Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Čekám dítě s Romem PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martina   
Středa, 08 Září 2010 05:30

17Jsem normální ženská a mám normálního chlapa. Okolí můj vztah s Romem nijak nekomentovalo, ani rodiče nijak zvlášť nic nenamítali. Ovšem jen do doby, než jsem oznámila, že čekáme miminko. 

 

S Radimem jsem se seznámila před osmi roky ve škole. Ač je Rom, pochází ze slušné rodiny, má dva bratry, které jejich máma vychovává sama. Ano, mají poněkud hlučné příbuzné po celé republice, kteří se živí „výrobou“ dětí, ale ti k nim přijedou jednou za rok na svátky na jeden den a pak už je rázná Radimovo máma pakuje pryč, nechce s nimi nic mít. Sama pracuje za kasou. Radim vystudoval stejnou střední školy jako já, ale zatímco já si našla práci skoro okamžitě, Ráďa neustále narážel na předsudky. Přestože měl daleko výborný prospěch a nikdy nevynechal praxi, potencionální zaměstnavatelé kdoví proč, zalekli. Po jeho telefonátu si nechali mailem zaslat životopis, ale po osobní návštěvě to nedopadlo. Nakonec Radima zaměstnali v hypermarketu jako skladníka. Vydělá si dost, zároveň si zvyšuje vzdělání a poohlíží se po lepší práci.

 

Když jsem ho poprvé přivedla domů, rodiče se mohli přetrhnout, aby nebylo poznat, že jsou zaujatí proti Romům, dokonce se mi zdálo, že si ho oblíbili. S jeho rodinou se ale stýkat nechtějí, i když jsem jim vysvětlila, že s Romy, kterých je většina, nemá nic společného. Nechali jsme to být s tím, že se jednou setkají na svatbě a urovná se to. Přátel mi moc nezbylo, jen dvě kamarádky, kterým můj vztah nevadí. Jedna mi dokonce řekla „víš, kdybys chodila s černochem nebo Vietnamcem, to je něco jiného, ale s cikánem…“.

 

Časem jsme se se vším smířili, koupili a zrekonstruovali jsme malý domek, zařídili ho a odměnili jsme se dovolenou v Bulharsku. Tam mě také Radim požádal o ruku. Oznámili jsme to rodinám, ale zatímco jeho máma byla nadšená a hned začala plánovat a nabízet nám své úspory, moji rodiče to přijali chladně. „Rozmyslela sis to pořádně?“ Zeptali se mě v ústraní. „Dobře, ale uděláte jen malou svatbu, příbuzné zvát nebudeme jo?“ Ujistila se máma nakonec. Mrzelo mě to, ale zase jsem si říkala, že alespoň ušetříme a nebudeme se muset dívat na znechucené obličeje některých příbuzných.

 

Dva měsíce po dovolené jsem ale zjistila, že jsem těhotná, neplánovaně. Radim byl štěstím bez sebe a zrovna tak i jeho máma, která okamžitě navrhla přesunout svatbu na leden, abychom vše stihli. Trochu ě to zamrzelo, ale uklidnila mě, že být zimní nevěstou, je ještě větší romantika než tou letní. S knedlíkem v krku jsme to šli oznámit i mým rodičům. Ti si tentokrát nebrali servítky a i před Radimem na mě spustili: „Že se taháš s cikánem, už jsme se smířili, i že si ho chceš vzít. Pořád jsme mysleli, že časem dostaneš rozum, ale ty s ním chceš mít i dítě? Dovedeš si toho chudáčka představit? Všichni proti němu půjdou, nebude mít kamarády, takovej život ty pro něj chceš? Nakonec budeš rodit jedno dítě za druhým a žít ze sociálky. Ale jak chceš, a námi pak nechoď.“ Neměla jsem slov, rozbrečela jsem se a utekla domů. Radim mi pak řekl, že jim oznámil, že s nimi končíme, ať na svatbu nechodí a že vnouče neuvidí. Můj táta mu odpověděl, že o nějaký smradlavý cikáně stejně nemá zájem.

 

Jsem z toho nešťastná, místo abych si užívala zvětšující se bříško a těšila se na svatbu, pořád musím myslet na rodiče. Od té doby jsme tam nebyli a ani oni se neozvali. Přijde mi to sprosté, po tolika letech, kdy mi nic neřekli, se zachovali tak hnusně. Neumím si představit, že mě místo táty povede k oltáři Radimův bratr a že naše maličké nebude mít dědu a druhou babičku. Nedokážu to pochopit a nevím, co mám dělat. Nemůžu to našim odpustit, ale oni také první nepřijdou. Co mám dělat?

 

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo