Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Dvě děti brzy po sobě PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lenny a maminky   
Středa, 08 Září 2010 05:44

vybavaMám doma pětiměsíční miminko, které jsem si chtěla co nejvíce užít, jenže jsem zjistila, že jsem opět těhotná, přestože jsem brala antikoncepci. Manžel mi řekl, že by byl lepší potrat, i já nad ním uvažuji, ale neumím si představit, že bych zabila takové miminko, jako mám doma. Asi to nezvládnu, musela bych na to pořád myslet. Jestli si to malé nechám, bude dcerce jen 14 měsíců, až se narodí. Dá se to zvládnout? Bydlíme v bytě 2+1 a zatím malá spí u mě v ložnici a manžel v obýváku. Museli bychom asi předělat jednu místnost jen na pokoj, taky pořídit dvojkočárek. No a co kojení? Chtěla jsem malou kojit co nejdéle, ideálně do dvou let, jde kojit miminko i batole?

 

 

Dvě děti brzy po sobě. Mám doma pětiměsíční miminko, které jsem si chtěla co nejvíce užít, jenže jsem zjistila, že jsem opět těhotná, přestože jsem brala antikoncepci. Manžel mi řekl, že by byl lepší potrat, i já nad ním uvažuji, ale neumím si představit, že bych zabila takové miminko, jako mám doma. Asi to nezvládnu, musela bych na to pořád myslet. Jestli si to malé nechám, bude dcerce jen 14 měsíců, až se narodí. Dá se to zvládnout? Bydlíme v bytě 2+1 a zatím malá spí u mě v ložnici a manžel v obýváku. Museli bychom asi předělat jednu místnost jen na pokoj, taky pořídit dvojkočárek. No a co kojení? Chtěla jsem malou kojit co nejdéle, ideálně do dvou let, jde kojit miminko i batole?

 

Ilona: Tím, že nad tím takhle přemýšlíš, tak už jsi vlastně rozhodnutáJ. Byla by škoda zabít miminko jen proto, že se ti zrovna nehodí, však svojí dcerku bys teď taky nezabila. No a jednou bys možná litovala. Zvládnout se to dá. My teda máme děti 18 měsíců po sobě a plánovaně, takže už jsem na první kupovala kočár, ke kterému se pak už přidělá jen sedačka a jede se. Co se týče bytu, zatím si vystačíte s tím, co máte, dcerka bude ještě dost maličká, takže jí nech i postýlku a pořiď druhou malou postýlku, tu budeš muset nějak napasovat do ložnice, ale to si určitě poradíš, dál bych to řešila až někdy kolem třetího roku staršího dítěte. Takhle malým dětem stačí jen koutek na hraní, pořiď třeba nafukovací bazén, do kterého dáš hračky a který v případě potřeby prostoru hezky složíš. Kojení… No nezkoušeli jsem to double, ale podle doktora je ideální kojit do roka, těhotenství nevadí, ale pak bys měla malou postupně odnaučit. Ono až zavedeš příkrmy, už to tolik vyžadovat nebude. Před porodem bys ji měla kojit už jen ráno a večer, to byste měly zvládnout. No a pokud se bude dožadovat kojení s miminkem, čas od času ji můžeš „odměnit“.

 

Dana: Dvě děti takhle po sobě, to je moře výhodJ. No posuď to z jiné stránky. Děti budou mít blízko k sobě, starší si ani neuvědomí, že ji někdo sesadil z trůnu, protože v té době si teprve bude některé souvislosti uvědomovat a sourozence prostě vezme jako fakt. Až přijde druhý rok starší dcerky, bude si chtít hrát v kolektivu a šup, je tu mladší sourozenec a maminka bude mít chvilku klidu. Výbavičku jsi ještě nestihla prodat a než se rozhoupete pro druhé dítko později, nebude se ti doma kupit v bednách. Jdeš z „plen do plen“ – často se stává, že si mámy druhého potomka rozmyslí, protože znovu okusí ten pocit, být samostatná se samostatným dítětem – ty si to odbudeš v krátké době a pak už si budeš jen užívat. Veškeré kroužky budou moct dělat spolu, protože se většinou vejdou do věkové hranice. Nebudeš muset přemýšlet nad tím, co vlastně nakoupit do školy apod., protože to budeš mít rok po sobě a ne 5 let, tedy se ti nezmění milion věcí, než ti druhé dítě doroste. A až budou děti starší, bude z nich nerozlučná dvojka…. Výhod je ještě daleko víc, tak nepřiprav starší dcerku o tak skvělého sourozence jen proto, že se to teď zrovna nehodí a že máte malý byt… Všechno jde udělat, jen musíš chtít. Zkus obrátit myšlení a místo hledání problémů, se na vše dívej pozitivně.. Co by za takové tvé dilema daly mámy, které se roky pokouší o mimi.

 

Alena: Byla jsem ve stejné situaci a druhého chlapečka jsem si nechali i přesto, že nás opustil manžel a žili jsme dokonce v 1+1. Děti potřebují hlavně milující mámu a to ostatní se vždycky nějak udělalo, tu a tam pomohla babička, kamarádka, pohlídali, půjčili peníze nebo mě jen podržely v nejhorších chvílích. Dnes je klukům 6 a 5 let, jsou nerozluční kamarádi a jsem ráda, že je mám. Když se teď na mladšího koukám, nechápu, proč jsem se ho chtěla zbavit a je mi ze mě špatně. Kojení, bydlení…. Všechno ti časem vyplyne a poradíš si. Řiď se srdcem a intuicí. Držím palce.

 

Alena S.: ocitla si sa v neľahkej situácii. Je pochopiteľné, že zvažuješ, ako by si zvládla starostlivosť o dve malé detičky naraz, porovnávaš "pre" a "proti"... Možno ti trošku dodám odvahu svojím príspevkom.

Moja švagriná bola v takmer rovnakom rozpoložení ako ty: 4 mesiace po pôrode totiž zostala opäť tehotná. Jej malá dcérka nebola kľudné bábätko, manžel pracoval na "týždňovky", a tak tiež rozmýšľala, čo urobiť. Napokon sa rozhodla, že si bábätko nechá - a neľutuje. Dnes už je šťastnou mamičkou dvoch krásnych princezničiek a malý vekový rozdiel vníma jednoznačne pozitívne. Staršiu dcérku narodenie malej sestričky doslova zmenilo: stala sa pokojnejšou, akoby zázrakom začala pekne spávať, naučila sa podeliť o hračky aj o "mamu", nepociťovala ani žiarlivosť, ako to býva u detí s väčším vekovým odstupom. Deti si rýchlo navzájom "zladili" svoj spánkový režim a cez deň sa už spolu pekne zahrajú.

Švagriná je rada, že si bez prerušenia predĺžila materskú a že mladšia dcérka sa rýchlo učí napodobňovaním svojej "veľkej sestry". Taktiež sa ich snaží rozvíjať a venovať sa každej rovnako: kým jedna spí, venuje sa druhej, alebo naopak. Samozrejme,  že nie je každý deň ideálny a nemohla by všetko zvládať bez pomoci rodiny. Preto si aj ty zváž, či by ti mal kto pomôcť a neboj sa o to požiadať nielen manžela, ale aj starých rodičov či kamarátky. Starostlivosť o 2 detičky je totiž síce krásna, ale aj vyčerpávajúca, a dobre ti padne mať aspoň občas chvíľku aj sama pre seba.

Čo sa týka bývania, švagriná tiež musela spraviť nejaké zmeny. Z jednej izby spravili spálňu, kde sa zmestili obe postieľky. Z druhej vznikla detská izba, do ktorej kúpili poschodovú posteľ a kde si už postupne zvyká spávať ich staršia dcérka.

Dvojkočík nemuseli ani kupovať. Hlboký kočík "zdedila" mladšia dcéra a pre staršiu len dokúpili športový, ktorý neskôr opäť pripadne jej mladšej sestričke. Lennka, je pravdepodobné, že aj Tvoje dieťatko sa naučí chodiť, kým sa mu narodí súrodenec - takže kratšie vzdialenosti bude môcť absolvovať aj peši, cupkajúc vedľa kočíka.

Čo sa týka kojenia, myslím, že sa nemusíš obávať. Tvoje dieťatko už o mesiac začne jedávať prvé príkrmy, materské mliečko už nebude jeho prioritou, ale skôr prostriedkom na uhasenie smädu. Keď sa narodí druhé dieťatko, Tvoje telo sa samo prispôsobí novorodeniatku a mliečko bude zodpovedať predovšetkým jeho potrebám. To však staršiemu dieťaťu nebráni, aby Tvoje mliečko pilo tiež. Práve naopak- kojenie oboch detí ešte viac umocní väzbu medzi Vami aj medzi nimi navzájom.

Sama píšeš, že by si si potrat vyčítala a nedokázala by si s týmto rozhodnutím spokojne žiť. Skutočne je to tak závažný krok, že žena musí mať naň pádne dôvody a byť skalopevne presvedčená, že robí správnu vec. Zdá sa, že to nie je tvoj prípad.

Preto Ti želám veľa sily, aby si všetko zvládla v pohode a aby Ti pohľad na Tvoje dve hrajúce sa a ľúbiace sa deti vždy dodal elán a novú energiu!

 

Každý týden najdete pod aktuálním článkem v rubrice Mámy mámám nový dotaz, na který můžete do konce týdne odpovědět na mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Každý měsíc jeden ze čtenářů, jehož odpověď byla zveřejněna, získá knihu nebo kosmetický balíček. V srpnu vyhrála Jana, gratuluji. Další dotaz je od Elišky: Vychytávky do pokojíčku. Zařizujeme pokojíček pro miminko, máme postýlku, skříň, přebalovaní pult… A nějak nevím, co dál, neumím si představit, bez čeho se třeba neobejdu a naopak, co je zbytečné. Jak máte pokojík zařízený vy? A jaká vychytávka se vám nejvíc osvědčila?

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo