Zápisy do škol PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Čtvrtek, 13 Leden 2011 13:55

mama_prdskol_skolMáte doma budoucího prvňáčka? Pak jste už určitě jak na trní. Zápisy do škol probíhají v lednu a únoru. Jak vybrat správnou školu a co by vaše dítě mělo umět u zápisu? Jak ho připravit?

 

Jak vybrat správnou školu?

Pokud jste nenavštívili některý ze dnů otevřených dveří, které školy v průběhu roku nabízí, nezbývá než zalovit na jejich webových stránkách a poslechnout si reference rodičů, kteří už ve škole dítě mají. Nicméně většina rodičů hlavně v menších městech volí školu, která je nejblíž jejich domovu nebo práci. Pokud se vám nelíbí koncept základního školství, můžete zvolit alternativní wldorfskou nebo montessori školu. Většina základních škol je na něco zaměřená – sport, jazyky, matematika, hudební nebo výtvarná výchova. Pokud tedy pro vás není nejdůležitější blízkost školy, můžete se rozhodnout podle zálib vašeho předškoláka. Má-li vaše dítě hendikep, určitě ve svém městě najdete i zařízení, které je bezbariérové a navíc integruje nemocné děti mezi zdravé.

 

Co si vzít s sebou k zápisu

Občanský průkaz, rodný list dítěte a pokud máte doporučený odklad školní, vezměte s sebou doklad od pediatra nebo psychologa.

 

Věk dítěte

Vaše dítě by mělo k 31.8.2011, dosáhnout šesti let věku, přičemž podle psychologů je dítě zralé na školní docházku v 6,5 letech. Od loňského roku můžete do školy přihlásit už 5 letého mimořádně nadaného předškoláka. V případě, že budete požadovat odklad školní docházky, ale i předčasný nástup dítěte do školy, měli byste předtím navštívit pediatra nebo pedagogicko psychologickou poradnu, kde zralost vašeho dítěte posoudí a vystaví vám doklad, který u zápisu předáte. Nedávejte dítěti odklad automaticky. Rodiče a hlavně prarodiče často říkají „když se narodil až v srpnu, nebude ve škole stíhat, bude nejmladší, nejmenší, bude otloukánek mezi dětmi, kterým už je i o rok více.“. Tohle všechno je ale čistě individuální a je potřeba, aby zralost dítěte posoudil odborník. Může se totiž také stát, že dítě poslední rok ve školce protrpí, bude se nudit a zlobit.

 

Co by měl váš předškolák umět?

U zápisu se ho budou ptát na tvary – i stranově převrácené, barvy a alespoň některá písmena abecedy a číslice. Rovnež by pomocí sluchu měl rozlišit první a poslední písmeno ve slově.

Motoricky by mělo dítě zvládat správné držení tužky – můžete cvičit malování obloučků. Dále už by se mělo umět podepsat. Pokud váš předškolák drží tužku příliš křečovitě, střídejte pastelky, voskovky, štětec, křídy... Můžete mu koupit nějakou z knih pro předškoláky nebo třeba malovat na velký formát, aby uvolnil ruku v rameni.

Dítě by se samozřemě mělo umět samo oblékat a zavázat si tkaničku, zvládnout základní hygienické návyky a říct si, když potřebuje na toaletu.

 

Výslovnost

Pokud vaše dítě nezvládá vyslovit R a Ř, měli byste to řešit již s logopedem. Školy špatnou výslovnost těchto hlásek toleruje, ale jestliže předškolák nevysloví více hlásek, je vhodnější odklad.

 

Znalosti

Kromě tvarů a barev, by měl předškolák mít logické myšlení v jednoduchých věcech – (co mají společného jablko a hruška)

Dále by se měl orientovat v čase – roční období, ráno poledne, večer...

Počítat do 10 a od 10.

Sčítat a odečítat do 5 (třeba na prstech)

Dítě by také mělo umět básničku nebo písničku a zvládnout zopakovat větu o cca 8 slovech.

Dítě by mělo znát své jméno a jména rodičů.

 

Soustředěnost a pozornost

Školní zralost konzultujte s učitelkou ve školce, ta ví nejlépe, jak se vaše dítě chová v kolekktivu, jestli dokáže v klidu sedět a poslouchat nebo je roztěkané a neudrží pozornost.

Vyzkoušet si to můžete i doma. Vydrží vaše dítě v klidu, když mu 20 minut čtete pohádku? Pak se zvládne soustředit. Zvládne vám pak převyprávět její děj a povídat i o ní? Pak máte jistotu, že jen tak nesedí, ale i poslouchá a dává pozor.

Soustředěnost a pozornost můžete pozorovat i když dítě maluje, staví stavebnici apod. Vydrží sedět aspoň 20 minut bez odbíhání? Pak by mělo být zralé do školy.

 

Emoce

Pokud nedáváte dítě do školky, připravte se na to, že může mít ve škole problémy. Předškolák by měl zvládat kolektiv dětí a komunikaci s nimi, respektovat přirozenou autoritu učitele a nebýt fixovaný na mámu. Na nějaké stýskání po domově není ve škole prostor. Dítě by také mělo zvládat složité situace – prohra, neúspěch, bez výbuchů vzteku, hněvu nebo pláče.

 

Co ještě by měl předškolák zvládnout?

Sbalit si tašku (samozřejmě budete kontrolovat), samostatně pracovat a nezapomínat věci.

 

Kdy je dítě nezralé na školu?

Může se stát, že některé z výše uvedených věcí dítě nezvládá. V tom případě navštivte pedagogicko-psychologickou poradnu, kde vám navrhnou dvě možnosti – odklad školní docházky nebo kurz, během kterého dítě do září vše dožene. V žádném případě na dítě netlačte a nesnažte se ho naučit vše během týdne před zápisem. Docílíte jen toho, že ratolest bude nervózní a u zápisu „vyhoří“.

Nezralé dítě je:

nesamostatné, neobratné, nesoustředěné.

Do školy zatím nepatří ani děti přehnaně přecitlivělé a bázlivé nebo naopak vzdorovité, neklidné ani příliš zakřiknuté, předškoláci, kteří se nedokáží vyjádřit rychle a stručně, negativistické, agresivní...

V případě, že takové dítě doma máte, poraďte se s odborníky, jak ho správně stimulovat.

Dítě může mít snížený intelekt (v tom případě je lepší speciální škola), nebo trpět některou z poruch učení např. dyslexií nebo dysgrafií, také je možné, že má nerovnoměrný vývoj. Pokud dítě u zápisu neuspěje, v žádném případě si nedávejte za vinu, že jste něco zanedbali.

 

Jak dítě učit?

Jednoduše nenásilně – hrou. Při každodenních situacích venku nebo doma můžete své dítě mnohému naučit. Z jakého materiálu je třeba ubrus nebo sirka? Vyber cestu – vpravo nebo vlevo a vydej se po ní. Vytřiď kuličky a kostky.... Sestav roztrhaný obrázek... Pexeso, puzzle, hra na slepou bábu. To vše vašemu dítěti pomůže. Učte se čísla a písmena na poznávacích značkách aut na parkovišti. Zrovna tak zvládnete i barvy. Odpovídejte na všetečné otázky, protože zvědavé dítě je zralé dítě.