Potravinová alergie nebo intolerance? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 12 Říjen 2010 05:08

 

strawberryCítíte se unavení, trpíte migrénami, otoky....? Stěžuje si vaše dítě často na bolesti bříška nebo hlavy? Napadlo vás někdy, že příčinou může být nějaká potravina? Jaký je rozdíl mezi potravinovou alergií a potravinovou intolerancí?

 

  

Potravinové  intolerance se projevují zcela jinak – reakce jsou opožděné a symptomy se mohou objevit až za několik dnů či 2–3 týdny.  Je možné být intolerantní k více potravinám současně. Běžné jsou početné symptomy od migrény přes otoky, únavu a všeobecný pocit nepohody.

  

Potravinová intolerance

Potravinová intolerance je v podstatě neobvyklá reakce těla na určité potraviny, která se může projevit několika způsoby. Někteří lidé mohou například trpět nesnesitelnými bolestmi hlavy, zatímco jiní trpí nadýmáním, migrénou, častou únavou nebo mají kožní či respirační potíže. Pochopit, že potraviny jsou katalyzátorem konkrétních symptomů, není jednoduché, protože narozdíl od okamžitých příznaků potravinové alergie, příznaky potravinové intolerance se často objevují o několik hodin, nebo dokonce dní, později. Ve skutečnosti si mnozí lidé trpící potravinovou intolerancí, po stanovení diagnózy a po odstranění jejich problému týkajícího se potravin, uvědomují, že byli vystavení mírným příznakům potravinové intolerance po celý svůj život. 

 

Ačkoli potravinová  intolerance není životu nebezpečná, její vliv by se neměl nikdy podceňovat. Postižené osoby mají ztíženou schopnost vést normální zdravý život. Výskyt potravinové intolerance je poměrně častý – odhaduje se, že jí trpí asi 45 % obyvatel. Mnoho lidí má zkušenost s více než jedním symptomem potravinové intolerance. Příznaky bývají často nejasné a základní příčina problému – potravina, není vždy správně diagnostikována. 

 

Testování  je jednoduché a výsledky vedou k případným opatřením ve stravovacích návycích.

 

Samotné vyšetření  je velmi jednoduché – stačí odběr krve ze žíly. Test se provádí v laboratoři, výsledek testu má tištěnou formu, barevně jsou rozlišeny potraviny, které mohou případně způsobovat potíže.

 

Pokud test ukáže výsledky, které indikují zvýšenou úroveň protilátek na určitou potravinu, je vhodné vzdát se konkrétní potraviny nejméně na 3 měsíce. Následně, ale už i během období, lze očekávat postupný ústup symptomů (příznaků).

 

Odstranění problémové  potraviny z jídelníčku umožní přehodnotit životní styl a výběr jídel. Odborník na stravu nebo dietolog může pomoci přehodnotit stravovací plán a identifikovat skupiny potravin, které by mohly ze stravovacího hlediska chybět nebo by mohly být omezující. Důležité je především jíst pestrou paletu jídel.

 

Mezi nejčastější reaktivní potraviny patří: kravské mléko, obilí, vejce, kvasnice a soja.

 

Testované  potraviny – pouze zkráceně, test obsahuje celkem 221 potravin

 

Obilniny: pšenice, kukuřice, tvrdá  pšenice, gluten (lepek), oves, rýže, žito

 

Ořechy a luštěniny: mandle, para ořechy, kešu, kakaová zrna, piniové ořechy, vlašské ořechy

Luštěniny: (hrách, čočka, fazole), sója

 

Maso: hovězí, kuřecí, jehněčí, vepřové

 

Ryby: sladkovodní ryby (losos, pstruh), korýši (krevety, garnáty, kraby, humři, mušle), tuňák, ryby s bílým masem (treska, treska skvrnitá, platýs)

 

Zelenina: brokolice, kapusta, mrkev, celer, okurka, pórek, koření (červené, zelené, žluté), brambory, rajčata

 

Ovoce: jablka, černý rybíz, grapefruity, meloun, ananas, olivy, pomeranče & citróny, jahody

 

Jiné: vejce (celá), kravské mléko, česnek, zázvor, houby, čaj, kvasnice 

 

V textu byly použity pasáže z informačních materiálů firmy Genesis Diagnostics.

Test provádí  Imunologická laboratoř Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou, Vídeňská 800, Praha 4, pavilón G, suterén.  Kontaktovat je možné Dr. Paulíka (tel. 261 063 604) nebo Dr. Šindelkovou (tel. 261 063 296).

Klasická alergie, která se projeví při styku s určitou potravinou (např. na arašídy nebo mořské plody), je charakteristická okamžitou a často silnou reakcí imunitního systému. Mezi příznaky potravinové alergie patří vyrážky, kýchání, podrážděná pokožka, otoky, rýma, únava, průjem a zvracení. Obvykle se tyto příznaky objeví v průběhu několika minut po konzumaci, případně styku s danou potravinou, i když se mohou opozdit i o několik hodin. Potravinová alergie se vyskytuje poměrně řídce – je diagnostikovaná u přibližně 2,5 % populace. Mezi nejčastější případy patří potravinové alergie na arašídy, ořechy (mandle a para ořechy), vejce, mléko, ryby a korýše. Při styku s původcem potravinové alergie tělo produkuje specifické protilátky (IgE) na „potlačení” alergenů těchto potravin, a po zkonzumování daného jídla imunitní systém zareaguje uvolněním histaminu a dalších přirozeně se vyskytujících chemických látek v těle. Alergické reakce na potraviny se mohou značně lišit v závažnosti, přičemž některé z nich mohou být i smrtelné.