Bude alergik? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lucie Přibylová   
Úterý, 02 Březen 2010 00:00

Alergií na všechno možné i nemožné, je stále více. Jaké je riziko, že ji vaše dítko bude mít? A jak proti nim co nejlépe bojovat?

 

Velkou v získání alergií, hraje dědičnost. Pokud nějakou trpíte vy i váš partner, je riziko, že dítě bude rovněž alergické, 60 %. Má-li alergii jen jeden z vás, riziko je poloviční. Vyhráno ale nemáte ani pokud alergií netrpí nikdo z rodiny. Jednak se u vás alergie může vyskytnout až v dospělém věku a i pokud se tak nestane, vaše dítě je alergií ohroženo zhruba z 10%.

 

Alergií náš imunitní systém brání organizmus před alergeny. Bohužel vzniká alergická reakce na něco, co zdravému člověku běžně problémy nedělá – pyly, potraviny, roztoče, hmyz, léky, srst…. V první řadě musí alergolog zjistit, na co máte alergii a potom zvolí vhodnou léčbu.

 

Abyste co nejvíce snížili riziko alergie, držte se pravidla „všeho s mírou“. Vašemu dítku neprospěje ani sterilně vydesinfikovaný byt ani prostředí „promořené“ vším možným. Dávejte pozor na to, co dítě vdechuje. Doma každý den větrejte a venku volte k procházkám spíše místa, kde nebude vdechovat výfukové plyny. Alergenům by mělo být dítko v malém množství vystaveno, aby si na ně získalo správnou reakci. 3 měsíce před porodem byste ale měla vynechat z jídelníčku nejvíce alergizující potraviny. V těhotenství byste se také měla vyhýbat zakouřeným prostorám a nechodit do nich ani s miminkem. Uklízejte, ale ne přehnaně. Zbavte se „lapačů“ prachu. Kojte alespoň 6 měsíců a první příkrmy zavádějte co nejpozději, samozřejmě vždy každou novou potravinu zvlášť s odstupem alespoň 5 dní. Nemůžete-li kojit, podávejte miminku speciální mléka.

 

A teď příběh maminky Pavly. „V naší rodině jsme zvyklí mít naklizeno. Když se mi měla narodit Anežka, chytlo mě to až moc. Nakoupila jsem veškeré desinfekční přípravky a každý den uklízela. Tohle úsilí mě neopouštělo ani po porodu, kdy jsem každý večer utírala nejpřístupnější místa a umyla hračky. V pěti letech zjistili Anežce slabou alergii na prach a dostala na ni prášky. K tomu mi lékařka doporučila, ať jsem méně pečlivá, což bylo pro mě utrpení. Po třech letech už byla Anežka bez potíží, nicméně vím, že se můžou vrátit, takže dávám pozor. 4-letý syn zatím žádnou alergii nemá a co pro mě bylo nepředstavitelné u Anežky, u něj velkoryse přehlížím. Olíznutí lžičky po jiném dítěti? Jídlo v