For Babies
Poprvé na prkýnkách PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Neděle, 02 Leden 2011 21:59

 

na snehuJste dobrými lyžaři a vaše dítě již bezpečně chodí? Pak můžete začít zkusit jej učit. Ale co my  ostatní, nelyžaři, kteří stojíme bezradně pod sjezdovkou a nevíme, jak začít?

 

Řešení snadné: škola lyžování

Samozřejmě musíte pracovat především se samotným dítětem. Když je neustále zvyklé držet se máminy sukně, bude mít problém přijmout kolem sebe nové lidi, říká dětská psycholožka PhDr. Tamara Cenková. Pak je jasná rada: samostatné dítě jasně, nesamostatnému slíbíte, že se může jen dívat. Obecně lze říci, že do školy lyžování je dítě „umístitelné“, když bezpečně chodí. Tedy kolem 3. roku věku. Výuka stejně probíhá formou hry a zábavy, není to žádný dril, takže psychická újma nehrozí. Jde o to, aby dítě udrželo stabilitu, bylo schopno se zapojit do dětského „stádečka“ a vnímalo alespoň nějaké pokyny.

 

Styl výuky

„Začínáme na úplné rovině, postupně se přesouváme na mírný svah,“ vysvětluje instruktor lyžování Hynek Major. „Samozřejmě výhodou je jakákoliv příprava: koloběžka, brusle. Všechno posílí sebevědomí a pocit stability, rovnováhy. Ideální je, když dítě zkouší trénovat několik dní v kuse. To je lepší, než jednorázové víkendové pokusy. Je to samozřejmě velmi individuální, ale obvyklá praxe je následující: první den seznamka, 2. až 3. den už dítě získá

jistotu a začne jezdit samostatně. Při delší prodlevě začíná vlastně zase od začátku. Rozhodně platí pravidlo: nepřehánět. U mrňat (do 4 let věku) stačí bohatě hodina denně. A ještě jedno na pořád – chvalte a chvalte!

 

Pomůže výbava

Dnešní carvingové lyže (vykrojené, odlehčené, které vlastně usnadňují dítěti jízdu) jsou pro začínající lyžaře optimální. Boty a vázání podrží rovnováhu a lyže samy zatočí podle náznaku začínajícího lyžaře.Určitě volte výšku mezi ramenem a bradou, ta je ideální ke zvládnutí pohybu lyží. „V souladu s nejnovějšími trendy dokážeme vytvořit lyže s větší stabilitou, univerzální, lehké, přesně pro první lyžařské krůčky“. Říká ředitel české firmy Sporten, pan Hudák. K nezbytnostem patří: helma, rukavice a zateplené oblečení. Není to žádná věda, ale možná stálé opakování není na škodu. Do baťohu přibalte rezervní oblečení (těžký mokrý sníh, časté pády…), hlavně rukavice jsou vítané.

 

Co dál

Kurs je za vámi a jak pokračovat? „Pokud jsou rodiče lyžaři, další období nevidím problém v  tom, vydat se na sjezdovku,“ komentuje Hynek Major. „Samozřejmě s jednodenním „opáčkem“ ve školičce. Lyžování se nezapomíná jako řada dalších aktivit, chce jen oživit. Připomeneme správné zásady dětem i rodičům“. Rozhodně není na místě dítě do lyžování nutit, i když rodiče pro bílý sport žijí, varuje PhDr. Tamara Cenková. „Dítěti bychom aktivitu neměli otrávit. Možná nebudeme mít závodníka, ale jemným přístupem v dítěti vyvoláme

alespoň zájem o rekreační druh sportu, což není málo.

 

Slovníček pojmů:

Carving – lyže s vykrojenými hranami, které na minimální podnět zatáčejí do nesmýkaného oblouku

 

Snowpark - rozlohou zpravidla menší areál, kde jsou uměle udělané překážky, zábrany a další nerovnosti a úpravy terénu. Vhodné pro lyžaře od 10 – 12 let, kteří už jsou zdatní, sebejistí a mají dobrou rovnováhu. Zcela nevhodné pro dospělé, kteří domýšlí, co by se mohlo stát.

 

Upravená sjezdovka – u nás už většinou nejsou neupravované sjezdovky. Většinou s umělým sněhem, rolbou uhlazené, zpravidla, alespoň ráno, bez boulí.

 

Obtížnost: Zelená – spíše přejezdová trasa, Modrá – mírná nebo hodně široká pro začátečníky a na pohodičku.

Červená – střední obtížnost, Černá – vysoká míra obtížnosti, pro zkušené.

Lyžování dnes patří k základní gramotnosti. Jak to zvládnout, když rodiče nejsou sportovci nebo jsou velmi ambiciózní a nechtějí riskovat, že vlastní dítě totálně zdeptají na sjezdovce hned první den?