Vojtova metoda PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lucie Přibylová   
Úterý, 09 Březen 2010 08:29

Miminko se narodilo v termínu, a přestože se zdálo zdravé, z úst lékaře uslyšíte „Cvičte Vojtovu metodu“. Většina maminek se zděsí, ale není proč. Co vlastně Vojtova metoda obnáší a s čím bojovaly maminky, které svému děťátku pomáhaly překonávat handicapy tímto způsobem?

 

Nejčastěji cvičí Vojtovu metodu děti, které mají z různých důvodů opožděný psychomotorický vývoj. U některých dětí je to jasné hned po porodu, na další se přijde při pravidelných prohlídkách u dětského lékaře. Vojtovu metodu cvičí ale například i děti po úrazech. Čím dříve se s cvičením začne, tím lépe. Cvičení vlastně podporuje nervový systém, který nereaguje správně a pomáhá dítku znovuobjevit správné pohybové funkce tím, že aktivuje ty správné reflexní body, které má každý v genetické výbavě. O tom, jaké cviky budete se svým dítkem provádět, musí rozhodnout odborník. V každém věku se totiž musí podporovat jiné body.

 

Jak s dítkem cvičit, vám poradí fyzioterapeut, který vám to i předvede. Některým dětem stačí pětiminutové cviky, s vážněji postiženými budete cvičit i půl hodiny, záleží na věku a postižení. Pro děti bohužel není cvičení moc příjemné. O tom nám vyprávěla Dana. „Alešek byl jen lehce opožděný ve vývoji, nám to nepřišlo, ale doktorku jsme poslechli na 4 x denně cvičili Vojtu. Nevadil mi dlouhý čas s tím strávený a na plánování aktivit, abychom zachovali pravidelnost, jsme si zvykli. Co mi ale vadilo, byl jeho pláč, nebylo mu to vůbec příjemné, a čím byl starší, tím se více bránil. Kolikrát jsme po cvičení šla plakat do vedlejšího pokoje. Pak jsem si ale jednoho dne řekla, že se vlastně nedá nic dělat, že mu tím ohromě pomáhám a uklidnila jsem se. S klidnou mámou přešel klid i na Aleška a bylo. Dnes je Aleškovi 5 let, všechno dohnal a na Vojtu zapomněl.“

 

Cvičení vlastně probíhá tak, že rodič své ratolesti stlačuje různé body na těle. Vysvětlit přesně jednotlivé cviky, je složité a pokud tuto metodu budete muset cvičit, váš fyzioterapeut vám určitě rád vysvětlí všechny potřebné informace. Hodně záleží na věku dítka. Jiné body budete stlačovat, kdys se miminko jen plazí, jiné pozdějším vývoji. Zkrátka je to záležitost individuální.

 

Vojtova metoda nepomáhá jen fyzicky, ale i psychicky. Významně pomáhá např. dětem s dětskou mozkovou obrnou. 28-letá Eliška má o 15 let mladší sestru Kamilu, která se s tímto postižením bohužel narodila. Vojtovu metodu tedy zná a obdivuje svou mámu, jak se dokáže o dceru postarat. „Kamila díky metodě dělá velké pokroky a i když nikdy nebude chodit, je to naše sluníčko.Je úžasně pozitivní, směje se, má smysl pro humor, přestože umí jen pár slov.. Pediatrička mámě říká, že je to díky poctivému cvičení a že vždycky pozná, kdo to fláká. Máma se pro Kamču obětovala, ale nebere to tak, je to pro ni výzva a jak mi říká, zatímco u mě brala jako samozřejmost první krok v roce, u Kamči byla trpělivá když se ve dvou letech dokázala někam dokulit, byl to zázrak, který oplakala dojetím.“