Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Zázrak moderní techniky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 27 Září 2010 04:27

Ačkoliv v naší rodině řeším veškeré technické záležitosti, zatímco manžel rád uvaří nebo si pohraje s dětmi, jsem tak trochu technický dinosourus. Ne že bych se bránila stále modernější technice, ale k těm velkým i malým domácím spotřebičům, mě zkrátka pojí emotivní pouto, přestože ony k mým citům zůstávají zcela chladné. A tak se stalo, že mi začala pračka dělat naschvály a já je omlouvala jako stařeckou roztržitost. Musela mě společensky znemmožnit, abych ji vykázala z bytu a pořídila ten zázrak s milionem čudlíků, na který se teď se synem chodíme koukat jako na obraz v galerii.


Někomu to může připadat podivné, ale já svou pračku prostě milovala.. Byla moje první. Pořídili jsme ji s manželem krátce poté, co jsme spolu začali chodit a zároveň víkendově bydlet. Vadilo mi totiž že ve svých skoro 30 letech, vozí prádlo k mamince. A tak jsme jednou po cestě z Prahy, kde jsem studovala a bydlela přes týden, zastavili v obchodě a naložili ten skvost do kufru našeho prvního společného mini auta. Celou cestu jsme se podivovali, jak je možné, že se taková obrovská herka vejde do tak malého auta. A tak jsem v ní o jednom víkendu prala naše první společné prádlo.

Roky utíkaly a já v té obří krabici prala první výbavičku pro prvorozeného syna. Sloužila dobře, i když už z víkendového praní bylo skoro každodenní. Ale jak stárla, začala mít své neduhy. Nejdříve přestalo fungovat napouštění aviváže. Smířili jsme se s tím a na konci praní jsem mezi prádlo vkládala kelímek, aby bylo prádlo voňavé. Jenže na voňavém prádle se postupně začaly objevovat trhlinky, někdy dokonce podivné mastné fleky a ani nejlepší prací prostředek nedokázal zajistit, aby bílé prádlo bylo opravdu bílé. Nicméně jsem stařecké vrtochy pračky i nadále tolerovala, vždyť už má nárok.... S důvěrou jsem do ní vkládala výbavičku pro druhého synka a i jeho samotného jsem jí svěřila, když nám truhlář uřízl prkno na míru, abych si v koupelně mohla udělat přebalovák. Obrovská pračka poskytovala více než dost prostoru a já věřila, že s námi ještě nějakou dobu vydrží, alespoň než synek odroste plenám. Ale bohužel...

Když jsem své sestře předávala výbavičku, ze které naše děti odrostly, informovala mě, že po vyprání již vypraných věcí zjistila, že její novější přístroj zvládl i zašedlost a flíčky. A bylo rozhodnuto.. Přeci nebudeme za špindíry. Po tři večery jsem hledala nejlepší poměr ceny a kvality, spoustě věcí jsem ani nerozumněla, vždyť ta naše stařenka měla jen dvě kolečka a čudlík... Po třech dnech bylo jasno, vyhrála stejná značka, i když k mému zklamání menšího rozměru, neboť „šedesátky“ už jaksi nejsou k mání. Naši stařenku jsme chodila už jen oprašovat a v koši se hromadilo prádlo.

A pak to přišlo. Zcela symbolicky v den, kdy Míša oslavil osmý měsíc a my s manželem dva roky svazku manželského, jsme se po osmi letech rozloučily s naší první pračkou a přivítaly její mladší kolegyni. Je maličká, nízká, plná čudlíků a jen s jedním kolečkem. Přebalovací pultík jí je příliš velký a proboha, kde se nastavuje teplota? Stála jsem před ní se starším synem s otazníkem v očích, jestli ten malý rozumbrada netuší, jak na to. Netušil. Večer jsem zalehla k návodům, abych zjistila, že prádlo budu muset důkladně zkoumat. Pryč je doba, kdy jsem prádlo roztřídila na bílé, barevné a tmavé, na 40 a 60 stupňů. Teď je bych ještě měla zkoumat materiál a další parametry a k tomu sledovat, jestli onen program umožnuje pračku naplnit 5 kg prádla nebo jen polovinou, zda můžu stisknout knoflík „snadné žehlení“, či nikoliv atd. Moje první praní se tak podobalo vědeckému výzkumu a kdyby nebyly děti doma, asi by se z koupelny ozývaly pěkné nadávky. Po prvním praní jsem prostě měla pocit, že tu krabici vyhodím z okna a vrátím se pro svou starou pračku.

Pak jsem ale objevila jednu zázračnou funkci, „odložený start“, a zatímco jsme se s dětmi ještě válely v peřinách, tahle mašina zvládla sama vyprat, a po snídani jsem už věšela voňavé prádlo. Chytrý displej mi také podá informaci, kdy bude prádlo vyprané a já si tak nemusím lámat hlavu, jestli na mě budou v deset večer bouchat sousedi nebo ne. Musím uznat, že dnešní technika opravdu pokročila a trochu se obávám toho, co přinesou další roky a jestli stále budu chápat, jak co použít. Počítám, že nová pračka s námi prožije ty nejhezčí roky dětí a až budou z kluků puberťáci, odejde opět do věčných lovišť. A stejně těžce, jako jsem se loučila s první pračkou, se budu loučit s tou druhou. Vždyť přeci pere ty úžasné malé dupačky a trička se Spidermanem. A na to se nezapomíná.

Jestli jste to dočetli až sem, možná vám přijdu jako blázen, ale prostě jsem měla potřebu se s naší první pračkou nějak rozloučit. Snad nejsem jediná, kdo má k domácím spotřebičům osobní vztah? Komu se doma neválí starý mixér, který už dávno nahradil nový? Nebo kávovar, ze kterého jste pili první manželskou kávu? Za pár let se tu možná zase rozloučím, tentokrát s ledničkou, rovněž naší první a loučení bude stejně těžké. Vždyť v ní schovávám mlíčko pro synka i první výpěstky z naší zahrádky...
Máte k domácím spotřebičům osobní vztah nebo je berete jen jako přístroje? Kupujete stále nové vymoženosti nebo si hýčkáte ty staré?

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo