For Babies
Líný rodič, chytré dítě PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 26 Říjen 2010 06:09

5131282Máte doma batole a nedaří se vám ho naučit mluvit, oblékat, svlékat, obouvat nebo jen samostatně hrát? A nepřeháníte to s péčí? I ve výchově někdy platí „méně je více“. Zkuste trochu polevit a uvidíte, že to přinese výsledky.

 

 

Mluvení

Malá batolátka jsou zvídavá vy jako správný rodič jim jistě chcete všechno ukázat a vysvětlit. Prohlížíte knížky, ukazujete jim spoustu věcí venku… Dítě chce ale vědět čím dál víc, tahá vás za ruku, někam ukazuje a přitom říká „UU“, nebo vydává jiné zvuky. Pokud ukazuje na něco nového, je správné mu říct co to je, ale když vás už po páté tahá ukázat vám auto nebo psa, je čas být líným rodičem. Jak na to? Jednoduše s ním mluvte. „Kam mě chceš vzít.“ „Tam.“ „A co tam je?“ „UU.“ „ Ne ne, já s tebou nepůjdu, dokud mi neřekneš, co tam je.“ Samozřejmě vaše batole nebude hned říkat, že je tam pes, ale třeba „haf“ nebo místo auta „tutu“, ale brzy pochopí vaše pravidla hry. Aby vás dostalo, kam chce, bude se snažit mluvit a o to jde.

 

Samostatné hraní

Každý rodič to zná, po náročném klidu nebo dlouhé procházce přijdete domů, ale vaše batole pořád nemá dost. „Pojď si hrát.“ Tahá vás za ruku sotva jste si sedli s teplým čajem. Bez vaší asistence se zkrátka nehne. Jenže je potřeba ho naučit samostatnosti. V první fázi je samozřejmě dobré mu ukázat jak si může hrát, malé děti to ještě neví, nemají takovou fantzii, aby zjistily samy, že z kostek lze stavět i něco jiného než komín apod. Kolem druhého roku věku už si ale hrát umí a vy můžete být zase líný rodič. „Tak běž do pokojíčku první a já za tebou přijdu, až  nachystáš autodráhu (postavíš velký komín, oblékneš všechny panenky, vybarvíš obrázek….případně za deset minut).“ Pak ale opravdu za dítětem musíte přijít. Postupně mu samostatné úkoly přidávejte a získáte více času pro sebe. Batole zjistí, že se dokáže zabavit i samo a navíc tak bude více rozvíjet svou fantazii, zkrátka když za něj nebudete hry vymýšlet vy, bude si je vymýšlet samo a bude chytřejší.

 

Oblékání a svlékání

To samé platí i pro oblékání a svlékání nebo třeba samostatné čurání. Kolem druhého roku věku si batole zvládne samo sundat kalhoty, punčochy i bundu, nazout boty a zapnout suché zipy, obléct si kalhotky nebo slipy… V 18 měsících, pokud už je bez plen, zvládne na požádání přinést nočník, ve dvou letech si na něj samo dojde, umí  splachovat a zvedat prkénko. Kolem třech let už by mělo zvládat i základní oblékání (mimo trička, to je nejtěžší). Nevěříte? Stále své dítě oblékáte a svlékáte? Tak opět zabrzděte „Zkus to sám, já vím, že jsi velký šikovný kluk (velká šikovná holka) a zvládneš to.“ Nebo. „Nemám teď čas, myslíš, že bys zvládnul obout se?“ Pro děti jsou to výzvy a zkouší. Nenechte se odradit, když se začnou vztekat, brzy se to opravdu naučí a vám odpadne jedna starost.

 

Samostatné jídlo

Zasedli jste ke svému oblíbenému seriálu a najednou přiběhne dítě, že má hlad nebo žízeň. Nechce se vám jít mazat rohlík nebo připravit pití? To skutečně ještě batole nezvládne, ale v lednici je toho přeci spousta. Pití a jídlo pro prcka  - jogurty, sýry, šunku, přesnídávky atd., dávejte do spodních přihrádek ledničky. Pokud ani tak vaše dítě do lednice nedosáhne, naučte ho používat schůdek nebo židličku. Lžičky dávejte do přední části zásuvky, aby si dítě zvládlo podat i tu. Jakmile vám batole oznámí, že má hlad nebo žízeň, nasměrujte ho do ledničky a je to. No a jíst už by mělo umět samo. To samozřejmě neplatí pro oběd, ten by mělo mít pořádný...

 

Další rozvoj fantazie

Čtete svému dítěti už několik let ty stejné pohádky a někdy se vám do toho večer opravdu nechce? Tady není vhodné být líný a vynechávat. Raději dítěti řekněte, ať pohádku přečte vám. Uvidíte, jak mu to půjde. Některé děti znají pohádky nazpaměť, jiné si podle obrázků vymýšlí. Dítě ale bude rádo, že jste dali prostor i jeho fantazii.

  

S leností to ale nepřežeňte, dítě rozhodně nemusí umět zapnout DVD nebo počítač. A nezapomeňte zlaté pravidlo každého rodiče: za všechno, co se dítěti povede chválit, chválit a chválit.

 

Jste také „líní“ rodiče? Máte další finty, jak dítě rozvíjet a přitom se co nejméně namáhat? Podělte se o ně.