For Babies
Náhradní mámy PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lucie Přibylová   
Úterý, 16 Březen 2010 07:58

 

Přestože to podle našich zákonů nejde, náhradní matky u nás ročně odnosí několik dětí. Přesná čísla můžeme jen odhadovat. Proč u nás náhradní mateřství ještě nefunguje? A souhlasíte s ním?

 

O některých případech náhradního mateřství, lékaři vědí, je jich zhruba 10 ročně, určitě jich ale bude daleko více. Ženy, které by chtěly vyřešit svůj zdravotní problém tím, že si „najmou“ náhradní matku naráží na problém v zákoně, podle kterého dítě po porodu náleží ženě, která ho porodila. O náhradním mateřství se ale čím dál více mluví a je jen otázkou času, kdy se jím budou muset zabývat i politici. Stoupá totiž počet párů, které nemůžou mít dítě ani přirozenou cestou, ani po umělém oplodnění a adopce pro ně nepřichází v úvahu třeba už jen proto, že je zdlouhavá.

 

Náhradní mateřství už v některých státech funguje, například v Anglii nebo Maďarsku. Rovněž v USA, kde se cena za něj vyšplhá i na milion korun. Z náhradního mateřství se ve státech, kde ho umožňují, stává legální byznys. Náhradní mámu tam můžete najít třeba pomocí inzerátu nebo speciální seznamovací agentury. Zadáte si i patřičná kritéria včetně barvy vlasů, koníčků nebo i toho, zda váš plod bude v těle maminky, která žije na vesnici nebo ve městě. Otázkou pak zůstává, jestli je to morální či ne.

Po „technické stránce“ pro lékaře není problém odebrat ženě s nefunkční nebio chybějící dělohou, vajíčko, oplodnit ho spermií jejího partnera a vložit do dělohy jiné ženy, která ho po porodu jednoduše předá biologickým rodičům. Jenže co by se stalo, kdyby náhradní máma odmítla dítě předat? To vše by měl upravovat zákon a také smlouva mezi rodiči a náhradní mámou. V Řecku podmínky náhradního mateřství řeší soud, to by ale mohl být s rychlostí našich soudů u nás problém.

O náhradním mateřství vedou diskuze zdravotníci, politici i veřejnost, ženám, které by náhradní matku uvítaly, nezbývá než doufat, že se o problematice nebude hovořit 20 let bez výsledku, jako to je třeba v případě eutanazie.

Myslíte si, že by ženy měly mít možnost „využít“ náhradních matek? Kolik by taková služba měla stát? Byla byste ochotná stát se náhradní matkou?