For Babies
Vánoční zvyky našich čtenářek PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 22 Prosinec 2010 07:36

van_sviceJaké vánoční zvyky dodržuje vaše rodina? Vybrala jsem ty nejzajímavější, které jste mi během včerejšího dne, poslali. Kosmetický balíšek vyhrává Marie Odehnalová z Litoměřic. Gratulujeme. 

 

Marie: My máme takovou zvláštní vánoční tradici, která vznikla někdy v době, kdy byla ještě moje máma dítě. Protože byla z pěti sourozenců, když se napeklo cukroví, rychle mizelo. A tak moje babička tehdy schovala jednu krabičku a zbytek nechala dětem na „zobání“. No a na Štědrý den se ozdobil stromeček a děti pak měly za úkol najít cukroví. protože bydleli ve velkém domě, byl to dost těžký úkol. Někdy ho našly ve sklepě nebo v chlévě, jindy mezi ponožkami. No a já jsem manžela tuhle tradici naučila a loni ji poprvé vnímal i náš syn, který nadšeně hledal s tatínkem. 

Alena: U nás se v posledních třech letech stal jeden nový vánoční zvyk, tedy že jeden z vánočních balíčků obsahuje zásobu baterií všech možných velikostí a dále nabíjecí baterie. Může se to zdát divné, ale zkuste si spočítat, kolik hraček na baterie letos dětem nadělíte. Nikdy jsem nechápala, proč je výrobce nepřibalí, ale hned první Vánoce se nám stalo, že po nadšení dětí z hraček, přišlo zklamání, že si s nima nemůžou hrát. Letos dostane syn auto na dálkové ovládání, které „schramstne“ 8 baterek. Dcerka si zase přála interaktivní zvířátko, které spolkne 4 baterky. A to nemluvím o hračkách, které už doma máme a potřebují také „novou šťávu“. Takže náš balíček baterek potěší opravdu všechny. 

Kamila: My dodržujeme zvyk, že si dáme šupinu pod talíř, aby se nás držely peníze. No a taky den před Vánoci vyrážíme na hřbitov vzpomenout na naše zesnulé bližní. Na našem stole nikdy nechybí adventní věnec a pokud to počasí dovolí, vyrážíme o půlnoci na mši. Vynecháváme jen pokud je opravdu mrazivo. Užívají si ji i naše nejmenší děti,které jsou nadšené, že můžou ponocovat venku. 

Jindra: Tak u nás jsou Vánoce svátky shledání. Na Štědrý den ráno nazdobíme stromeček a vyrážíme do města podívat se na živý Betlém, koupit nějakou drobnost za každého člena rodiny, kterou zavěsíme na stromek. Většinou jsou to slaměné ozdůbky. Odpoledne připravuji tři druhy řízků, rybí polévku a čerstvý chléb. Manžel s dětmi mezitím zajedou do psího útulku s pamlsky pro zvířátka a nasypou i kačenám a ptáčkům venku. Po večeři rozbalujeme dárky a koukáme na Popelku. Až jdou děti spát, dáme si s manželem vínečko. Na Boží hod vánoční, peču kachnu a s ní vyrážíme k mým rodičům. Máma  zatím udělá knedlíky a zelí. Po slavnostním obědě si rozdáme dárky, zahrajeme si nějakou hru a jedeme domů. Na Štěpána jedeme zase s kachnou k manželovým rodičům, kde se sejdeme i se švagrem a jeho rodinou. Po obědě si dáme nějaké drobnosti, hlavně dětem, pobavíme se a jedeme zase domů. Když dostane manžel volno v práci, užíváme si celý týden sáňkování nebo různých výletů, až do Silvestra. Na ten se sejdeme zase celá rodina někdy u nich, jindy u nás. Střídáme to. I když to vypadá hekticky, je to úžasné a každý rok se na tyhle chvilky hrozně těšíme.