For Babies
Babičky „na houby“ PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lucie Přibylová   
Středa, 17 Únor 2010 12:41

Babičky svých dětí sice máte dvě, ale když je opravdu nutně potřebujete, nepomůžou vám. Zato vás pěkně zkritizují za každou blbost. Nebo máte babičky „slibotechny“, ale „skutek „utek“? Závidíte kamarádkám volné víkendy, babičky, které si berou děti na prázdniny apod. a vám by přitom stačilo, kdyby se jen k dítěti chovala jako správná babička a pomohla s prckem, když třeba marodíte? Nejste samy. Přečtěte si příběhy našich čtenářek.

 

„Babičky máme dvě, ale jednu za 18 a druhou bez dvou za 20.“ Vypráví Irena. „Moje máma má náročnou práci, kterou dělá někdy i o víkendech a když má víkendy volné, chce si samozřejmě odpočinout, takže chápu, že nemá na vřískající čtyřletou Nikolku náladu. Druhá babička už je sice v důchodu, ale… Samozřejmě se na své čtvrté vnouče od svého nejmladšího syna těšila, plánovala, jak si bude chodit pro kočárek a vozit a až povyroste, bude si brát Nikolku na víkendy. Byla jsem nadšená do doby, než se Nikolka narodila. Na procházku s ní šla jednou, když jí bylo půl roku a když jsem potřebovala, jestli by si nemohla vzít tehdy dvouletou Nikolku na víkend, tak měla tisíc výmluv, proč nemůže, i když byla sama doma. Nabídla jsem jí za hlídání i peníze, ale odmítla. Navíc obě babičky vaří spíše polévky z pytlíku a návštěvy se snaží odbýt jednou za 14 dní po dvou hodinách. Malá většinou dostane něco sladkého a už už abychom šli. Je mi jasné, že je nemůžu nutit aby se chovali jako opravdoví prarodiče se vším všudy, jako znám já ze svého dětství, ale na druhou stranu mě mrzí, že to dcera nepozná. Vždyť kdo by nezatoužil znovu ochutnat babiččinu svíčkovou a nechtěl poznat jak chutná rozmazlovací víkend u babičky?“ Smutní Irena.

 

Ani Lída to nemá s babičkami jednoduché. „Manžel se se svou mámou rozhádal už dávno, a ta o malou Ladunku neměla nikdy zájem. Naopak moje máma se na své první vnouče těšila a slibovala, jak jí zkazí domácími omáčkami a bude se chlubit s kočárkem na projížďkách. Dokud Ladunka byla ještě v peřinkách, tak si ji babička skutěčně tak na hodinku dvakrát do týdne vzala. Jenže jakmile začala chodit, jakoby na své sliby zapomněla. Nevaří, protože pro dva to nemá cenu a i když se ohlásíme na návštěvu, nemáme počítat se slibovanými omáčkami, které jsem tolik milovala. Když nám slíbí hlídání, většinou ještě ten den všechno třikrát změní a nakonec z hlídání sejde. Teď se začala pídit, kdy už si pořídíme další miminko, že by nám Ladunku třeba několik týdnů pohlídala, ale já vím, že by z toho zase sešlo, nebo hůř, máma by si chodila pro miminko a Ladunka by pak žárlila ještě víc. Takže jsme se s manželem rozhodli druhé miminko odsunout až na Ladunky předškolní věk, abychom se nemuseli spoléhat na babičky. Do práce se bohužel taky asi jen tak nevrátím, ale zase babičky tu nejsou od toho, aby se staraly o naše děti. Ale kdyby nám vše řekla na rovinu a neslibovala pořád, moc by se nám ulehčilo.“ Smutní Lída.

 

Laura to má půl na půl. „Tchýně je skvělá ženská v důchodu, ale nějak se pořád nemůžeme dohodnout. Když bych potřebovala, aby pohlídala, třeba když potřebuji k lékaři, tak má najednou plno nesmyslných starostí, jako že třeba nemá ještě uklizeno, a chtěla to zrovna ten den udělat a podobně. Pak se mi nabídne, že si děti vezme o víkendu na dvě hodiny, i když ví, že máme s rodinou v plánu rodinný výlet. Zkrátka chce děti když se to nehodí nám a vždycky něco má, když potřebujeme my. Je to taková kličkovaná a ani jedna strana vlastně nemůže nic říct. Přijde mi, že to dělá naschvál, ale zase manžel tvrdí, že tak zákeřná není. Ale teď mě naštvala. Věděla jsem, že má volno, když jsem dostala těžkou chřipku a nemohla se dva dny skoro hnout. Prosila jsem ji, jestli by mohla pomoct a místo toho jsem si vyslechla, jak ona vše zvládala i nemocná. Ostatně to jsem od ní poslouchala už od narození první dcery. Přišla pomoct třeba s úklidem, ale přitom mentorovala, že dříve stíhala i prát pleny a já ani nemám utřený prach. Nakonec mi přišla pomoct moje máma, která si musela vzít sama neschopenku. Teď se tchýně nabídla, že si děti vezme na týden na prázdniny, no a můžete hádat. Samozřejmě jedině ten týden, kdy jsme plánovali rodinnou dovolenou u moře. Ve všem jiném se domluvíme bez problémů a celkem dobře si s ní i popovídám, když jsme na návštěvě, tak děti úžasně babičkovsky rozmazluje, ale s tím hlídáním je to divné. Moje máma třeba některé víkendy hlídá v pohodě. Samozřejmě jsou to ale ty, o které by klidně hlídala i tchýně.“ Povzdechne si Laura.

 

A jaké jsou vaše babičky?