For Babies
Těhotenství a zima PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 30 Listopad 2010 06:23

02Zimní období přináší pro těhulky hodně nástrah. Na co si dát pozor a jak je ustát bez problémů?

 

 

Pády

Síh a náledí k zimě patří stejně jako pády na něm. Pokud upadnete nebo po klouzání na silnici v autě narazíte na volant, neházejte to za hlavu, ale zbystřete, zda se vaše miminko hýbe jak má a pokud budete krvácet nebo vás potrápí podivný výtok, okamžitě vyražte k lékaři. Při nešikovném pádu totiž může dojít i k odlučování placenty. Ta vyživuje miminko a přivádí mu kyslík, pokud by nefungovala jak má, může dojjít k postižení plodu nebo i jeho smrti.

 

Nachlazení

Všichni okolo vás kýchají a prskají? Rychle pryč. Těhulky by se měly vyhýbat městské hromadné dopravě, uzavřeným nevětraným místům, jako jsou supermarkety nebo třeba bary... Také byste se měla udržovat co nejvíce v teple. Je jasné, že to někdy moc dobře nejde, proto vsaďte na vitamínovou prevenci a po příchodu domů si uvařte šípkový čaj s medem a citronem. Jako těhotná byste se měla vyhýbat lékům hlavně v prvním trimestru. Nechcete-li vyrazit k doktorovi a trápí vás lehké nachlazení, nejlepší je zalézt do postele a pít čaj, na kašel si můžete dát jitrocelový sirup, bolest v krku zklidní propolisové pastilky a teplotu teplá peřina. Léky proti teplotě byste měla volit až po poradě s lékařem, ve druhém a třetím trimestru by léky s paracentamolem v malém množství neměly škodit. Pokud máte podezření na chřipku, vždy vyrazte k lékaři, ve vašem stavu by mohla způsobit i problémy se srdcem!

 

Dětské nemoci

Máte staršího potomka ve školce? Marodí a potřebujete s ním k lékaři? Než s ním vyrazíte, zjistěte si, zda jste prodělala všechny dětské nemoci a jestli jste byla očkována. Dětské nemocnice jako příušnice, zarděnky atp., můžou být pro váš plod velkou hrozbou, která může skončit těžkým postižením i smrtí. Právě v chladném období se těmto nemocem více daří, protože imunita dětí je oslabená. Pokud si nejste jistá, že jste prodělala dětské nemoci nebo zda jste očkovaná, je vhodnější se dětským kolektivům a čekárnám u pediatrů, vyhnout a poslat s potomkem někoho jiného.

 

Nedostatek vitamínů

Zvláště v zimním období je naše tělo nastaveno na režim nezřízeného hodování. Než se pustíte do uzobávání Mikulášské nadílky a vánočního cukroví, pamatujte na dostatek vitamínů a tekutin. Těhotné ženy by měly sníst až pět porcí zeleniny a tři porce ovoce, proto si ke každému většímu jídlu dopřejte jeden kus zeleniny a ke svačině zvolte místo čokoláy ovoce. Pitný režim můžete doplnit ředěnými ovocnými džusy. Abyste zahnala „vlčí hlad“, před každým jídlem vypijte sklenici vody. Vitamíny můžete doplňovat i doplňky stravy z lékárny, pamatujte si ale, že ty přirozené v ovoci a zelenině, jsou vždycky lepší a hlavně posíláte miminku různorodé chutě, které pak bude vyhledávat, až začnete s prvními příkrmy...

 

Bonusová otázka: Kterou rubriku u nás čtete nejčastěji?

Odpovědi s velkou vánoční soutěží, posílejte na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript pod heslem Vánoční soutěž.