Čtvrtina školáků si myslí, že má nadváhu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Čtvrtek, 25 Listopad 2010 06:46

antikoncepce2Čtvrtina dětí ve věku od 7 do 16 let se domnívá, že trpí nadváhou či obezitou. Celkem 39 % z nich v minulosti již drželo, drží nebo plánuje v nejbližší době držet nějakou dietu. Především praktičtí dětští lékaři přitom výrazně varují, že diety nejsou pro děti v tomto věku vůbec vhodné a mohou jim způsobit vážné zdravotní problémy! Varovná data vyplývají z dotazníkového průzkumu edukačního projektu Žij zdravě Všeobecné zdravotní pojišťovny, který se ptal 1849 dětí ze základních škol a víceletých gymnáziích po celé České republice v červnu a říjnu letošního roku.

Alarmující stav podtrhuje ještě skutečnost, že pouze 1 % všech dotázaných dětí si uvědomuje, že zdravá strava znamená především jíst pravidelně a pestře. „V posledních letech se objevuje čím dál početnější skupina dětí s obezitou a nadváhou a výsledky tohoto průzkumu jsou toho důkazem. Jako velký problém vidím zejména to, že děti neřeší svou váhu s odborníky, ale zkouší různé diety. Přitom je prokázáno, že redukční diety poškozují dětský organismus ve vývoji,“ varuje pediatr a dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov z Dětské polikliniky FN Motol, a dodává: „Odborník může dítěti a jeho rodičům poradit se správným stravováním a citlivě stanovit individuální program s odpovídajícími pohybovými aktivitami.“ 

České děti tloustnou hlavně kvůli špatným stravovacím návykům, dostatečný pohyb jim podle výsledků dotazníkové ankety totiž nechybí. Až 55 % z nich sportuje pravidelně několikrát týdně, 33 % dětí se snaží sportovat alespoň dvakrát v týdnu. Nejoblíbenější je mezi dětmi cyklistika, dále plavání, fotbal, lyžování a bruslení. Velké oblibě se mezi dětmi těší rovněž in-line bruslení, atletika a bojové sporty. Bohužel jen pohyb nestačí a je třeba se i správně stravovat. Přestože 72 % dětí uvádí, že dává přednost zdravým jídlům, je nejoblíbenějším pokrmem českých školáků pizza následovaná klasickou českou kuchyní. Navíc 18 % dětí zapomíná ráno na snídani. „Je zarážející, jak málo českých dětí ví, co znamená stravovat se zdravě. Všeobecná zdravotní pojišťovna se proto již třetím rokem věnuje jejich edukaci prostřednictvím projektu Žij zdravě a také v letošním roce realizovala Jízdu kuchařů YesNeYes po českých základních školách a gymnáziích. Zde známí kuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina radí dětem, jak snadné je připravit si zdravou, a přitom chutnou, svačinu nebo oběd. To, že hýbat se může být i zábavné předvádějí tanečníci street dance a přední čeští jezdci na BMX kolech,“ říká Jana Chloubová, specialistka externí komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny. 

Souhrn nejzajímavějších dat z dotazníkové ankety:

80 % dětí se stravuje ve školní jídelně 

72 % dětí tvrdí, že dává přednost zdravým jídlům

67 % dětí snídá rohlíky, housky, chléb nebo celozrnné pečivo

56 % dětí jí 3-5x denně

54 % dětí sportuje pravidelně několikrát týdně

48 % dětí si vezme ke svačině ovoce nebo zeleninu

45 % dětí nejraději jí pizzu

39 % dětí drželo, drží nebo se chystá držet nějakou dietu

37 % dětí tráví u počítače více než 2 hodiny denně

34 % dětí jí maximálně 3x denně

24 % dětí má pocit, že má nadváhu nebo trpí obezitou

13 % dětí vůbec nesportuje nebo pouze v rámci hodin tělesné výchovy

1 % dětí si představuje pod pojmem „zdravá strava“ pravidelnou a vyváženou stravu