For Babies
Máme doma novorozence III PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 03 Srpen 2010 05:04

mimi_mazleniA co maminka?

Přinesla jste si z porodnice svůj uzlíček radosti a vůbec by vás nenapadlo, kolik je okolo něj práce. S miminkem v náručí strávíte celý den, v noci ho máte stále u prsa. Přemýšlíte, jak to dělají jiné mámy, proč jim to miminko celý den spí a vám ne? Neřešte to. Věnujte se jen miminku a sobě.

 

 

Asi budete mít pocit, že když jste teď doma, měla byste uklízet, vařit, prát, žehlit…. Nedělejte to. Užijte si hájené období šestinedělí, pokud máte starší dítko, zapojte do jeho výchovy co nejvíce tatínka a širší rodinu, případně poproste kamarádku. Jestliže jde o vaše první miminko, zalezte si s ním na celý den do postele a „pelíškujte. Mazlete se s ním, dávejte mu mlíčko kdykoliv si řekne, a z postele vylezte jen na toaletu, jídlo nebo procházku s kočárkem. Je to to nejlepší, co můžete pro vás oba udělat.

 

Chce se vám pořád spát? Spěte v době, kdy spí miminko, klidně 3x denně. Určitě vás také osvěží sprcha, ostatně té byste si měla užívat co nejčastěji, klidně 5x denně, nejen kvůli hygieně, ale právě kvůli tomu pocitu svěžesti a pohody.

 

V domácnosti dělejte jen to nejnutnější, umýt nádobí a vysát, určitě zvládne i partner a  přežehlit pár kousků miminkovských svršků, zvládnete za pár minut. Nestresujte se nepořádkem v bytě. V šestinedělí omezte návštěvy a pokud se má dostavit „urýpaná“ tchyně, dopředu jí oznamte, že máte doma nepořádek a pokud jí to bude vadit, může vám s úklidem pomoci.

 

Na co byste ale neměla zapomínat, je vyvážená strava. Ideální je si připravit jídlo už v těhotenství a jednotlivé porce zamrazit. Pokud jste to nestihla, pak vězte, že to nejlepší, co můžete v prvních týdnech po porodu jíst, jsou polívky. Uvařte si celý kotel na tři dny, použijte mraženou zeleninu a libové kuřecí maso a bude vám dobře. Také ovoce a zelenina dodají potřebné vitamíny i energii, jako rychlá večeře poslouží i jogurt s celozrnným rohlíkem. Partnerovi určitě nebude vadit, když bude pár týdnů navštěvovat restauraci, kde mají polední menu, nebo si prostě namaže chleba.

 

Jako zákonem schválnosti bude miminko plakat zrovna, když se rozhodnete najíst nebo pustíte sprchu. Odolejte pokušení být pořád u něj, položte ho vedle sebe, abyste na něj viděla a klidně se najezte. Dejte ho do lehátka nebo autosedačky a vezměte si ho do koupelny, aby na vás vidělo.

 

Snažte se nebýt nervózní, ale působit klidně, miminko má na vaše pocity „radar“ a nejistá maminka znamená nejisté dítě. Máte pocit, že na vás všechno padá, že to nezvládáte a všechno je jinak, než jste si představovala? Mluvte o svých pocitech – s partnerem nebo ideálně s a maminkami ve vašem okolí. Třeba jste se s nimi seznámila na těhotenském kurzu, v porodnici nebo na procházce. Pokud vám taková spřízněná duše chybí, seznamte se v diskuzním fóru na internetu.

Aktualizováno Úterý, 03 Srpen 2010 05:07