For Babies
Místo brýlí operace PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 14:19

Od očního lékaře je další štace operace! „Tak daleko nevidím…“, automaticky přitakávám, když mi syn ukazuje letadlo. To však ale neznamená, že jsem slepá! „Ty snad ještě nemáš zoperované oči?“, kroutil nevěřícně hlavou Luděk, sám absolvoval ambulantní zákrok před pár týdny. „Ale, já vidím, nosím čočky…“, bránila jsem se dotčeně, přece bych si nesedla za volant s rozmlženým obzorem. „No jo, ale to je otrava a těch peněz!“ Není to taková otrava, chce to spíš grif, který mám za ty roky docela nacvičený. Pokud si čočky nezapomenu vyndat, v podstatě se shodnu jen na té provozní režii. Holt ale kuřák má náročnější závislost. Nakonec obava z toho, že by se mi doktoři rýpali v oku, nadzvedávali skalpelem upravovali čočku a vypalovali laserem dalekozrakost, mně naprosto děsí! Ovšem je nás takových stále méně…

Když do jsem poprvé zakusila zkušenost kontaktních čoček, nevěřila jsem vlastní očím a viděla všechno docela jinýma očima. Všechno bylo bližší a ostřejší, barevnější a vyrýsovanější. Vidět zase jako ostříž je skutečně pocit, který my relativní slepci toužíme znovu zažít a moderní civilizace už dokonce ví i jak!

Dnes, či zítra můžete mít nová stehna, nový obličej, vlasy i výraz. Novou image doplní nová prsa, nové klouby, nové zuby a dokonce i nové oči!

Oko se složitý útvar, přestože vidíme naruby, odraz se nám vrací správně postavený. Náš mozek také vidí jinak než oko. Nakonec se domluví a když ne, je dobré se podívat na svět přes skla brýlí, či kontaktní čočky a nebo si nechat oči operovat, a to pěkně jedno po druhém.

„Už se nemůžu dočkat, až půjdu na druhé oko,“ těšila se okatě souseda. Byla právě po operaci a na další měla smluvený termín za měsíc. Do té doby musela nosit v jednom oku čočku a na druhé už vyspravené zatím lehce mžourala. Náplast si sundala hned druhý den a dostala rýmu, jak oči stále slzely, ale analgetika na rozdíl od Luďka takřka nepotřebovala.

„To přece VŮBEC nebolí…“ kasal se Luďa a jeho žena přitom hladila buclaté bříško a do ucha mi šeptala, že bodejť by to bolelo, když byl tři dny v deliriu a ona mu původním povoláním zdravotní sestra pečlivě a v pravidelných intervalech dávkovala léky, aby milánka tišila… „Ale naříkal jsi… - trošku,“ řekla pak nahlas, aby ho „trošku“ utišila i tentokrát. Sousedku trápil více zákrok druhého oka. Těžko vysvětlovat proč. Při odklidu sněhu mžourala očima oběma, jak se polední slunce od bílé peřiny odráželo, mžourali jsme všichni.

Je to o prsa…

. Operace se obvykle doporučuje, máte-li dioptrie větší než dvojky.

. Váš zrak by se neměl výrazně měnit - mělo by se tedy o vás hovořit jako o dospělém.

. Operaci nemůžete podniknout, jestliže trpíte oční vadou, která by zákrok znemožňovala, či jej činila nebezpečným a složitým.

. Kdo šetří má za tři na dvě oči.

Praxe u nás je o něco málo kratší než teorie ve světě, ovšem za dvě desítky let se i na naši zruční specialisté vycvičili k dokonalosti a co možná nejšetrnějšímu zásahu do oka. Nehrozí tudíž žádné zvýšené riziko, že byste po operaci třeba přestali vidět docela, zároveň není ještě docela jisté, co udělá tak složitý útvar jako je oko v situaci, kdy zestárne a zrak se bude „vracet zpět.“ Pacienti, kteří zákrok podstoupili totiž ještě nestačili zestárnout… „Když babičce táhlo na sedmdesát četla bez brýlí jak mladice,“ říkal Luděk. Zrak se také mění v pubertě a v těhotenství. Pokud plánujete miminko, neplánujte operaci a naopak zrovna tak...