Dělohu léčí balónky s horkou vodou PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 12:00

Dysfunkce děložního krvácení byla donedávna řešena nedostatečně účinnou farmakologickou léčbou. Ženy, které nepravidelně a velmi silně krvácely se tak mohly právem obávat, že u lékaře dřív nebo později padne rozhodující řešení: „Budeme vám muset odstranit dělohu!“

Děložní sliznice je zdrojem opakovaného krvácení, a proto zbrusu nová metoda UBT, v překladu Uterinní endometriální termální Balónková Terapie, představuje jednu z možných léčebných metod, jak odstranit celou sliznici, aniž by se pacientka, často i v rozpuku zralého věku, musela obávat nenávratné hysterektomie.

Gynekologové chirurgické odstranění děložní sliznice, odborně nazývají ablace endometria. Nejčastěji tuto metodu provádí v případech dysfunkčního děložního krvácení, což je krvácení, které je nepravidelné a silné. Jistě dobrou zprávou je, že UBT slibuje minimální rizika komplikací a kratší rekonvalescenci, jelikož lze provést při celkové nebo lokální anestézii jako jednodenní chirurgický zákrok.

Ovšem každé operaci tohoto typu musí předcházet endoskopické vyšetření dělohy. Diagnostická hysteroskopie zhodnotí poměry v dutině děložní a případně i vyloučí závažné onemocnění.

Při operaci, je pak do dutiny děložní zaveden speciálně upravený balónek, naplněný roztokem 5 % glukózy. Roztok se přesně za osm minut nahřeje přístrojem ThermaChoice na přednastavenou teplotu 87 stupňů Celsia. Právě tato kontrolovaná teplota dokáže zničit děložní sliznici bez nebezpečí jakéhokoliv možného poškození jiných orgánů.

Relativně jednoduchý, ale přesně řízený princip operace, zvyšuje pravděpodobnost, že v budoucnu nebude muset dojít k drastickému odstranění zdroje opakovaného krvácení.

Zdroj info: Gynecare