For Babies
Netřeste s miminky! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 27 Září 2010 04:24

mimi_vetsiŽe už jste o tom slyšeli, ale vás přeci také rodiče vyhazovali do výšky, natřásali a jste v pořádku? Možná jste měli prostě jen štěstí na rozumnou míru, ale syndrom třeseného dítěte nebo chcete-li shaken baby syndrom, není žádná legrace, jde tu i o život!


Známe to snad každý, miminko je přebalené, nakrmené, pochované, přesto stále pláče a pláče. Možná ho bolí bříško nebo zoubky, možná jen nemůže zabrat. V takovou chvíli do nás vjede vztek. Ale musíte se ovládnout. Většina maminek to zvládne, hůř už jsou na tom jejich partneři, většinou ti mladší, kterým křik dítěte vadí nějak více. Pak stačí málo, vytáhnout dítě z postýlky, zacloumat s ním a je klid. Někdy už napořád... Ano, většinou se dítě s tímto syndromem dostane do nemocnice potom, co s ním zatřese muž, ale statistiky neexistují. Většina rodičů totiž v nemocnici uvádí, že jim dítě spadlo. Ohrožené jsou i děti z nižších sociálních vrstev, miminka mladých rodičů nebo „problémová“ miminka, která se těžkoadaptují a více pláčou.

Nebo jinak „hopsasa hejsasa miminko se natřásá“. Vyhazujete miminko do vzduchu a to se směje na celé kolo. I to může být pro jeho mozeček nebezpečné, nehledě na to, že jsou známy případy, kdy rodič nechtěně dítě nechytil a to spadlo prakticky ze dvou metrů na zem.

Jak se ovládnout, když dítě pláče? Odejděte do jiné místnosti, pusťte třeba vysavač nebo hudbu, zavolejte kamarádce o radu. Ale hlavně ve chvíli vzteku NEBERTE DÍTĚ DO RUKOU!“

Co se stane, když s dítětem zatřesete nebo ho vyhodíte do vzduchu? Hlavička miminka je příliš těžká na to, aby ustála prudký pohyb. Krční páteř je ještě slabá a malý mozek s cévami jsou eště hodně křehké. Při třesení s dítětem tak můžete poranit páteř nebo může dojít k prasknutí cév v mozku a následném krvácení do mozku. Dalšími závažnými následky SBS jsou ztráta zraku nebo sluchu, epilepsie, autismus, hyperaktivita a další poruchy chování, dyslexie a jiné poruchy učení... Nejzávažnější je ovšem samozřejmě smrt.