Sociální izolace PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 15 Září 2010 04:50

15Na miminko jste se těšila, plánovala jste, jak spolu budete chodit na procházky, budete si užívat od rána do večera a prožijete pár let vcelku pěkné rodičovské dovolené. Jenže teď vás přepadají zvláštní pocity, připadáte si jen jako nějaká hospodyňka, která celý den jen vaří, pere, uklízí, přebaluje, krmí, koupe, žvatlá, čte pohádky, uspává, nakupuje atd., zatímco partner je celý den v práci a když přijde, ani nemá chuť si poslechnout, co jste celý den s miminkem dělaly. Vzpomínáte na dobu, kdy jste nic nemusela, zašla jste si ven s přáteli nebo jen prolenošila sobotu. Najednou si připadáte osamělá, nedoceněná a izolovaná. Stereotyp vás začíná nudit a možná už jste i trochu nevrlá a náladová, možná také trpíte depresí. Když se k tomu ještě přidá nedostatek spánku, je jen otázkou času, kdy „vybouchnete“. Co s tím?


Zavolejte svým přátelům, na které jste několik měsíců neměla čas. Máte pocit, že si s těmi bezdětnými už nemáte co říct? Přesto to zkuste, pozvěte je k sobě na kávu nebo vyražte s kočárkem do zahradní restaurace, třeba si vzpomenete na témata, které jste řešila před příchodem potomka a na chvíli se vám vrátí pocit svobodné ženy bez závazků. Pokud ale máte pocit, že to se straými přáteli prostě nejde, zkuste zajít třeba na dětské hřiště nebo oslovte maminku stejně starého dítěte třeba u pediatra. Vaše děti si společně pohrají, zatímco vy si příjemně popovídáte o podobných problémech, které vás trápí.

Měla jste před rodičovskou dovolenou nějaký koníček? Nebo jste jen snila třeba o studiu či třeba kurzu angličtiny? Směle do toho. Pokud byl váš koníček časově náročný, najděte si nějakou alternativu tak, aby mohla třeba partner dvě hodinky mezi kojením hlídat miminko. Studium je trochu náročnější, ale hodně maminek se rozhodlo zvýšit si vzdělání právě při mateřské a zvládly to dobře. Pokud se necítíte na mnohaletý obor, zkuste třeba počítačový kurz nebo nějaký jazyk. Velkou výhodou je, že vám „nezakrní“ mozek, najdete si nové přátele se stejnou zálibou a nabyté vědomosti se budou určitě hodit, až budtete po rodičovské dovolené shánět práci.

Nezapomínejte ani na partnera, i on se může cítit osaměle, když se pořád točíte jen kolem miminka. Zajděte si spolu na oběd, večeři nebo do kina, nebo si jen večer nalijte skleničku vína a popovídejte si i o něčem jiném než jen o dětech...

Funguje ve vašem městě mateřské centurum? Pak směle do něj. Centra pořádají aktivity pro děti i rodiče, můžete ale využít třeba jen hernu. Mateřská centra většinou fungují svépomocí, takže se můžete zapojit i vy. Umíte masírovat miminka, cizí jazyk, cvičit? Naučte to i ostatní maminky. Můžete třeba také vést hudební nebo výtvarný kroužek nebo vymýšlet soutěže k různým příležitostem. Fantazii se meze nekladou a každá aktivita je vítána. Navíc se tu poměrně dobře seznámíte s maminkami podobně starých dětí a můžete si tak vytvořit svůj „debatní kroužek“.

Nejsou u vás mateřská centra? Poohlédněte se po jiné aktivitě. Co třeba plavání kojenců, cvičení rodičů s dětmi, jazykové kurzy pro nejmenší? Tam všude se seznámíte a příjemně strávíte čas s dětmi.

Většina maminek na mateřské má pocit, že líp než ona se o dítě nikdo nepostará, zkuste to překonat a svěřte miminko babičce, partnerovi nebo kamarádce, i když vám ho vrátí v pokakané plence a neodpustí si jeden malý bonbonek, nekritizujte je, buďte ráda, že se vám o dítko postarali a volný čas maximálně využijte. Zapomeňte na hromadu prádla nebo špinavou podlahu, napusťte si vanu a
odpočívejte, zasloužíte si to.