For Babies
Poprvé do školky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 25 Srpen 2010 05:07
skolky2Ještě si vybavíte vůni vašeho miminka, které jste si vlastně nedávno přinesla z porodnice. Kolikrát vám za ty roky lezlo na nervy štěbetání a tahání za sukni každou chviličku vašeho času? A najednou přichází okamžik, kdy své opečovávané a milované děťátko svěříte na půl dne do školky. Jak můžete své dítě připravit na to, že najendnou bude v neznámé budově s neznámými dětmi a vychovatelkymi a hlavně BEZ MAMINKY?

V první řadě se vyvarujte nereálných pozitivních i negativních vykreslení školky. Patří mezi ně „tam se na tebe budou mít čas celý den, pořád se ti bude někdo věnovat, doma maminka kolikrát neměla čas....“ , ony ani vychovatelky nebudou mít pořád čas a někdy se stane že si s ním děti nebudou chtít hrát. Lepší je ratolesti vysvětlit, že do školky už chodí velcí kluci a holky, kteří si už umí pěkně hrát a je tam plno hraček a hodné vychovatelky, které na ně dohlídnou, aby se neděly nějaké nepravosti. Také je dobré dítěti vysvětlit, že ve školce bude mít určitý režim, jiný než doma a přesně časově vymezený. Bude mít čas na hraní, vycházku, jídlo... Můžete si doma na školku zahrát. Hlavně příbuzní nešetří poznámkami typu „ve školce tě srovnají do latě, tam nebude hodná maminka, aby se tě pořád zastávala.“ V dítěti to ale může vyvolat strach, proto pokud možno s příbuznými promluvte, aby dítě zbytečně nestresovali.

Udělejte z prvního školkového dne slavnostní událost, zajděte s dítětem do obchodu s obuví a nechte ho vybrat jeho první bačkorky a třeba nějaké hezké tričko, aby se cítilo co nejlépe. Není od věci mu slíbit po školce cukrárnu nebo návštěvu v ZOO .

Pokud je to možné, voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a zpočátku ho vyzvedávejte po kratší době. První dny s ním můžete ve školce zůstat, pokud si to ratolest přeje. Zpočátku si také s sebou může vzít oblíbenou hračku. Pro zmírnění úzkosti dítěti oznamte, kdy pro něj přesně přijdete, tedy ne ve 12 nebo až skončím v práci, ale třeba po obědě, po spinkání apod.

Jestliže se dítě při každém odchodu do školky vzpouzí, zkuste se nechat vystřídat třeba tatínkem nebo babičkou, někdy má výmněna osoby, která dítě do školky vede, přímo zázračný účinek.