For Babies
Nosit nebo nenosit? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 21 Září 2010 04:42

manducaPřed pár týdny jsem psala o tom, že naše druhé dítko je nosící. Prostě to vyplynulo ze situace a tak jsme pořídili ergonomické nosítko. Také přemýšlíte, že byste vaše miminko nosili a trápí vás kolem toho spousta otázek? Při hledání ideálního nosítka jsem pro vás na internetu zjistila hromadu informací.


Nejčastěji se asi setkáte s názorem „nenos miminko nebo si na to zvykne“. Pojďte se na to ale podívat očima novorozence. 9 měsíců je obklopeno jen tlumeným světlem, slyší tlukot srdce mámy a její hlas. V bříšku se cítí bezpečně i když je mu v něm těsno. Pak je vtaženo do obrovského světa plného nových barev, zvuků, chutí... K tomu se toho musí spoustu naučit. Novorozenci mají jednu úžasnou schopnost, když jsou přehlceni vjemy zvenku, prostě usnou. Jsou ale i taková miminka, která jsou velmi neklidná, citlivá, a potřebují mít svou jistotu. A v tu chvíli ho položíte do kočárku nebo do postýlky, kde je samo a musí se s tím prostě nějak poprat. Zní vám to úzkostlivě? Proč prostě miminko chvíli nevzít na svou hruď, aby slyšelo ten známý tlukot srdce, cítilo vůni mámy.. Novorozenec vlastně už je na nošení zvyklý. Proč mu neusnadnit adaptaci v neznámém prostředí? Miminko bude nošení vyžadovat ať už jste ochotná ho půl dne nosit neboi ne. V tom druhém případě budete akorát nervózní, proč pořád pláče. Dle mých zkušeností a zkušeností dalších maminek, zhruba po druhém měsíci života miminko vyžaduje méně nošení. Chce také zkusit pást koníčky, prohlédnout si hračky nad postýlkou atd. Jakmile se dítě učí nové a nové schopnosti, vyžaduje méně nošení.S trochou mateřské intuice zjistíte, kdy už je nošení moc a je třeba vymyslet jinou aktivitu.

Dalším častým názorem je „miminku je v šátku nebo nosítku těsno, nemůže pořádně dýchat a navíc má malý rozhled, kočárek je prostě lepší“. Jenže miminku je v nosítku příjemně těsno, může se stát, že při vkládání do šátku nebo nosítka pláče, ale pohupováním se uklidní. Hlavně v chladnějších měsících je i novorozenec krásně ohříván maminkou a dýchá teplý vzduch. V letních měsících se doporučuje funkční prádlo pro miminko i maminku a vhodným doplňkem je slunečník. Z kočárku vidí děti daleko méně než z nosítka nebo šátku a navíc se hůř srovnávají s okolními vjemy, zvláště ty nejmenší se v něm ještě neumí stočit tak, aby unikly něčemu nepříjemnému. Jsou děti, které kočárek bojkotují už od narození a naopak jsou miminka, které ho milují a nosit moc nechtějí. Já mám doma obojí – Adík byl vozící až do 2,5 let a Míša kočárek obrečel, až se uklidnil v nosítku. Každá máma by měla zkusit obě varianty.

Třetím nejčastějším názorem je, že nošení dětí je nezdravé. Ano, špatně uvázaný šátek nebo nevhodně zvolené nosítko, skutečně můžou dítěti ublížit. Ale pokud dodržíte všechna doporučení, nemělo by se vašemu dítěti nic stát. Nošení dětí je poměrně novodobý trend, i když různá nosítka se po celém světě používají již po staletí. Není mnoho studií, které by dokázaly jednoznačný prospěch toho či onoho nosítka stejně jako závadnost. Mnoho odborníků, kteří nosítka doporučují, poukazují na Afriku, kde jsou děti nošeny běžně a téměř nemají problémy s kyčlemi nebo zády. Nošení dětem pomáhá také při kolikách a doporučuje se nedonošeným novorozeňátkům, miminkům s handicapy nebo neurologickými vadami.

Naopak nosit byste neměla, pokud se na to prostě necítíte. Miminko vycítí vaši nervozitu a rozhodně se mu to nebude líbit. Nošení se dnes stává módním trendem a ani to není rozhodně správná motivace. Pokud se rozhodnete nosit, tak proto, že se to vám a vašemu miminku líbí, je vám to příjemné nebo i proto, že se třeba lépe dostanete do autobusu, na výlet do terénu nepřístupného s kočárkem. Do nošení byste neměla nutit sebe ani miminko. Ideální je půjčit si nosítko nebo šátek od kamarádky a vyzkoušet si to, ušetříte si tak zbytečnou investici a nervy.

O nošení se nejčastěji mluví v souvislosti s miminky, ale nosítko si můžete pořídit i pro starší dítě, které už chodí, ale občas potřebuje ještě poponést. Nebo když se chystáte na dovolenou a nechcete tahat golfky. Nebo když se třeba chystáte na túru, kterou váš prcek určitě nezvládne. Možností je spousta a některá nosítka v pohodě unesou i třeba pětileté děti, pokud je unesete vy .

Příště se dočtete, jaké nosítko vybrat a zkušenosti s různými nosítky od našich čtenářek.

Aktualizováno Úterý, 21 Září 2010 05:00