Barevný anděl PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Čtvrtek, 20 Leden 2011 07:04

 

procNení snad nic horšího, než když vám zemře dítě. A je úplně jedno, jestli je to krátce po porodu nebo po letech. Nezáleží na okolnostech, jestli jste se svým zlatíčkem lítali roky po nemocnicích nebo jeho život ukončila nehoda. Bolest a ztrátu nic nenahradí, ani druhé, třetí, páté dítě, ani peníze, ani dovolená. Kousek místa v srdci, zůstane navždy bolavý. Asi nejhůř to vždy nese máma, ale co sourozenci, kteří se těšili na miminko nebo roky sdíleli se svým bráškou nebo sestrou pokoj nebo prostě byt či dům? Právě na ně myslí projekt „Barevný anděl“. Stejně jako rodiče potřebují po smrti dítěte změnu, i sourozenci na ni mají právo. Projekt jim zajistí peníze na změnu pokojíčku.

 

 

Projektu Barevný anděl pomáhá rekonstruovat dětské pokojíčky. Na přestavbě se podílíme finančně a poradensky.

Může přispět částkou až 25.000, - Kč. 

Cíle projektu:

Podpora sourozenců zemřelých dětí- zahájení nové životní etapy bez sourozence

Podpora vzájemné komunikace v rodině 

Podmínky k účasti v projektu: 

- Věkový limit dítěte 3 - 18 let

- Doba od úmrtí sourozence: 1 měsíc až 3 roky

- Oba sourozenci žili v době úmrtí ve společné domácnosti 

Smysl projektu: 

Smyslem projektu je změnit prostředí dítěte a utužit vztah v rodině poznamenané úmrtím jiného dítěte v rodině. Skupina dětí, které přišly o sourozence je znevýhodněná a opomíjená. Automaticky se předpokládá, že dítě se se ztrátou sourozence „nějak vyrovná", maximálně se mu věnuje dětský psycholog. V mnoha rodinách dochází k poruchám v komunikaci mezi rodiči navzájem, ale i mezi rodiči a dětmi.

Ty kromě stesku po sourozenci začnou trpět přehnanou péčí nebo naopak ztrátou zájmu ze stran rodičů.

V rámci projektu se snažíme aktivně propojit účast dítěte a rodičů na společné práci - přeměně prostředí, ve kterém sourozenci žili společně a které tragédii připomíná. Motivovat dítě k aktivitě, která nastartuje život bez sourozence a přitom se naučit o situaci komunikovat.

Projekt se v roce 2008 realizoval v pěti rodinách, v roce 2009 ve dvou rodinách, v roce 2010 v jedné rodině. 

Více se dozvíte na www.dlouhacesta.cz, kde si můžete prohlédnout zrekonstruované pokojíčky. Najdete tu také poradenství a kontakty v případě, že jste vy nebo někdo blízký ve vašem okolí, ztratili dítě.