Nevinné lži? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lucie Přibylová   
Středa, 24 Únor 2010 08:02

I když se nám děti zdají ještě malé a často zapomínají, dost dobře vnímají, co jim říkáme a slibujeme. Pozor na to, abyste své dítko nezklamali jako maminky se, kterými jsem mluvila.

 

„Anežko, dnes jít do Zoo nemůžeme, půjdeme zítra.“ Nevinná věta, kolikrát jste ji svému dítku řekli vy? A stejně tak Lenka, máma tříleté Anežky používá podobné věty čas od času na různé situace, kdy se batole dožaduje výletu nebo třeba sladkostí. Jenže tentokrát se Anežka nedala. „To jsi slíbila i minule a nakonec jsme nešly. Lhát se nemá.“ Použila jinou oblíbenou větu své maminky malá rozumbrada. A má pravdu, jak můžeme své děti poučovat o lžích a sami jim několikrát týdně lhát?

 

Další příklad známe také snad všichni. Jsme v krámě a dítko chce bonbony nebo hračku. „Ale já nemám Pepíčku korunky.“ Zkusila to jako obvykle Dáša na svého pětiletého synka. „Ale máš, jinak bys nemohla zaplatit ten nákup.“ Odvětí naštvaně Pepík.

 

„Neboj, maminka šla jen do obchodu a za chvíli se vrátí.“ Uklidňuje babička svého vnoučka. Jenže maminka jede na pracovní pohovor a vrací se až večer, navíc bez nákupu. Není proto divu, že potom dítko tropí scény i když jde maminka jen vynést koš.

 

Připadají vám tyto malé lži a nesplněné sliby jako banální? Dětem ne! Už zhruba od 18 měsíců dokážou děti leccos pochopit a vaše nevinné lži mu ubližují. Co tedy dělat? Říkejte pravdu za každou cenu. Samozřejmě ji uzpůsobte chápání dítěte.

 

Napříště místo „Půjdeme do Zoo zítra.“ Zkuste „Dnes do Zoo nemůžeme, určitě tam a víš co, máma se doma podívá do kalendáře a společně vybereme den, kdy bychom tam mohli vyrazit.“ Slibujte jen to, co můžete opravdu splnit. „Tohle auto ti nekoupím, je příliš drahé, ale víš co, o víkendu jdeme dělat velký nákup a pokud tam budou levnější auta, koupím ti ho.“

 

Místo věty „Nemám peníze.“ Zkuste „Maminka si vzala peníze jen na věci, které má napsané na lístku a bonbony tam nejsou. Až půjdeme příště, napíšeš si je tam a koupíme je.“ Případně nevysvětlujte a zkrátka řekněte „Nekoupím.“ Dítko se možná rozčílí, ale časem si na to zvykne.

 

Dítko které špatně snáší odchody rodičů, musíte „cvičit“ pomalu, lži celou situaci ještě zhorší. Svěřujte ratolest na hlídání nejprve na půl hodiny, potom na hodinu atd..Rozhodně ale odolejte pokušení vrátit se dítko ukonejšit.

Zkrátka důvěra je křehká a je potřeba ji dlouho budovat. Nepodrážejte proto děti „malými“ lžemi a nesplněnými sliby. Jednou by vám to totiž mohly vrátit a ztracená důvěra se hodně špatně vrací.

 

Lžete někdy svým dětem? Vypekly vás někdy děti, když jste jim lhali nebo slibovali? Podělte se s námi zkušenost.