Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Život s nadaným dítětem PDF Tisk Email
Napsal uživatel Dita   
Středa, 30 Červen 2010 05:42

mama_prdskol_skolDalší osudový příběh nám poslal Dita. Posílám kosmetický balíček od Oriflame.

Po kom to dítě je? To je častá otázka vlastně už v porodnici. To naše se povedlo tak, že vlastně nevíme. Syn je vysoce inteligentní a má hudební sluch, zatímco my s manželem sotva udělali učňák a hudbu známe tak leda z rádia. Život s nadaným dítětem přináší spoustu radosti, ale hromadu starostí. Celá rodina vlastně studuje společně s 8 letým Honzíkem.

 

 

Honzík se narodil po termínu, byl čilé a málo spavé miminko. Dělávala jsem si srandu, že bude hloupý, protože jsem se někde dočetla informaci, že si děti ukládají veškeré informace ve spánku a ty, co hodně spí, jsou tedy chytřejší. Honzík ale rád ponocoval a přes den spal co tři hodiny, hodinku. Bylo to náročné, ale zvládli jsem to. Jako miminko jsem ho musela pořád nosit a venku v kočárku podkládat, aby viděl ven, všechno ho zajímalo a bylo na něm vidět, jak je nervózní, že si nemůže věci prozkoumat sám, protože k nim ještě nedoleze. A tak plakal a já postupně nosila to, co měl v dohledu. V pěti měsících začal lézt, v 8 chodit, v roce už spojil tři slova – „máma dá papú“. Naše dvě starší děti v tomto věku tak maximálně mlátili miskou o linku a volaly „papú, papú“. Do dvou let mluvil plynule. Jeho zálibou byly na dlouhou dobu zvířata, ve dvou letech už dokázal pojmenovat 150 druhů, ve třech je zvládl i latinsky. Mezitím ale sbíral i další informace. Na procházce se mě ptal na názvy stromů a květin, takže jsem s sebou tahala herbář, pak přišly horší otázky: „Jak vzniká vítr?“ „Proč slunce hřeje a měsíc ne?“ „Kam až se dá prokopat pod zem a co tam je?“ To ho zajímalo ve třech letech. Ve čtyřech zkoumal solární panely a dlouho mu vrtaly hlavou. Naučil se konečně číst a encyklopedie si tak mohl louskat sám. Konečně říkám proto, že do té doby jsme strávily třeba 5 hodin nad knihami.

 

Většina maminek kolem nás řešila, že se její dítě neoblékne, nemluví, je líné apod., my řešili opačný problém, jak Honzíka trochu usměrnit. Školka ho samozřejmě nebavila. A tak jsme jednou byli na představení kamarádčiny dcerky. Holčina tancovala trochu mimo rytmus, ale hezky. Když jsem se ale otočila na Honzu, viděla jsem jak si do rytmu potleskává a pozpěvuje si. Zkusili jsme hudební kroužek a hurá, vyšlo to, konečně svou energii a zvídavost do něčeho vložil. Uchvátily ho housle. Babičky se zhrozily, že dítě nutíme denně cvičit a třikrát týdně chodit do lidušky, ale když jsme se Honzíka snažili mírnit, byl smutný. Trochu mi zkazil radost, když jsem se těšila, jak své poslední dítě odvedu do školy s kornoutem, přeskočil totiž první třídu a šel rovnou do druhé. Je příjemné mít doma chytrého klučinu, nejednou se nám díky jeho znalostem podařilo něco opravit nebo jen najít. Starší sourozenci se k němu tu a tam chodí radit s úkolem. Na druhou stranu jsme se už často setkali se závistí, mnoho lidí nám nepřeje a pomlouvají nás, že dítě trápíme od rána do noci, jen abychom předvedli, jak máme chytrého syna.

 

Díky synovi jsem si udělala kurz angličtiny, zdokonalila se ve znalostech, které jsme ve škole ani nevnímala a zjistila jsem, že je příjemné vědět o všem něco. Po letech na mateřské většina maminek tak nějak nenachází téma hovoru a špatně se vrací do společnosti, já ten problém neměla, protože mě Honzík dokonale proškolil. Zatím můžu jen odhadovat, co z něj bude, co vím určitě, tak nikdy nebude sportovec ani výtvarník. Tělocvik a výtvarka ho totiž baví úplně nejméně. Teď objevil vlajky a s nimi různé státy. Koupili jsme mu na to společenskou hru, ale nemáme šanci ho obehrát, zkrátka si všechno hned pamatuje. Ale těším se, že až pojedeme na dovolenou, nebudeme potřebovat průvodce, aby nám o tom kterém místě vyprávěl.

 

Miluju všechny svoje děti, ale musím přiznat. že Honzíka, ač mi dává nejvíc zabrat, tak nějak víc. Snad to bude i tím, že je bohužel kvůli své odlišnosti outsider. Je drobnější postavy, proto na svůj věk nevypadá, se svými vrstevníky si nerozumí a ti starší si s prtětem nechtějí hrát, takže vlastně krom svých sourozenců nemá žádné kamarády. Snad až odroste dětským botkám, nějaké najde.

 

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo