Omrzliny u děti PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 11:52

Konečně nasněžilo a venku mrzne až praští, člověk nemusí ani vyrazit na hory, aby stihnul omrznout a nejnáchylnější k omrzlinám jsou prý děti, čím menší, tím větší riziko. Přestože jsou cvrčci stále v pohybu, jejich termoregulační systém ještě nefunguje na plné obrátky. Nejvíce trpí omrzlinami okrajové části těla, uši a nos. Dětem proto pod lyžařské helmy oblékejte kuklu, masku nebo čepičku. Opatrujte důkladně i pusinky, protože rty si potrpí v zimě na záněty jako jsou popraskané ústní koutky, či suché a olupující se rty a zarudlé okolí úst. Mladé dívky pak mají problémy se svěděním a ekzémy na stehnech…

Kůže je v místech stehen namáhána nejen chladem, ale také třením těsně přiléhajících materiálů. Pokožku je dobré důkladně promazat nejlépe mastným krémem. V případě, že již došlo k zánětu, či se vyskytla vyrážka, pořiďte sobě, či malé slečně krém neparfemovaný. Maminky přestaňte používat hydratační krémy a vyměňte je za krémy na olejové bázi. Hydratační krémy mohou způsobit omrzliny svrchních částí pokožky a pakliže si bez nich den neumíte představit, pak je používejte nejpozději půl hodiny před procházkou.

V zimě se zahřívejte pod sprchou. Dermatoložky neschvalují zimní odmáčení ve vaně, a proto dopřejte rodince dopřávejte více než pěnové koupele, výživné olejové lázně.

Omrzly vám děti?

Na hory si pořiďte masti, které usnadňují hojení. Calcium pantothenicum, krémy s ichthammolem. Těmi můžete opatrně potírat místa, která svědí, či jsou mrazem lehce zarudlá.

Pohotovost! Pokud kůže zčervená až zfialoví, vytvoří se puchýře, pak bolestivé plochy zakryjte přežehleným čistým kapesníkem, tedy desinfekční látkou a neprodleně odvezte do nemocnice.

První pomoc proti lehkým omrzlinám znamená především vyrovnání teploty

Nejprve dítko nechejte v chodbě, kde se netopí, či stupně stáhněte. Postupně přejděte do vytopené místnosti a odkládejte části oděvu. Pokud je třeba dítko zahřát a zabavit, můžete mu také připravit vlažnou lázeň, do které pozvolna přiléváte teplejší vodu. Kačenky a další hračky dítku nepříjemnou bolest z mrazivého dobrodružství snáze vyženou z tělíčka.

Aktualizováno Pondělí, 14 Duben 2008 13:08