For Babies
Děti v zimě PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Čtvrtek, 02 Prosinec 2010 10:37

na snehuMáte malé miminko nebo batole? Potom určitě řešíte, jestli za současného stavu počasí, můžete alespoň na krátkou procházku. jak děti co nejlépe ochránit před mrazy a můžete s nimi vůbec ven?

 

Jak mi včera řekl tatínek čtyřměsíčního miminka „pro rohlíky se musí“, no a pokud nemáte doma někoho, kdo vám pro ně dojde nebo zajede autem, musíte ven i s miminkem nebo batoletem. Než ale vyrazíte, řiďte se několika pravidly.

Spodní prádlo je základ

V šatníku vašeho dítěte, byste měli mít alespoň dva kusy termo prádla, ideální jsou termokalhoty a termonátělník. Ty by měly tvořit základ do mrazivého počasí. inteligentní textilie jsou sice dražší, ale perfektně izolují a zároveň odvádí pot při přechodech z tepla do zimy.

Malá cibulka

Na toto prádlo co nejvíce vrstvěte – tričko, svetr, bundu, punčochy, kalhoty… Vždy je lepší více vrstev oblečení, než jeden tlustý svetr. V případě, že přejdete do přetopeného obchodu nebo restaurace, můžete dítě v klidu vysvléknout a přitom zůstane v teple. Nejmenší miminka ještě dejte do zimního fusaku a pod klasickou pletenou nebo fleesovou čepici můžete přidat ještě bavlněnou. Hlavička miminka bude lépe chráněná před mrazem a bavlna také lépe saje pot. Nezapomeňte na rukavičky. Miminkům je jedno, jaké budou, pro větší děti volte spíše vodu nepropustné. Pletené prstové rukavičky mají sice raději, ale při prvním kontaktu se sněhem se promáčí. Samozřejmostí jsou také teplé boty, ideálně kožené s beránkem. I pro miminka, která ještě nechodí, je na trhu velký výběr bačkůrek s kožíškem.

Jak poznat, co už je moc?

Řiďte se pravidlem „dítěti oblékat vždy o vrstvu víc než dospělému“. Některá miminka, která jsou málo nebo naopak hodně oblečená, škytají. Nejspolehlivěji ale vhodnou teplotu poznáte, když dítěti sáhnete za krk, neměl by být ani zpocený, ani studený.

Krém na obličej

Děti už máte oblečené, kouká jim jen obličej. Ten nezapomeňte namazat mastným krémem, který je vhodný do mrazu a chladna. Rozhodně se vyhněte hydratačním krémům. Na trhu naleznete nespočet výrobků určených přímo pro děti do chladného počasí, postačí ale i obyčejný mastný krém. Starším dětem omotejte šálu i přes pusu. Pokud vaše děti trpí na popraskané rty, přetřete jim je vhodným balzámem, který koupíte třeba v lékárně.

Kdy s dítětem ven nechodit?

S novorozencem byste měli vyrazit v zimě ven až zhruba po deseti dnech a při teplotách do -5 stupňů. Kojenci nad půl roku snesou při vhodném oblečení i větší chladna, maximálně však hodinu. Batolata berte ven při teplotách pod nulou, maximálně na dvěhodiny. I tak se dá ale naplánovat pěkná procházka, třeba se zastávkou v restauraci na čaj. Děti by rozhodně měly chodit ven za každého počasí (není-li vichr, silný déšť nebo chumelenice), prospívá to jejich imunitě, která se teprve tvoří.

Vitamíny pro zdraví

V zimním období byste neměli zapomínat ani na vitamíny, které dětem můžete dodávat přirozeně v ovoci a zelenině nebo pomocí doplňků stravy z lékárny. Pokud kojíte, zvyšte i vy svůj příjem vitamínů, které se pak k miminku dostanou tou nejpřirozenější cestou.

Jak vy chráníte své děti před zimou?

Aktualizováno Čtvrtek, 02 Prosinec 2010 10:46