For Babies
Jak oslavit Mikuláše PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 01 Prosinec 2010 07:56

Blíží se Mikuláš a mnoho rodičů zvažuje, jestli pozvat čerta nebo ne. Někteří se chystají na hromadné nadělování ve městě, na vesnici nebo třeba v domovech dětí, další řeší Mikuláše nadílkou za okno... A jak proběhne Mikuláš u vás?

 

Andrea – dvě děti předškolního a školního věku

„My jsme Mikuláše pozvali jen jednou, než k nám došli, byli namol. Mikuláš sotva stál na nohou, čert škytal a na vystrašené děti byl až agresivní. Rychle jsme je vyprovodili ven a už jsme je nikdy nepozvali. Dětem jsem upletla punčochy, které si dají za okno a v noci, když usnou, je potichu naplním. Letos mají oba slíbené jen uhlí a brambory a skutečně je dostanou, protože zlobili. Samozřejmě pro ně mám ale schovaný ještě balíček se sladkostmi, ale budou muset slíbit, že budou hodní.

 

Jiřina – čtyři děti od batolete po školáka

My jsme věřící, takže na mikuláše půjdeme do kostela. Pro děti bude připraven Mikuláš s pamlsky, který děti vyzpovídá z jejich hříchů a odmění sladkostmi. Anděl bude zase odhánět čerta, který se bude motat kolem kostela. Je to takové pěkné představení, děti se bojí spíše Mikuláše, který je kárá za jejich provinění, ale kdsž mu slíbí, že se polepší, vždy je k nim milý a dá jim pamlsek. V kostele si zazpíváme, příjemně popovídáme, pomodlíme a pak jdeme domů, kde si děti dají punčochy za okno a přes noc jim je naplníme. Snažíme se držet tradic, takže děti v nich najdou hlavně ovoce, oříšky a další zdravé pamlsky. Samozřejmě jim tam ale přidám nějakou tu čokoládku. Mikuláš a celkově celé předvánoční a vánoční období je u nás hlavně o tradicích a víře.

 

Klára – dvě děti předškolního věku

Po loňské zkušennosti, kdy k nám přišel čert v gumové masce, kterého bych se i já, jsme letos oslovili naše známé. Kamarád to s maskováním nijak nepřehání, začerní si tváře a vezme si kožíšek s ocáskem, jeho přítelkyně je opravdu kouzelný anděl a Mikuláše dělá jeho táta, který má přírodní plnovous. Děti dopředu nestraším, loni se mi ještě týden po nadílce počurávaly. Letos chceme sehrát divadlo, jak si čert pro ně přišel, ale my je nedáme...

 

U nás je to jednoduché, jednoho Mikuláše bude mít Adík v pátek ve školce, ale čerta nezvou, večer půjdeme s oběma kluky do restaurace, kde se pořádá Mikulášská nadílka. Adíka rozhodně postrašit nechám, ale s rozumem. Míša z toho ještě nebude mít rozum, ale atmosféra se mu snad bude líbit. Druhý den si Mikulášskou nadílku užijí děti u babiček a v neděli se půjdeme podívat na čerta a vánoční zvyky do blízkého zooparku. Mikuláše beru prioritně jako příjemnou tradici, nikoliv jako „bič“ na děti.

 

Psychologové radí strašit děti s mírou. Pokud jsou úzkostlivé, tak vůbec, pokud nějakou míru strachu unesou, lehce je postrašit. Nejměnší děti zhruba do sedmi let, by rodiče neměli stresovat tím, že je budou čertovi podstrkovat a říkat, jak zlobily. Takhle malé ratolesti mají ještě bujnou fantazii a spolčení rodičů s čertem, by mohly brát jako podraz. Lepší je se dětí zastat, že přeci tolik zlobivé nejsou... Tak pěkného Mikuláše!

 

Napište nám na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript vaše příhody z Mikulášské nadílky. Ty nejzajímavější příští týden zveřejním a jednoho vylosovaného odměním knihou.