Výměna děti graduje! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 13:08
„Vykopejte jim imaginární hrobeček…“ radila psycholožka manželským párům, které stojí před nejtěžší úlohou ve svém životě. Výměnou děti. Přestože do teorií a psychologických pouček chápání běžného člověk nesahá, jedno je jisté - psycholožka se patrně zbláznila!

Vyměnit děti, vyměnit bydliště, vyměnit jména, na tom by se rodiče shodli, ovšem kdy a jak celý proces provést jaksi prakticky evidentně neporadí žádná návštěva psychologické poradny. A některé rady naopak mohou být silně zmatečné, tedy kontraproduktivní a navíc pro rodiče v jakékoli životní situaci zcela absurdní!

Z psychologického hlediska je prozatím ještě relativně výhodný čas, kdy děti výměna rodičů toliko nepoznamená. Je proto třeba začít intenzivně samotné provedení výměny. Pokud jde o věci, se kterými jsme spjati jakýmsi lidsky intimním vztahem, pak se jistě vyplatí, abychom za sebou působivě a jednoznačně spálili mosty a ulevili duši i tělu. Lze ale stejnou taktiku uplatňovat na živé bytosti?

Odloučit neznamená rozloučit

Rozloučit se s malou dcerkou, byť není pokrevně naše, je jistě nelehká volba. Původně si chtěli rodiče nadělit své vlastní dítko už na Vánoce pod stromeček, nyní ale váhají a spíše polemizují o čase, kdy doma sfouknou holčičky narozeninové dortíky s první svíčkou. Rodiny již spolu sice strávily společné víkendy a na doporučení se snažily zadaptovat i na dovolené, přesto se odloučit od dětí nemohou a zjevně je stresuje i přesný prosincový termín, který navrhuje krajská psycholožka. Rodiče s dětmi svazuje pevné pouto. Ovšem přetrhat ho způsobem, že děti pohřbíme, abychom se s jejich imaginární ztrátou, tedy odchodem z naší rodiny a domácnosti snáze vyrovnali, to je skutečně ta nejkrutější rada, jaká se mohla rodičům dostat.