For Babies
Máme doma novorozence II PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 27 Červenec 2010 04:32

02Dnes si povíme o spánku novorozence, na co dát pozor u kluků a na co u holek, vitamínech, nadstandardních očkováních a lehkých zdravotních potížích a kojeneckých kolikách.

 

 

Před uložením miminka do postýlky ho nechte odříhnout a potom položte na záda, jiná poloha není vhodná. Novorozence ukládejte do spodní části postýlky a přikrývku po stranách založte pod matraci, aby si ji dítě nemohlo přetáhnout přes hlavu, případně používejte spací pytel nebo zavinovačku. Z postýlky vyndejte všechny hračky a polštářky, aby se dítě nezranilo nebo nezadusilo. V místnosti, kde spí dítě NEKUŘTE!!! Pokud je vaše miminko neklidné, může spát v posteli s vámi, v tom případě ale dávejte pozor na polštáře a peřiny do kterých by se mohlo dítě zamotat, nekuřte, neužívejte žádné léky ani alkohol. Zajistěte také aby z žádné strany nemohlo miminko spadnout na zem (pozor, novorozenci se dokážou překulit poměrně daleko, i když se ještě přetáčet neumí!)

 

Váš novorozený chlapec má ještě slepenou předkožku. Tu můžete lehce stáhnout při mytí s použitím jemné síly ji můžete zkoušet povolit od 10 měsíce věku (ideálně po koupání za použití vazelíny). Nespěchejte a nepoužívejte příliš velkou sílu, mohlo by dojít k bolestivým trhlinkám (ty omývejte heřmánkovým čajem), ze kterých se stanou tuhé jizvičky a později už může být přetahování opravdu obtížné.

 

Vaše novorozená holčička může mít slepené malé stydké pysky. V tom případě se obraťte na pediatra. Nejčastěji se stává, že rodiče se holčičkám bojí na přirození sáhnout a pysky pak srůstají. Je třeba nebát se a při hygieně holčičkám pysky oddalovat a pořádně omýt.

 

Každý novorozenec dostane od pediatra vitamín D, každý den mu dáte kapku až do roka. Kojené děti navíc dostávají vitamín K. Někteří pediatři ho podávají jednou za měsíc v ordinaci do 6. měsíců, někteří zase doporučují jen první dva měsíce, ale každý týden. Pokud kojíte, je vhodné užívání vitamínů pro kojící ženy.

 

Od roku 2010 je možné zvolit si, zda dítě necháte očkovat proti pneumokokům. Očkování je hrazené, ale nepovinné. Očkuje se od 2. měsíce, podává se vždy jedna dávka hexa vakcína a jedna dávka očkování proti pneumokokům. Do 6 týdnů věku je možné dítě nechat očkovat proti rotavirům (způsobují průjmy) – vakcína je na lžičku. Dále se můžete rozhodnout, zda po roce věku necháte dítě naočkovat proti meningokokovi, planým neštovicím nebo žloutence typu A. Každý pediatr má na to které očkování jiný názor, může vás nutit nebo odrazovat, ale rozhodnutí je čistě jen na vás a vašich finančních možnostech.

 

Nejčastější první zdravotní potíže jsou plný nos a koliky. Pokud vašemu miminku teče z nosu a není to hustá zelená rýma, postačí vám mořská voda nebo vincentka. Po vstříknutí dejte dítě do vzpřímené polohy a poté mu nos vytřete smotkem z buničiny nebo papírového kapesníku. Při husté rýmě většinou miminko odmítá sát, je plačtivé a nevrlé. Mělo by stačit nos odsávat a zvlhčit mořskou vodou, pokud ale potíže přetrvávají, zvolte dětské nosní kapky.

 

Kojenecká kolika připravila už hodně rodičům bezesné noci s uplakaným ranečkem. Dle zkušeností mých i maminek z okolí na ni prostě nic nezabírá. Miminku ale mžete ulevit teplou žínkou na bříšku, krouživými pohyby na bříšku po směru hodinových ručiček, položení miminka na bříško ideálně na vaše tělo jemné pohupování (nebo třeba nošení v šátku) nebo pár lžiček fenyklového čaje. Pokud se vaše miminko trápí dlouho, můžete použít rektální rourku, kterou zavedete do konečníku a počkáte, až se miminko vyprdí případně se pokaká. Nepoužívejte ji ale často, aby si na ni miminko nezvyklo. Pokud kojíte, nestřídejte prsa u každého kojení, ale nechte miminko pít delší dobu jen z jednoho prsu (zadní mléko méně kvasí ve střevech). Kojící mámy by měly vyloučit nadýmavou stravu a perlivé vody (zkuste vysledovat návaznost vašeho jídla na potíže miminka, některé děti nesnesou ani jogurt nebo třeba banán), k vitamínům přidejte i probiotika (koupíte v lékárně). Některá probiotika můžou užívat už malí kojenci. Nekojené děti mají většinou probiotika v mléce. Jestliže nekojíte a miminko trpí kolikou, zkuste jinou značku umělého mléka (my jsme se trefili až na pátý pokus). Dbejte také na to, aby savička byla stále plná mléka a miminko nesálo vzduch. Používejte antikolikové lahvičky.

 

Příští týden si přečtete, co by měla dělat maminka v šestinedělí.