Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Babička to ví nejlíp PDF Tisk Email
Napsal uživatel Dory   
Středa, 05 Květen 2010 05:57

mateskMoje tchyně byla zlatá ženská, než šla do důchodu. Nemá co dělat a tak pořád někde něco čte a pak mi říká, co všechno dělám špatně. Už jsme omezili návštěvy, ale moc to nepomáhá, místo toho pořád volá. Zkoušeli jsme s ní s manželem promluvit, najít jí koníčka, ale nedá si říct. Už ani děti k ní nechtějí jezdit. Co s tím?

 

 

Než šla tchyně před 9 měsíci do důchodu, vše bylo v pořádku. Ráda si brala naše dvě děti ob víkend domů, kde je rozmazlovala sladkými dobrotami, čtením pohádek i hrami, na které měla vždycky čas. Kamarádky mi ji záviděli, až do chvíle, kdy šla právě do důchodu. Veškerý volný čas tráví u internetu a knížek, kde studuje moderní metody výchovy, a asi se rozhodla naše děti převychovat.

 

Začalo o jídlem. „Jeden de v týdnu by děti vůbec neměly mít maso a měl by se jim pročistit organizmus, takže jim vždycky v sobotu udělej ovocno - zeleninový den.“ Začala jednou u kávy. „Dvakrát týdne by měla být na jídelníčku ryba a hovězí a vepřové bys jim vůbec dávat neměla. Taky by měly mít aspoň tři porce zeleniny a dvě porce ovoce. A dáváš ji rostlinné máslo? To nemyslíš vážně, že měl Matěj párek v rohlíku, víš co v něm všechno je?“ Takové rady jsem dostávala celý druhý měsíc, co byla v důchodu. Nechtěla jsem se s ní dohadovat, každá přeci víte, jak to doma chodí, navaříte omáčku na dva dny, aby byl jeden den volnější, pak se snažíte o rychlovky typu rizoto, zapečené brambory atd., když upečete kuře, zbyde ještě na další jídlo. No, zkrátka máme klasickou českou domácnost, k tomu dvouletou dcerku a pětiletého syna, který jí ve školce. Snažím se dětem dávat ovoce a mléčné výrobky, také mají pitný režim, ale které dítě zvládne sníst všechna „předepsaná“ doporučená jídla? Když vyrazíme odpoledne ven a má chuť na párek, proč bych mu ho jednou za měsíc nedopřála? Manžel, její syn, byl také tak živen, ale tchyně tvrdí, že tenkrát to bylo jiné, nebylo tolik informací, taky se musela daleko více otáčet okolo dětí, neměla například pračku, pleny byly jen látkové a také se nedalo koupit tolik potravin, jako teď. Dětem se snaží cpát různé zdravé dobroty, které bych popravdě nejedla ani já. Když je děti nesní, je dotčená..

 

A není to jen o jídle, studuje i to, jak si mají děti hrát, aby se dobře rozvíjeli. Místo spontánního blbnutí, na které byly zvyklé, je teď babička tlačí do her na podporu intelektu. Usmyslela si, že naše děti budou geniální, takže jim místo pohádek čte klasiky české literatury a pak si s nimi o knihách povídá, respektive povídá hlavně ona, protože děti to ještě nechápou.Když si děti vyndají hračky, připadá jí běžné hraní jako bezduché a snaží se jim ho co nejvíce znepříjemnit. „Když sis vyndal druhé auto, tak to první hned ukliď.“ Napomínala Matěje, který si ale chtěl hrát s oběma. „Panenka přeci nemůže mít každou ponožku jinou.“ Napomenula zase dcerku, které tím úplně zkazila radost, že se jí poprvé podařilo ponožky panence obléknout bez pomoci. Co dětem ale nejvíc vadí je, že je neustále opravuje. Dcerka se snaží mluvit, ale prostě ještě nemá slovní zásobu, takže si dopomáhá jinými slovy a přirovnáními. Ukáže třeba na  červené šatičky a řekne, že mají barvu jako rajčátko. Babička ji hned napomene, že je to přeci červená. Asi nejvíc mě naštvala, když Matějovi vysvětlovala !To není sova, to je výr. Ty nevidíš ten rozdíl?“ Rozdíl mezi sovou a výrem nepoznám ani já. Když jsem se ohradila, napomenula i mě, že nemám dětem motat hlavu.

 

Snažili jsme se s tchyní rozumně promluvit. Dokonce jsme jí našli několik aktivit – od vzdělávání, přes pletení po čtenářský kroužek. Nezabralo nic. Podle ní je její čas teď u našich dětí, aby dostaly ty správné základy do života, když my na ně nemáme tolik času. Dokonce mi navrhovala, abych se vrátila do práce a ona by převzala starost o dcerku a vyzvedávala by Matěje ze školky. To jsem striktně odmítla. Nevím, co si mám o jejím chování myslet a hlavně jak ji přimět, aby se zase chovala normálně. Manžela a jeho mladšího bezdětného bratra, vychovávala sama, a podle jejich vyprávění měla co děla, aby zvládla domácnost a práci, takže na výchovu nebylo tolik času a kluci prakticky vyrostli sami bez nějaké výchovy. Nevím, proč se chce najednou „hojit“ na našich dětech.Ukončit s ní vztahy nechci, ale jestli to tak bude pokračovat, nic jiného nám nezbude…

 

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo