Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Mám jít do práce? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Maruška a mámy   
Pondělí, 23 Srpen 2010 21:46

ananasMáme 18 měsíční holčičku a začali jsme se snažit o druhé miminko. Můj zaměstnavatel mi ale nyní nabídl práci na půl úvazku, která by se mi líbila a finančně hodila. O naší snaze o druhé miminko jsme mu řekla, nic proti tomu nemá a po porodu bych měla 4 měsíce mateřskou, než bych se zase vrátila. Vím, že si to musím rozmyslet hlavně sama, ale váhám. Stereotyp kolem dcerky mě kolikrát ubíjí, že bych do práce šla, ale zase nechci propásnout její nejhezčí roky. A jak pak s miminkem? Kolotoč kolem dvou dětí, domácnosti a práce.. Možná bych nedělala nic pořádně. Hlídání by nám mohla zajistit švagrová, která je na mateřské a 4 hodiny 5 x týdně jí nevadí. Co myslíte?

 

 

Alena: podobný problém ako ty som riešila pred rokom. Dcérka mala 12 mesiacov a mňa šéfka volala späť do práce, na 6 hodín denne. Ak vraj nenastúpim, moje miesto zrušia a všetku administratívnu prácu rozdelia medzi ostatné kolegyne. Áno, bola to veľká dilema, veď kto by chcel prísť o pracovné miesto v dnešnej dobe? Dcérka však bola primalá na to, aby šla do škôlky, manžel i starí rodičia ešte pracujú, platiť si "au-pair" by bolo nevýhodné...Skrátka, nemala by som ju kde "nechať", kým budem v práci. Všetky tieto skutočnosti ma len utvrdili v tom, čo som v kútiku duše vedela a cítila: že si chcem s ňou užiť každý jeden deň materskej, že chcem byť tou osobou, ktorá ju bude všetkému učiť, že nám je predsa spolu najlepšie na svete a žiadne peniaze sveta nestoja za to, aby som narušila jej vnútorný svet, jej istoty, jej formujúci sa režim dňa a zvykov... Nie, neodsudzujem mamičky, ktoré do práce túžili alebo z rôznych dôvodov museli ísť. Netvrdím ani to, že by sa nám nezišli financie a že celodenný kolotoč okolo dieťatka nie je náročný. Ale viem, že som sa (sama za seba) rozhodla správne. So šéfkou som sa dohodla na externej spolupráci (občasná práca z domu) a čo je hlavné, naplno sa môžem venovať dcérke. Má 2 rôčky, je nesmierne šikovná a komunikatívna, a ja nikdy nezabudnem, ako sme sa spolu učili farby, čítali knižky, naháňali sa na ihrisku, robili bábovky z piesku, upratovali i leňošili, varili a pritom si spievali... Som presvedčená, že 3 roky materskej má pre dieťatko svoj psychologický význam, práve do 3 rokov sa mu totiž najviac formuje osobnosť, väzby s okolím, najrýchlejšie sa učí. Maruška, sama si kladieš otázku, ako by si dokázala skĺbiť pracovné povinnosti s domácimi, či by si niečo nezanedbávala a obidve činnosti robila naplno. Porozprávaj sa aj s manželom alebo s babičkami, či by Ťa od niektorých domácich prác mohli odbremeniť, aby si sa po návrate z práce mohla venovať aj malej dcérke a nemusela len stáť "pri sporáku". V Tvojom prípade by som nástup do práce zvážila o to viac, že plánujete druhé bábätko. Po 4 mesiacoch od pôrodu ísť opäť do práce by bolo veľmi náročné - aj psychicky (výčitky svedomia, že od bábätka odchádzaš, k tomu stresy v práci, myšlienky, či je doma všetko v poriadku) , a aj fyzicky (vyčerpanosť, často i prebdené noci, snaha všetko stíhať...) Premýšľala si aj nad dojčením bábätka, takým dôležitým pre jeho imunitu? Mohla by si z práce každé 2-3 hodiny odbehnúť, alebo by Ti nosila bábo švagriná? A zvládla by švagriná starostlivosť aj o Tvoje 2. dieťatko? Predsa len- obe deti budú mať rozdielny režim spánku, iné potreby hier, či podnetov...

Ako píšeš, rozhodnúť sa musíš predovšetkým sama a so svojimi najbližšími. Držím palce, nech si vyberieš správnu cestu, ktorú nebudeš ľutovať. Veď spokojná maminka rovná sa spokojné dieťatko...

 

Jana: Já bych to zkusila. Byla jsem v podobné situaci a šla do toho. Taky to bylo na dlouhé zvažování, my navíc musel dát synka do soukromé školky na 4 hodiny denně a když se narodila dcerka, musel jsem pracovat z domu. Protože často plakala, uvazovala jsem si ji do šátku, abych něco udělala. Zpětně toho nelituji, myslím, že je důležitější, když je máma spokojená, nemusí řešit peníze atp., a ve volném čase se dětem věnuje na 100%, než když je sice s dětmi celý den, ale nebaví ji to a vlastně se dětem ani tak moc nevěnuje. A domácí práce se dají zastat po večerech a o víkendech, vždyť nemusíš mít naklizeno jako tchyně... Složitější to budeš mít s kojením, ale i to se dá zařídit, kup si elektronickou odsávačku a večer nachystej lahvičky na druhý den.

 

Každý týden najdete pod aktuálním článkem v rubrice Mámy mámám nový dotaz, na který můžete do konce týdne odpovědět na mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Každý měsíc jeden ze čtenářů, jehož odpověď byla zveřejněna, získá knihu nebo kosmetický balíček. Další dotaz je od Lenny: Dvě děti brzy po sobě. Mám doma pětiměsíční miminko, které jsem si chtěla co nejvíce užít, jenže jsem zjistila, že jsem opět těhotná, přestože jsem brala antikoncepci. Manžel mi řekl, že by byl lepší potrat, i já nad ním uvažuji, ale neumím si představit, že bych zabila takové miminko, jako mám doma. Asi to nezvládnu, musela bych na to pořád myslet. Jestli si to malé nechám, bude dcerce jen 14 měsíců, až se narodí. Dá se to zvládnout? Bydlíme v bytě 2+1 a zatím malá spí u mě v ložnici a manžel v obýváku. Museli bychom asi předělat jednu místnost jen na pokoj, taky pořídit dvojkočárek. No a co kojení? Chtěla jsem malou kojit co nejdéle, ideálně do dvou let, jde kojit miminko i batole?

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo