For Babies
Jak šetřit elektřinou PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 10 Leden 2011 23:56

elektrinaS novým rokem přišlo jako obvykle zdražování. Také jste se zalekli účtu za elektřinu? Pokud se s ní naučíte hospodárně zacházet, můžete letos ušetřit i tisíce. Jak na to?

 

 

Úsporné žárovky mnohým lidem vadí, protože chvíli trvá než se rozsvítí naplno. Ale věděli jste, že svícením úspornými žárovkami ušetříte až 80% energie? A to už za trochu nekomfortu stačí. Úsporné žárovky jsou sice dražší, ale také je budete méně často měnit. Pokud jste klasickou žárovku měnili jednou za měsíc, s úspornou si posvítíte více než rok. Ale pozor, ani úsporné žárovky se nehodí všude. Do místností, kde často svítíte a zhasínáte po krátké době, se hodí spíše klasické žárovky, to platí třeba pro sklep, kumbál, předsíň nebo koupelnu (zde jsou vhodná dvě osvětlení – jedno na krátké a jedno na dlouhé svícení). V místnostech, kde často jen procházíte, můžete použít také světlo, které reaguje na pohyb. Nestojí mnoho, většinou funguje na baterie a dlouho vydrží. Po třiceti sekundách se samo zhasne a vy nemusíte rozvěcet a zhasínat nebo neustále peskovat děti, aby za sebou zhasínaly. Takové světlo navíc v noci i méně ruší vaše spáče.

 

Když se vaše rodina rozroste, není snad den, kdy by neběžela pračka. Pokud vlastníte starší model, je nejvyšší čas koupit nový. Nejlepší tenergetickou třídu poznáte podle abecedy. Nejúspornější pračky na trhu mají A +++. Bojíte se, že sou drahé? V akci se dají sehnat už od 6000,- a roční úspora energie za to stojí. A když už budete mít novější pračku, investujte i do kvalitních pracích prášků či gelů, které dokážou zlikvidovat skvrny při nižších teplotách. Platí totiž, že čím nižší stupeň, tím méně energie. Moderní pračky navíc už dokáží rozeznat hmotnost prádla a samy si nastaví spotřebu vody i energie. Hodně energie vám odebere i předpírka nebo vyvářka, proto zvažte, zda jsou pro vás tyto programy nutné.

 

Šetřit můžete i při vaření na elektrickém sporáku. Používejte plotýnky podle velikosti hrnce, menší hrnec na větší plotýnku nepatří. Ušetříte také používáním pokličky a vařením v tlakovém hrnci.

 

Pozor také na pohotovostní režim. Vypínáte televizi DVD přehrávač nebo třeba hifi věž jen dálkovým ovladačem? Pak vám tyto spotřebiče stále odebírají malé množství elektřiny. Ročně to ale udělá pěknou sumičku. Nebuďte líní a při odchodu z domova nebo když jdete spát, vyněte přístroje ručně a klidně je i vyndejte ze zásuvky. Nenechávejte zbytečně zapnutý počítač televizi nebo rádio. 

Také po nabití telefonu nebo notebooku necháváte nabíječku stále v zásuvce? I to vás připravuje o peníze. 

Ovšem bezkonkurenčně největší spotřebu energie má spotřebič, který musí být v zapojený 24 hodin denně – lednice a mrazák. I tady se vyplatí koupit novější, energeticky úspornější model. V lednici nastacte teplotu na ideálních 5 stupňů a mrazák nezapomeňte pravidelně odmrazovat. Jednou za rok také ledničku ze včech stran pořádně oprašte. Lednice by neměla stát v blízkosti topení a sporáku, musela by tak vynakládat daleko více energie na chlazení.

Mikrovlná trouba nebo rychlovarná konvice, jsou daleko úspornější, než když si pokrm či vodu ohříváte v hrnci na elektrickém sporáku. Ale pozor, v mikrovlnce ohřívejte jen nezbytně dlouhou dobu a v konvici zase jen nutné množství vody.