For Babies
V čem nosíte děti? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 27 Září 2010 03:55

manducaSnad každá máma se někdy dostala do situace, kdy se potřebovala dostat někam, kde se nedalo manévrovat kočárkem. V takovém případě přijdou různá nosítka vhod. Některá miminka dokonce nošení vyžadují a vození v kočárku bojkotují a někteří rodiče mají nošení jako životní styl. Jak je to u vás?


Linda: S manželem Honzou milujeme přírodu, a tak když jsme čekali Anežku, přemýšleli jsme, jak i s miminkem vyrážet na naše oblíbené výlety. Ať jsme hledali, jak jsme chtěli, pořád nám ani ten „nejterénnější“ kočárek neseděl. Představa, že se budeme táhnout do kopce v písčitém nebo kamenitém terénu s kočárkem, nám přišla úplně šílená, stejně jako ta, že bychom prostě s miminkem chodili jen na procházky po parcích a upravených cestách. A pak jsem se dozvěděla o šátcích. Přesně odpovídaly našemu životnímu stylu a navíc měly tolik barevných variant... A samozřejmě pro nás bylo důležité, že se jednalo o jeden z nejzdravějších způsobů nošení. Přečetla jsem o nich snad všechno a koupila jeden pro mě a jeden pro Honzu. Pomocí internetu a různých kurzů, jsme se naučili vázat, i když s malinkým miminkem to bylo o dost složitější. Ale vyplatilo se, Anežka byla to nejspokojenější miminko a i my rodiče jsme byli spokojení. Jen okolí nás stále odrazovalo, že bude rozmazlená, ale to se nepotvrdilo. Anežka se ještě ve dvou letech stále ráda nosí, ale jako správné aktivní batole se chce hýbyta a běhat. Máme spolu skvělý vztah a možná i díky nošení, se nám vyhnuly koliky a další neduhy a zatím i výraznější vztekání. Šátků máme několik, propadla jsem jim já, i manžel...

Majka: Keď sa nám narodila dcérka, dostali sme od známych klokanku. Klasickú, s obrázkami a polstrovanými popruhmi, a ja som sa už tešila, ako budem dcérku nosiť a popri tom ešte niečo stihnem aj porobiť v domácnosti..
Omyl! Naše bábätko v tomto "vynáleze" vôbec nebolo spokojné, plakalo a dožadovalo sa iného nosenia - na rukách
Nezostávalo nám nič iné, len klokanku uschovať do skrine a viac s ňou našu malinkú netrápiť.
Zrejme by som v mysli zanevrela na všetky podobné nosítka, keby som nestretla kamarátku. Tiež mala nosítko, ale celkom iné ako to naše. Synčeka v ňom mohla nosiť podľa potreby (alebo nálady dieťatka) buď tváričkou k sebe, alebo ho mohla otočiť, aby pozoroval "svet", teda chrbátikom k sebe. Jej synček bol v nosítku spokojný, zjavne sa tam cítil v bezpečí a pohodlne.
Teraz je už naša dcérka na nosenie veľká a ťažká, ale pri druhom dieťatku určite výberu nosítka venujeme väčšiu pozornosť. Páčia sa mi dnešné možnosti a široká ponuka na trhu. Už som sa stretla aj s nosítkami, ktorých súčasťou sú napr. "slintáčiky", ktoré sa dajú oprať v práčke, ako aj s nosítkami, ktoré sa dajú úplne otvoriť - čo uľahčuje manipuláciu s dieťatkom i prebaľovanie. Rozhodne si dám pozor, aby bolo nosítko dobre a správne vystužené. Výhodou je, ak má odnímateľnú opierku hlavičky pre prípad, že v ňom dieťatko zaspí.
S baby-šatkou má zase dobrú skúsenosť švagriná,ktorá si ju nevedela vynachváliť: šatka je ľahká, skladná, dieťatko v nej môže pohodlne spinkať alebo prípadne sa i dojčiť. Je to istý návrat k tradíciám našich starých mám, ktoré tiež svoje detičky nosili v šatkách.
Myslím, že správne nosenie v správnom druhu nosítka môže detičkám len prospieť. Veď citlivý, dojemný a blízky vzťah s matkou je pre ne obrovským prínosom. A nielen pre ne, ale aj pre mamičku a otecka...
 
Šárka: Když jsem čekala první miminko, myslela jsem si, že jen to nejdražší a značkové, bude pro maličké nejlepší. Nekoukala jsem na to ani tak u oblečení, jako u větších věcí – postýlky, nábytku, kočárku, nosítka a chodítka... Žila jsem v domnění, že by si přeci výrobci dětského zboží nedovolili prodávat pro miminka závadné zboží. A tak jsem koupila velmi drahou klokanku. Poprvé jsem v ní Marečka začala nosit ve třech měsících, zdál se spokojený, ale kdžy jsme potkali naši lékařku, zděsila se, že kvůli kyčlím, musí mít Mareček široký sed, podsazený zadeček, a to klokanka, ve které visel, rozhodně nesplňovala. Vyzknula mi i chodítko a já se začala více zajímat. Zjistila jsem, že za cenu mé drahé klokanky, se dá pořídit ergonomické nosítko a tak nosím v něm. Chodítko jsme také nakonec vůbec nepoužívali. Vůbec nechápu, proč se taková nosítka prodávají.

Adéla: I když už jsem si několikrát vyslechla, jak moc jsou klokanky špatné, jeden exemplář mám doma. Je to taková ta střední cenová třída, Jiříkovi se v ní líbí, a to je pro mě důležité. Nemyslím si, že by mu mohla ublížit z jednoho důvodu: používáme ji maximálně jednou za týden třeba když potřebuju poklidit nebo vyběhnout do večerky.

Používáte nosítko? Jaké?