte dopředu tak, aby se brada dotýkala hrudníku).

Potíže s dýcháním nebo „divný“ zvuk při výdechu.

Promodrávání rtů, konečků prstů….

Horečka nad 39 stupňů.

Zvracení.

Únava, zvýšená spavost, apatie, upadávání do bezvědomí.

Výtok z ouška (pokud se dítě léčí pro zánět středního ucha a antibiotika mu nezabírají, navštivte lékaře znovu)

Bolest ouška nebo odstávající nateklý boltec.

Červené skvrnky či modřinky, které přibývají.

V těchto případech okamžitě odvezte dítě do nemocnice nebo volejte záchranku. Pamatujte si, že raději 5x zbytečně než jednou pozdě.

Jsou ale i další závažné nemoci, které mají nespecifické příznaky. V jakých dalších případech je nutné navštívit lékaře?

Když miminko odmítá kojení.

Každá maminka také pozná několik druhů pláče miminka, pokud se jí zdá, že pláč není fyziologický, je úplně jiný, než kdy slyšela a miminko je neklidné, rychle k lékaři.

Dítě si často sahá na ouško nebo hlavičku a kňourá.

Časté krvácení z nosu.

Váhový úbytek během krátké doby.

Noční pocení.

Zvýšená teplota, která trvá déle než 14 dní.

Zvětšené uzliny.

Bolesti břicha.

Bledost.

Průjmy.

Bolesti nožiček, ručiček…

Podrobnější vyšetření si vyžádejte také v případě, že dítě trpí opakujícími se častými infekcemi. 

U dětí vždy platí, že byste měli k lékaři vyrazit kdykoliv si nejste jista závažností příznaků. Můžete mu nejprve zkusit zavolat. Pokud vám bude lékař dávat najevo, že ho otravujete, změňte ho…

Zima, oteplení zima. Přechod z chladna do vyhřátého obchodu. Klimatizace v létě… to vše a mnoho dalšího působí na naše děti mnohem hůře než na nás. Stačí malá únava a jeden kýchající člověk v dohledu a už je nemoc na světě. Většina dětí si alespoň jednou za zimu projde běžnou rýmou, pokašláváním, zvýšenou teplotou. Pokud horečka vystoupí nad 38,5 °C, je potřeba podat lék proti teplotě, ucpaný nos stačí přes den prokapat mořskou vodou nebo vincentkou a na noc podat kapky, které rýmu zastaví. I na kašel jistě máte doma vybavenou lékárničku, jen vychytat, který kašel je suchý a který vlhký.