Otcovská role PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 02 Listopad 2010 07:38

tata_dceraČím je pro dítě máma je celkem jasné, ale jakou roli má v životě potomka táta?Říká se, že mámy pomáhají dětem najít rovnováhu uvnitř sebe a tátové zase otevírají dětem cestu mezi lidi a utváří vnímání okolí na dítě. Je-li tomu tak, obávám se, že mé děti budou rozháraní nervózní cholerici, které ale budou na okolí působit pohodově...

Britští vědci také zjistili, že děti přebírají stravovací návyky otců. To znamená, že sice máma může připravit perfektní jídlo s hromadou zeleniny, ale pokud si dá táta slaninu s vejci, děti pravděpodobně budou chtít to samé. Je-li tomu tak, pak moje děti brzy přestanou snídat a budou jíst nárazově při práci...

Otcové ale mají v rodině i jiné role. Pro syny jsou velkými vzory, pokud táta sportuje nebo rybaří, pravděpodobně k tomu přitáhne i svou ratolest, jen málokdy se stává, že by se syn vydal jinou cestou, i když čím je starší, tím se může k otci více přibližovat nebo naopak vzdalovat.
Pro dcery jsou tátové ještě více důležití. Podle nich si vybírají své životní partnery. Je dokázáno, že cca 90% žen si vybírá partnery výrazně podobné jejich otcům, bohužel někdy se podobají i ve výrazně negativních vlastnostech. Zbylých 10% žen si naopak vybírá naprosté protiklady otců.

Otec také hraje důležitou roli ve slušném chování dítěte. Jistě jste si toho všimli, od mámy bere dítě většinu věcí jako samozřejmost a zdá se, že je ani nevnímá, u táty si více všímá kdy zdraví, děkuje nebo třeba to, kdy si bere pás v autě. Pokud táta nepřechází po přechodě, pravděpodobně někdy od dítěte uslyšíte „ale táta říkal, že když spěcháme....“.

Tátové také děti naučí spoustu věcí, které mámy neumí nebo se jich obávají. Třeba takové lezení po stromech, skákání do vody nebo zatloukání hřebíků. Většinou také lépe chápou matematiku a fyziku, takže jsou pak nápomocni při doučování.

Táta je zkrátka v životě dětí stejně důležitý stejně jako máma a měl by se svým dětem věnovat, jak jen to je možné. Stále se setkávám s otci, kteří žijí v době minulé, kdy péče o dítě byla na ženě a muž nosil domů peníze, odpoledne zalehl na kanape nebo šel do hospody a dál se o děti nestaral. Naštěstí jich není moc. Naopak přibývá otců, kteří se nestydí vzít svou ratolest na plavání, vyrazit ven s kočárkem nebo s ní jen tak dovídět.

A jací jsou ti vaši tatínci?