Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Znakování nepotřebujeme PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 21 Září 2010 22:27

Nedávno se mě kamarádka zeptala, jestli budu se 7. měsíčním Míšou znakovat. Přišlo jí to jako skvělá věc. Musím se přiznat, že u prvního syna jsem nad znakováním uvažovala, u druhého dítěte víc zapojuji selský rozum a díky tomu neutárcím za podobné výmysly. I když možná pro někoho je znakování přínosem, já se se svými dětmi domluvím i jinak.


Nedalo mi to a večer jsem zavzpomínala na Adámkova první slovíčka. Od „grrr“ a „gigli“, přešel plynule na „ba“, „ta“.... Kolem osmi měsíců začal zdvojovat „baba“, „tata“, v roce už měl pro oblíbené věci kolem sebe, pojmenování – balon „ba“, kravička „bů“, náš kocour „čiči“... Dokonce začal konečně říkat „máma“. Pojmenovala jsem vše, na co ukázal, i když někdy to už bylo únavné. Prohlíželi jsme si knížky, vyprávěla jsem mu a v 18 měsících jsem sklízela plody úspěchu. Adámek přestal používat svoje zkomoleniny a začal vyslovovat slova, která se učil poměrně rychle. Ve dvou letech mluvil ve větách a lidé kolem nás se ptali, kolik mu je let, že tak hezky mluví. Na dotazy, jak jsme toho docílili, jsem měla jednoduchou odpověď „hodně čteme, vyprávíme...“. Na druhou stranu nejsem typ mámy, kterou dítě odvede k něčemu, řekne „toto“ a já udělám co chce – třeba něco podat... Snažím se ho motivovat, aby použil slova, která umí. Dnes, ve třech letech zvládá Adík už i složitější slova a umí je použít ve větě, a protože miluje zvířata, jen těžko v Zoo hledám to, které by nepojmenoval. Nedávno se také naučil „R“ a „Ř“. Právě proto uvažuji, kam by se jeho řeč vyvíjela, pokud bych ho nejdřív učila znakovat. Nezlenivěl by pak? Není pro dítě jednoduší vyjadřovat se rukama, než se pokusit správně vyslovovat?

Míšovo oblíbené slovo, je od šestého měsíce „máma“, myslím, že krátce potom, co se ho naučil vyslovit pochopil, že na tyhle dvě hlásky slyším a tak jsme spolu začali komunikovat dříve než s Adámkem. Zatímco u Adíka jsem byla trochu nejistá, u Míši už celkem přesně odhadnu, co chce. Nepotřebujeme znaky, když mi ukáže na lahev s čajem, vím, že chce pít, když pláče mimo dobu obvyklého spánku nebo jídla, vím, že se nudí. Poznám, když nemůže najít vhodnou polohu pro hraní nebo spaní, má plnou plenku... Když je spokojený, směje se,  kope-li nožičkama, chce se ještě pobavit... A tak bych mohla pokračovat do nekonečna. Nepotřebujeme speciální znaky, každé dítě má podle mého, určitou neverbální mluvu, které jeho máma porozumí. Nevím, proč by měl umět znakovat třeba slona nebo koupel. Když nějakého slona uvidíme, může na něj ukázat a pochybuji, že by si o něm chtěl „povídat“ večer před spaním. No a třeba koupel je součástí našich rituálů a nemyslím si, že by si ani ne roční miminko třeba uprostřed dne vzpomnělo, že se chce vykoupat....

Znakování miminek ani jiné podobné vymoženosti neodsuzuji, věřím, že nejistým maminkám může pomoci pochopit potřeby dětí. Já ale více spoléhám na to, čím mě vybavila příroda, tedy mateřský instinkt, stejně jako moje děti spoléhají na své pudy. Těším se, až budu debatovat s Míšou stejně jako s Adámkem, až budeme trénovat jednoduché věty „pejsek dělá haf“, „kluk kope“ a pak ty složitější „elektrika kouše, proto se na ni nesahá“, trolejbus má tykadla, autobus je nemá“. A těším se na otázky „co to je?“ „a proč?“. Diskuze s dětmi mě baví, ráda poslouchám jejich výmysly („chytal jsem u babičky ryby a chytnul jsem takhle velkou velrybu“), a neumím si představit, jak by to „znělo“ ve znacích.

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo