Zavádíme příkrmy I PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 14 Červenec 2010 21:25

5158402Tak a je to tady, vaše miminko povyrostlo, mlíčko už mu nestačí a je čas na příkrmy. Kdy a jak s nimi začít? Jak si poradit s prvními problémy? A co by vlastně kojenec měl jíst?

 

 

Před dvěma lety vydala Zdravotnická organizace doporučení, ve kterém se praví, že kojené i nekojené děti by měly první příkrm dostat až od ukončeného 6. měsíce. Dříve směly nekojené děti dostávat příkrmy již od 4. měsíce. S příkrmy tedy začínejte dříve jen po poradě s lékařem, většinou pokud miminko nepřibývá na váze. Pokud kojíte a Vašemu půlročnímu broučkovi mlíčko stále stačí, prospívá a nemá hlad každou hodinu, můžete s příkrmy klidně ještě počkat.

 

Na zavádění příkrmů se pořádně připravte, jakmile začnete, už nepřestávejte. Budete potřebovat polohovatelnou jídelní židličku ( v šesti měsících by děti ještě neměly sedět, pokud se neplazí), úzkou dětskou lžičku s dlouhou rukojetí (stačí i běžná kávová, ale z užší dětské se miminku potrava lépe saje), bryndáky a spoustu trpělivosti. Stanovte si přesný čas, kdy budete příkrm zavádět. Ideální je zhruba půl hodina před obědem, kdy už dítě začíná mít hlad, ale ještě kvůli tomu nepláče. Miminko by mělo být v klidu a dobře naladěné.

 

Jako první zavádíme většinou mrkev. Ohřejte ve vodní lázni zhruba polévkovou lžíci mrkvového pyré nebo mrkev uvařte a rozmixujte s malým množstvím vody. Neochucujte!!! K dítěti si v klidu sedněte a povídejte si s ním o tom, co bude následovat. Pokud dítě mrkev prská a odmítá, zkuste to druhý a třetí den znovu. Další den vyzkoušejte třeba brambor. Jestliže dítě mrkev přijalo a neobjevily se žádné alergické reakce, přidejte k mrkvi brambor a tento příkrm dávejte opět 3 – 7 dní. Dále můžete kombinovat s brokolicí nebo rýží. Po pár lžičkách příkrmu vždy dítě nakojte nebo mu dejte lahvičku s mlékem. Jakmile vaše miminko sní 120 g příkrmu, vyměňte mléko za čaj. Ten by měl být neslazený a ideálně speciálně určený pro kojence. Přikrmované dítě by už mělo dostávat i jiné tekutiny než mléko, v lahvičce se savičkou, později v hrnečku.

 

Poté, co kojenec zvládne celou porci příkrmu, by měl dostávat 6x týdně příkrm s masem (drůbeží, králičí, jehněčí, telecí) a 1x týdně s vařeným žloutkem.

 

Vhodná zelenina: mrkev, petržel, brokolice, květák, okurka, dýně, cuketa, baklažán, špenát, kedlubna, zelí, kapusta, salát.

 

Pokud vaříte příkrmy sami, mělo by dítě mít v každém příkrmu zhruba vrchovatou kávovou lžičku masa (vyjma dne, kdy podáváte žloutek) a do vody ve které vaříte zeleninu, přidejte kapku oleje (slunečnicového, olivového nebo kukuřičného).

 

Jestliže váháte nad vařením a kupováním příkrmů, pak vězte, že v kupovaných příkrmech je garantované nízké množství škodlivin.