For Babies
Kuky se vrací PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Červen 2010 05:56

Krásná a netradiční pohádka pro celou rodinu. Příběh plyšové hračky, která hledá cestu domů vás i vaše děti pobaví a zároveň nabízí i prostor pro zamyšlení. Do kina jsem vyrazila s tříletým synem a 5 letým synovcem, které příběh naprosto pohltil, přestože běžně se dokáží soustředit maximálně na 10 minutovou pohádku. Pokud se na Kukyho také chystáte, připravte se na skvělý zážitek, ale i na nezapomenutelné hlášky, které budete muset vysvětlovat babičkám a na otázky, které jste se do té doby báli nakousnout. 

 

Kuky se vrací je příběhem šestiletého kluka Ondry, který trpí astmatem, a tak ze “zdravotních důvodů“ musí pryč i jeho oblíbená hračka - růžový medvídek Kuky. Když maminka vyhodí Kukyho do popelnice, začne pracovat Ondrova fantazie, v níž prožívá Kukyho dobrodružství v neznámém přírodním světě. Je to ale opravdu jen sen malého kluka a nebo se Kuky skutečně vydal za největším dobrodružstvím svého plyšového života? Tolik z oficiálních stránek o filmu. A zážitek z něj máme opravdu skvělý. Je vidět, že ho točil člověk, který rozumí dětem a ví, že každá minuta filmu musí být nabitá akcí, aby děti vtáhla do děje. Film byl natočený s malými figurkami na drátcích a provázcích a chvílemi vypadá velmi amatérsky. Ale to je přesně to, co na vás a vaše děti zapůsobí. Žádná počítačem vtvořená realita, ale skutečný svět spojený s dětskou fantazií.

 

Tři věci bych ale z filmu vypustila. První je scéna, kdy igelitový pytlík ze skládky říká „Umím napsat B jako blbec.“ Zaručeně totiž tuhle větu uslyšíte nejen po cestě z kina, ale i několik týdnů poté a pokaždé, když vaše ratolest uvidí někde obrázek Kukyho. Druhá byla scéna, kdy se páří dvě vážky a Kuky se jich na něco ptá. Poté si s kamarádem Hergotem vyjasňuje situaci, že není vhodné se ptát, když jsou jakákoliv zvířátka v páru. Dospělému člověku to dojde, dítě nad tím moc nepřemýšlí, ale v okamžiku, kdy se Kuky zeptá, jestli dělaly sex, se této otázce nevyhnete. Tříletý prcek to pustil z hlavy jako další nesrozumitelné slovíčko, pětiletý požadoval vysvětlení onoho slova. A pak hláška „natrhněte jim pytlíky“, myšleno ty igelitové, byla sice krásně dvojsmyslná a vtipná, ovšem když to vaše dítě použije někde venku před lidmi, kteří Kukyho neviděli, sklidíte spoustu užaslých pohledů..

 

Přes tyto drobné tři výhrady, jsme z kina odcházeli s pocitem dobře utracených peněz za kvalitní film, díky kterému bude fantazie obou dětí pracovat na ještě vyšší obrátky. V dětských očích to není jen červená opelichaná hračka, která ožije, ale vlastně všechny, které má v postýlce. Kouzelný svět lesních tvorů nám zase otevřel možnosti fantazírování na lesních procházkách, kde budeme hledat Hergota, Anušku a lesní bůžky. Nikdo nám už nevymluví, že po nás šišky nehází veverky, které naviguje strážce lesa. Film má i ekologický rozměr, děti se v něm dozví, co do lesa nepatří. Životní moudra si ale z kina odnesete i vy, dospělí. A proč si nepočkat, až bude film na DVD? Protože stojí za to si udělat čas a vyrazit s rodinou někam, kde budete spolu jen sdílet bez povídání a kde nikdo nebude odbíhat pro občerstvení, zvedat telefon a stopovat film kdykoliv se mu zlíbí. Shlédnout Kukyho od začátku do konce bez přerušování, je opravdovým zážitkem.

 

Byli jste na Kukym? Líbil se vám film?