Infekční bílkoviny – priony PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 10:38

Všichni savci, tedy i člověk, mají organismus uzpůsoben k tvorbě prionů. Priony jsou proteiny. V přirozeném stavu kontrolují biologický rytmus, přenášení nervový signál a ukládají informace do paměti. Pokud se však poskládají v prostoru jinak, než by měly, získávají nové schopnosti s ničivými účinky… Až do roku 1982 byli lékaři přesvědčeni, že infekční onemocnění mohou vyvolat pouze organismy nesoucí genetickou informaci. Prion se ovšem vymyká dosavadním zkušenostem, je jiný a umí sám sebe klonovat!

Gen zodpovědný za produkci prionu se nachází na dvacátém chromozomu

Samy priony neobsahují žádnou nukleovou kyselinu a nejsou tedy nositeli genetické informace. Nejde ani o viry, či bakterie, přesto se umí navázat na zdravé formy bílkovin a přeměňovat je přesně do své podoby…

Pokud v nervové buňce nebo mezibuněčném prostoru zmutují, pak se buňka shluky docela zaplní až nakonec odumře. Proti takřka nezničitelné infekci je zcela bezbranná. Enzymy, které odklízení chybné proteiny z buněk zákeřnou kopii bílkoviny nerozštěpí. Priony navíc odolávají desinfekci, rozpouštědlům i ultrafialovému záření. Dokonce ani při teplotě 600°C neztrácí své patogenní schopnosti a zhoubně ničí zdravé buňky.

Priony mohou za BSE!

Infekční bílkovinnou částici bez dědičné informace izoloval z mozkové tkáně profesor Prusiner. A jako první nabídl Prionovou teorii, že právě Protein infectious parcticle je viníkem nemoci šílených krav, Creutzfeldt - Jakobovy choroby a celé řady smrtelných onemocnění.

(Zdroj: Johnson & Johnson)

Aktualizováno Pondělí, 14 Duben 2008 11:00