For Babies
Manuál miminka pro tatínky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 27 Září 2010 03:48
5318281Vaše partnerka si vyrazila a nechala vás samotného doma s miminkem? Všechny informace o jeho péči se vám vykouřily z hlavy a vy teď nevíte, co a jak? Nebo vaší ženu potkala neočekávaná událost a vy jste zůstal na miminko sám? Naštěstí mají miminka plus mínus stejné potřeby, poradím vám, jak na to.

Začněme tím nejdůležitějším a to je JÍDLO.

Pokud nevíte, v kolik hodin vaše miminko jí, zkuste si vzpomenout na přibližnou dobu jeho posledního jídla. Kojenci mají mez jídlem přibližně tříhodinové intervaly. Pokud je dítě krmené umělým mlékem, je potřeba tyto intervaly dodržet přesně, a mezi jídly podat jen čaj. Máte-li k dispozici zamražené mateřské mléko, můžete se řídit v intervalu 2,5 – 3,5 hodiny mezi jídly – podle pláče miminka.

Máte miminko starší než půl roku a už zvládá příkrmy? Pak je schéma jídel následující:
snídaně: mléko
svačina: ovocná přesnídávka nebo jogurt
oběd: masozeleninový příkrm (pokud nemáte koupené skleničky, uvařte jednu mrkev, jeden brambor a kousek kuřecího masa, to rozmixujte a nechte trochu vychladnout)
svačina: mladší kojenec mléko, starší kojenec (od 8 měsíců) jogurt nebo ovocná přesnídávka
večeře: mléko nebo kaše

Jídlo i mléko je lepší ohřívat ve vodní lázni, pokud zvolíte mikrovlnou troubu, mléko i jídlo řádně promíchejte a vyzkoušejte na zápěstí, jestli vás nepálí. Nesnědené zbytky vyhazujte a vylévejte. Pozor, je lepší dát mléko chladnější než převařením ztratit veškeré výživné látky. Sušené mléko nikdy nesypte do horké vody, ale vodu nejprve ochlaďte na přijatelnou teplotu.

Jak koupit umělé mléko a příkrmy? Pokud je vaše miminko zvyklé na jednu značku mléka, nekupujte jinou! Podívejte se na název na krabici nebo pytlíku a nazepomaňte zkontrolovat údaj o věku. Stařšímu kojenci neublíží, pokud mu dáte mléko pro novorozence, ale koupíte-li dvouměsíčnímu miminku mléko pro půlroční, zaděláte mu na bolesti bříška. Musíte-li náhle přejít z kojeneckého mléka na umělé, poraďte se v lékárně. Staršímu kojenci můžete koupit mléko v marketu, ale vždy zkontrolujte, pro jaký věk je určené! To samé paltí i pro hotové přesnídávky , příkrmy a kaše, neřiďte se složením, ale údajem o věku, pro který jsou určené. Máte-li v rodině alergie, kupujte mléko označené H.A.

Miminko pláče a nemá hlad? ZKONTROLUJTE PLENU. Miminka do třech měsíců je potřeba přebalit i 10 x denně. Starší děti už méně často. Nasáklou plenu poznáte jednoduše pohmatu – má velký objem, na pohmat je plná gelu. Pokakanou plenu zřejmě nepřelédnete . Na očištění zadečku můžete použít vlhké ubrousky, mokrou žínku nebo sprchu. Pokud budete utírat holčičku, tak vždy směrem od pochvy do zadečku, má-li stolici i v pochvě a není po ruce sprcha, pořádně rozhrňte pysky a vyčistěte. U kluka je jedno, odkud kam ho utíráte. Po otření zadeček osušte a namažte krémem proti opruzeninám. Nepoznáte-li ho, stačí jako nouzové řešení jakýkoliv jiný dětský krém, který je po ruce. A pamatujte si, že je lepší dítě přebalit vícekrát, než čekat, až se plena naplní, jinak se vám může stát, že budete muset miminko pokakané až nazádech, celé převlékat.

SPÁNEK. Spí vaše miminko i přes den? Dodržujte jeho režim. Pokud ještě žádný nemá, poznáte unavené miminko tak, že je najedené, přebalené, ale stále kňourá a pláč abírá na intenzitě. Může si také mnout oči nebo ouška, případně si „šmrdlá“ celý obličej. Přes den můžete využít dvě možnosti, dát miminko spát do postýlky nebo ho dát do kočárku a jít ho uspat ven. Druhá možnost je jednodušší. Pokud zvolíte postýlku, zkuste tyto triky: hlazení od kořene nosu přes obočí, hlazení vzadu na hlavě, hlazení bříška nebo tiché zpívání. Některá miminka ale naopak vyžadují naprostý klid, zkuste tedy odejít z místnosti a vraťte se třeba za 3 minuty, kdy miminko kňourá. Někdy se totiž zvládne uklidnit samo, jindy kňourá kvůli vypadnutému dudlíku. Miminko uložené v postýlce už nevyndavejte!

JAK VYPLNIT ČAS MEZI JÍDLEM A SPANÍM? Záleží na věku dítěte a počasí. Všichni kojenci jsou rádi venku, ti nejmenší se rádi vozí, ti starší zase rádi pozorují okolí. V létě je můžete vzít někam, kde můžete rozložit deku a nechat děti si hrát (zahrada, koupaliště...). V zimě se můžete porozhlédnout po nějakém mateřském centru, kde rovněž můžete děti „vypustit“. Pokud zůstanete doma, položte dítě na zem, a odstraňte z dosahu nebezpečné předměty. Miminku stačí jedna až dvě hračky, když jich bude mít celou hromadu, nebude se na nic pořádně soustředit. Kojence do 4 měsíců většinouo na moc dlouho nezabavíte, bude se chtít spíš nosit a chovat. Jak si s miminkem hrát? Ukazujte mu hračky, koulejte mu míček, postavte mu zrcátko, aby se na sebo mohlo dívat... Hlavně s ním ale neházejte a netřeste, mohl byste mu způsobit vážný úraz!

MIMINKO VEČER. Většina miminek má svůj usínací rituál. Teplou koupelí před spaní, nic nezkazíte. Voda pro miminko by měla mít 37 stupňů, nebo jednoduše napusťe vodu, ponořte do ní loket a pokud vás nepálí, a je vám příjemná, tak je to akorát. Do vody nemusíte nic přidávat. Po koupání miminko lehce osušte, dejte mu čistouplenku, pyžamo a kaši nebo mléko. A šup zase do postýlky. Řiďte se tím, co už už bylo popsáno výše.

A ještě jedna rada, je dobré mít telefon na kamarádku vaší partnerky nebo třeba na sestru či švagrovou, která už děti má. Vaše maminka by vám sice také mohla poradit, ale přeci jen většinou nezná dnešní pleny, způsoby stravování atd.