Děti v létě PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Červen 2010 06:32

batole_plavkExtrémní počasí, které momentálně venku vládne, malé děti špatně snáší. Jak jim pomoci? A jaké jsou zásady pobytu malých dětí na sluníčku a u vody?

 

Hlavně kojenci v těchto dnech trpí, nemají ještě pořádně vyvinutou termoregulaci, takže se snadno přehřejí. Pokud máte malé miminko, rozhodně se vyhněte pobytu venku mezi 11 a 15 hodinou. Než vyrazíte na procházku, namažte ho dětským krémem s vysokým faktorem a oblečte ho do bavlněného trička nebo bodyčka. Na nožičky mu můžete dát slabé ponožky. Rozhodně si nedejte radit od babiček, které by nejraději miminko zabalili do peřinek i v 50 stupních. V kočárku může teplota dosáhnout velmi vysokých hodnot, proto by miminko mělo ležet na bavlněné podložce, třeba látkové pleně a kočárek by měl být co nejvíce otevřený. Další plenu můžete použít na přikrytí a jako sluneční clonu. Miminko by mělo hodně pít. Pokud kojíte, nabízejte mu prs kdykoliv je to možné, klidně po půl hodině. Nekojeným dětem udělá nejlépe převařená voda nebo fenyklový čaj. V extrémních vedrech můžete čaj nebo vodu nabídnout i kojenému dítěti, ale pozor na jeho množství, miminko by se mělo jen lehce svlažit, nikoliv vypít 50 ml naráz. Zkusit můžete i mokrou žínku, kterou si dítě bude cucat. Miminka do 1.roku by se v žádném případě neměla opalovat.

 

A jak je to se staršími dětmi?

Udržet roční batole ve stínu, často není v silách rodičů. Takže nezbývá, než ho namazat krémem s faktorem minimálně 25, obléci mu lehké oblečení a na hlavu dát klobouček nebo čepici s kšiltem. Pokud to vaše dítě snese, nasaďte mu brýle. I tak ale platí zásada, vyhýbat se sluníčku mezi 11 a 15 hodinou. Nejvíce by batolata a předškoláci měli vypít vody, vhodné jsou i vychlazené čaje, minerálky a naředěné ovocné šťávy, které dodají vitamíny. Pozor ale na ledové nápoje, kombinací veder a ledového pití, byste dítě mohlo nachladit. Opatrní byste měli být i se zmrzlinou a to nejen kvůli možnému nachlazení, ale také kvůli salmonelóze. Jako dobrá letní svačinka, jsou pro děti do tří let vhodné ovocné dřeně a tvarohové nanuky.

 

Děti u vody

Děti namažte voděodolným ochranným krémem a nezapomeňte je po otření znovu krémem natřít. Rozpálené dítě do vody nepatří, mělo by se nejprve osprchovat nebo do vody lézt postupně pomalu. Pokud je dítě ve vodě, nespouštějte ho z očí, malé děti často ani nezakřičí a v mžiku jsou pod vodou, kde ztratí orientaci a už se nevynoří.

 

S kojencem do bazénu?

S miminkem můžete plavat prakticky od narození. Pro ty nejmenší je ale vhodná spíše domácí vana. Pokud máte zahradu, můžete mu do dětské vaničky nebo bazénku trochu teplé vody napustit. Veřejná koupaliště byste ale měli navštěvovat až později, zhruba po 6.měsících. Pokud chcete miminko svlažit v dětském brouzdališti, nejdřív zkontrolujte teplotu vody a pak ho opatrně pocákejte. Pozor na skákající a dovádějící děti, které by mohly miminku ublížit. S miminkem buďte v bazénku nejprve jen krátce a pobyt v něm prodlužujte postupně, první den nejprve 5 minut, později 10 minut, za týden třeba 15 – 20 minut. Chlorovaná voda nemusí miminkům dělat dobře, pokud se objeví vyrážka, koupání se vyhněte a poraďte se s lékařem.