GPS na sále? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Neděle, 13 Duben 2008 12:01

Do města jedině s navigačním systémem, konečně způsob jak přijít včas a trefit se na správnou adresu napoprvé. Stejné nároky mají ale i chirurgové na operačním sále. Měli vizi přesné trasy do kloubu, kosti tak, aby byl vstup šetrný a odchylky, křižovatky, objížďky mohli okamžitě korigovat. A tak se díky technologii a nárokům moderní medicíny zrodil systém BrainLAB - virtuální realita na operačním sále.

Miniinvazivní chirurgický zákrok například menisku je korigován pokročilým navigačním systémem, který je podobný GPS pro orientaci pohybu letounů, plavidel nebo raket ve vesmíru. Zdatným pilotem se ale v tuto chvíli stává právě operatér.

Stereotaktická chirurgie - když lékaři asistuje počítač

Kde, že je ta doba, kdy se v nemocnici na kraji města lopotili s natažením stehení kosti pochroumaného fotbalisty. Doba řízená počítačem si dnes vyžaduje stálé nové systémy a spojení manuální zručnosti s technikou je v praxi hojně využívána jako počítačem asistovaná chirurgie. Především ortopedům a neurochirurgům umožňují počítačem navigované zákroky snadný a přesný přístup k operované části. Stroj pomáhá i kontrolovat průběh operace, správnou polohu chirurgických nástrojů a implantátů.

Metoda třetího tisíciletí ve fotoalbu

Sondou lékař načte do systému anatomické body, které použije pro prostorovou navigaci. Během operace lékař komunikuje se systémem přes dotykovou obrazovku, přikrytou sterilní fólií. Z této obrazovky se do systému ukládají aktuální snímky, jakožto potřebné podklady pro pooperační dokumentaci. Pro nás laiky, řekněme velmi šikovný Excel, že?